Tenttiin lukemisesta
- lukiossa jos en lukenut tenttiin, sain huonoja arvosanoja. Sain hyviä vain, jos luin tosi hyvin
- opistossa sama juttu. Joskus en saanut kovin hyviä arvosanoja, vaikka luin
- amk:ssa meni suunnilleen samalla linjalla
- yliopistossa saatan saada vitosen tentistä, vaikka en olisi kahlannut koealuetta kokonaan, vaan vain osan. Huonoimmillani olen saanut kolmosen, kun olen lukenut huonosti (tyyliin kiireessä hätnäppiä yhden kerran läpi, poukkoillen)
Onko minusta tullut fiksu vai saako arvosanoja helpommin?
Kommentit (6)
enemmän nippelitietoa ja ulkomuistitaitoa, kun taas yliopitolla pitää osata enemmän analysoida lukemaansa ja muodostaa synteesejä. Yliopistolla tenteissä keskitytään enemmän ehkä ydinainekseen, josta tulee kysymys, kun taaas lukiossa esim, kysellään toisarvoisia asioita.
Tai sitten oma ymmärryksesi ja ajattelun taidot ovat kohentuneet, lukiossa ei vielä ole myöskään niin paljon tietämystä hankittuna ja asioiden ymmärrys siksi heikompaa. Kyllähän se "elämänkokemus" jossain näkyy!
Kahden tutkinnon kokemuksella voin sanoa, että tuo sinun yleistyksesi ei todellakaan pidä paikkaansa. Lukemista per tentti on PALJON ja siitä pitää osata paljon sekä yleisellä että detaljimmalla tasolla.
Poikkeuksena kasvatustiede ja erityispedagogiikka, joita vetää yleissivityksellä läpi. Muissa aineissa on todellakin tarvinnut lukea paitsi ehkä matikassa, jossa lukeminen tapahtui laskareita laskiessa pitkin kurssia ja pieni kertaus riitti.
Opiskelen sitä nyt täydennyskoulutuksena 10 vuotta gradun kirjoittamisen jälkeen ja voi taivas kun on diipadaapaa. Olen mm. jättänyt vahingossa ja välillä vähän tarkoituksellakin lukematta osia tenttialueesta ja soveltanut vastaukset. Läpi tuntuu menevän ihan mikä tahansa BS.
Toista se oli kielten opiskelu ja yhteiskuntatieteet (kv-politiikka), jossa oikeasti piti ymmärtää teorioita ja muistaa myös valtioiden historiaa, EU:n elimiä jne. Niitä ei juuri omasta päästä voi keksiä. Toisaalta, kauppatieteet (yrityksen hallinto ja kv-kauppa) oli kans superhelppoa. Eli eroja on!
Toista se oli kielten opiskelu ja yhteiskuntatieteet (kv-politiikka), jossa oikeasti piti ymmärtää teorioita ja muistaa myös valtioiden historiaa, EU:n elimiä jne. Niitä ei juuri omasta päästä voi keksiä.
Sama homma ja vielä ehkä enemmänkin on oikeustieteen opiskelun kanssa. Jos et lue hyvin, et pääse edes läpi. Jos luet todella hyvin, voit saada hyvän arvosanan muttet mitenkään välttämättä.
Eikä tuohon varmaan ole mitään selitystä, jos et sitä itse keksi.
Itselläni on selkeitä sellittäviä syitä siihen, että saan nyt yliopistolla kaikkein parhaat arvosanani.