Muistaako kukaan 80-luvulla sellaista iskelmäbiisiä
jossa laulettiin siitä että lapsi yksin vieraassa hoidossa sairaana kun äiti vaan käy töissä jne. Muistaakseni laulaja oli joku Anita tai jotain. Muistaako kukaan mistä biisistä ja laulajasta kyse? Oli hyvin surullinen laulu.
Kommentit (13)
Ja biisihän ihan karsee mutta mulla ikää n. 10 vuotta ja oli niin surullinen että itketti :)
Vierailija:
Ja biisihän ihan karsee mutta mulla ikää n. 10 vuotta ja oli niin surullinen että itketti :)
mutta tosiaan, ei itkettänyt vaan ärsytti ;D
MUA KUULE, ÄITI
Säv. ja san. Seppo Leino
" Oi äiti, voitko hetkisen
sä viettää kanssain leikkien?"
Näin pyytää lapsi äidiltään,
on katse kirkas silmissään.
" Voi kulta, varmaan tiedät sen,
mun täytyy mennä, ehdi en!"
Pois kääntyy lapsi murheissaan,
vain pieni nalle seuranaan.
Niin yksin lapsi huoneessaan,
vain nalle on häll' seuranaan:
" Mua kuule nalle-ystäväin,
sä oothan aina lähelläin.
Mä toivon, että äiti vois,
mut äiti on niin paljon pois.
Mun äiti kaikkein tärkein on,
oon ilman häntä onneton."
Mut kerran lapsi sairastuu,
ja vieras hoitaa ¿ kukas muu.
Ei ehdi äiti kiireiltään,
ei lasta pientä hellimään.
Kun sitten koittaa päivä uus,
on ympärillä hiljaisuus.
Nyt nalle yksin olla saa,
on lapsi mennyt rajan taa.
Nyt vasta äiti huomaa sen,
pois päänsä kääntää itkien.
Nyt saada ei voi takaisin,
pois on ¿ pois kaikkein kallehin.
oli tosi ikävä kuulla tuo lapsena.
ahdistava.
Kuinkahan moni äiti vie tosiaan lapsaet vähintään puolikuntoisina tarhaan tai hoitotädille?!
Jos lapsilta kysyttäisi, niin mitähän -arvon äidit- luulette, että lapset vastaisi haluavatko mielummin, että äiti hoitaa, kuin joku muu?
Ja jokseenkin hupaisaa, että sanat ovat vielä miehen kirjoittamat -ellei sitten kyseessä ole salanimi.
kun lapsi sairastuu niin vaatii, että palkkaan MLL:n hoitajan kotiin. Kertaakaan en ole tuohon suostunut. Mikään meidän työ ei oikeasti ole niin tärkeä, etteikö ehtisi hoitaa seuraavana päivänä...
Aina ihmettelen, kun monesti täälläkin kysellään, että mistä lapselle hoitaja, kun hoitopaikkaan ei voi kipeänä viedä ja itse ei voi töistä olla poissa!
Teitääksenihän 3 päivää saa lain mukaan olla hoitamassa sairasta lasta.
Mutta asia eriksee onkin jos ei OMASTA mielestä voi olla pois.
Meillä ainakin pomo kattoi kieroon,kun ilmoitin,että olen lakisääteisellä vapaalla hoitamassa sairasta lastani ja minkäs teki.Poiskaan ei voinut potkia,kun olen vakkari.Työt siirtyi mutta se ei minua kiinnostanut,kyllä mulle tärkeämpi on terve laspi,kun jokun firman tilipussin lihottaminen.
Vierailija:
Aina ihmettelen, kun monesti täälläkin kysellään, että mistä lapselle hoitaja, kun hoitopaikkaan ei voi kipeänä viedä ja itse ei voi töistä olla poissa!
Toisaalta, en siltikään pidä laulun ylidramatisoidusta tarinasta. Mutta tuohon uskottavuuskysymykseeni itse vastaten: samoin perustein menisi kyllä uskottavuus toooooodella monelta biisiltä; ajatellaanpa vaikka Anssi Kelaa laulamassa Millasta ;)
Mutta sori tosiaan tuo kommentti, ettei ole lapsia :(
Vierailija:
Teitääksenihän 3 päivää saa lain mukaan olla hoitamassa sairasta lasta.
Mutta asia eriksee onkin jos ei OMASTA mielestä voi olla pois.Meillä ainakin pomo kattoi kieroon,kun ilmoitin,että olen lakisääteisellä vapaalla hoitamassa sairasta lastani ja minkäs teki.Poiskaan ei voinut potkia,kun olen vakkari.Työt siirtyi mutta se ei minua kiinnostanut,kyllä mulle tärkeämpi on terve laspi,kun jokun firman tilipussin lihottaminen.
Vierailija:
löydy pätevää tuuraajaa!! Haloo! Kukaan EI VOI OLLA KORVAAMATON TYÖSSÄÄN!
Aina ihmettelen, kun monesti täälläkin kysellään, että mistä lapselle hoitaja, kun hoitopaikkaan ei voi kipeänä viedä ja itse ei voi töistä olla poissa!
Voi jeesus mikä typerä veisu! YÄK. Oli kyllä niin hölmö sanoitus, että ei mitään rajaa :P