Kuinka monta euroa kuukaudessa olisit valmis maksamaan OMASTA kuntoiluharrastuksestasi?
Itse pähkäilen raskinko ostaa vuosikortin lähimpään kuntokeskukseen, kun hintaa jäisi 30 euroa kuukaudessa. Hintahan on sinänsä tosi edullinen, sillä kilpaileva kuntokeskus laskuttaisi tuplasti enemmän.
Lasten harrastuksiin sitä on valmis satsaamaan, mutta omiin näköjään ei niin helposti :-)
Missäs muilla menee kipuraja?
Kommentit (21)
Korkeintaan uhraisin joatin 40-50 euroo.
ja nyt suunnitelmissa on oma hevonen kunhan lapset vähän kasvaa joten kustannukset nousee varmaan tuonne 300-500 e/kk.
Tuo 30 euroa kuussahan on tosi halpa kuntoilusta, jos jaksat varmasti käydä riittävän usein. EHkä siitä saakin sitten motivaatiota, kun on jo maksanut etukäteen ;)
Olisihan niitä tärkeämpiäkin rahanreikiä.
Tosin käyn nytkin kunnan edullisella kuntosalilla vähintään kaksi kertaa viikossa, joten luulisi kuntoilun kiinnostavan jatkossakin.
ap.
Pidän summaa erittäin kohtuullisena. Summaan sisältyy siis kuntosali, jumpat, spinning, uinti, vesijumpat, keilailu, urheiluhallin käyttöoikeus (juoksuradat), sulkapallo ja tärkeinpänä lapsiparkki.
Lisäksi rahaa kuluu vaatteisiin, urheilujuomiin, matkakuluihin ehkä toiset 44¿. En käy leffassa, baarissa tai shoppailemassa juuri koskaan, joten pienipalkkaisenakin satasen voi satsata kuussa hyvin mielin omaan hyvinvointiin!
mimmi
Epäilen vahvasti, he veloittavat kyllä paljon enemmän, esim. 3 kk/800 e. Taidat puhua nyt salin omaohjaajasta, se on aivan eri asia kuin varsinainen personal trainer.
sain jäsenyyden ilmaiseksi. Kuukaudessa rahaa meni vajaa 50 euroa, ja sillä sai käydä puntilla ja jumpassa niin paljon kuin jaksoi. Jätin kuitenkin sen, kun alkoi raskauden aikainen pahoinvointi. En ole saanut aikaiseksi aloittaa uudestaan. Mutta 50 on kuussa ok, jos tulee käytyä sen edestä.
vaikea päästä eroon! Monelle on käynyt köpelösti sen kanssa. Minä boikotoin sellaisia saleja.
noin 23 ¿ / kk. Olen salilta varmistanut, että esimerkiksi raskaus on sellainen perustelu, jolla kortin voi jäädyttää haluamakseen ajaksi.
ap. *jahkailee vielä vuosikortin ostoa*
Jonkun verran menee lisäksi kenkiin ja vaatteisiin, mutta kun ostaa kunnollisia, ne kestää vuosi tolkulla. Kotona ollessani kävin halvoissa seurojen jumpissa ja jumppailin kotona, nyt töissä ollessa tuo summa tuntuu aika pieneltä satsaukselta omaan hyvinvointiin. Eihän sillä rahalla saisi kuin pari kassillista ruokaa kaupasta.
Hintaan kuuluu kuntosali, kaikki jumpat, omaohjaaja jonka kanssa tehdään ohjelmat, kaikenlaisia extra-aktiviteetteja, lapsiparkki.. Lisäksi ostan urheiluvaatteita suht usein koska käytän niitä paljon. Palautusjuomajauhe sun muut urheiluravinteet tekevät ehkä toisen 50 e kuussa.
Eli mun mielestä 30 e on tosi edullinen ja liikkuminenhan kannattaa aina : )
Mä en tykkää yhtään ideasta maksaa hirveä könttäsumma kerralla. Mitäs jos into lopahtaakin? Tai tapahtuu jotakin? Oletko varma että tykkäät todella kuntosali- treenistä? (olikos se nyt siitä kysymys?) se on loppujen lopuksi aika tylsää hommaa..
Eli 30 euroa olisi mielestäni halpa.
Ota kuitenkin selvää saako hyvitystä, jos vaikka menee jalka poikki eikä pääsekään pitkään aikaan käymään. Ja jos muutatte kauemmas tms.
Lääkärintodistuksella saa pitää taukoa ja jatkaa vastaavasti pitempään vuosikortilla. Tarkoittanee kuitenkin pitempiä sairauslomia.
Automatkan päässä olisi tuplasti kalliimpia ja tarjonnaltaan monipuolisempiakin kuntokeskuksia, mutta tämä on pyöräily/kävelymatkan päässä.
ap.
Ja sen lisäksi lisäravinteet kuukaudessa noin 60 euroa.