Adoptioäitejä kuulolla?
Sellaisia joiden lapset jo koulussa.
Miten paljon te törmäätte ennakkoluuloihin? Siis opettajilla.
Minulla on nyt molemmat lapset alakoulussa ja olen aika järkyttynyt siitä, mihin kaikkeen tässä on törmätty.
Esikoisellemme esimerkiksi saatetaan tuputtaa tukiopetusta heti syksyn alussa, aineessa, jossa hän on luokan parhaita. Menee nyt 4. luokalle, saa kokeista ja tuntiosaamisesta pelkkää kymppiä. Mielenkiinnolla odotan, mihinkähän pienryhmään häntä ensi syksynä ollaan tunkemassa.
Superrauhallinen kuopuksemme leimattiin heti kättelyssä "keskittymiskyvyttömäksi" jne.
Onko muilla yhtä karuja kokemuksia?
Kommentit (4)
Eli toinen selitys tapahtuvalle on se, että pelkkä se poikkeava ulkonäkö riittää sitten perusteeksi tuollaiseen käytökseen.
Sitten taas kun ovat tajunneet, että lapset ovat adoptoituja, minulle on voitu päin naamaa sanoa, että "X se menestyy siinä ja siinä aineessa niin ja niin hyvin. Ei ikinä uskoisi, kun on adoptoitu".
En ole mitenkään luottavainen, mutta ihan näin tylyä rasismia en odottanut...
ap
mamuperheelle noin puhuttaisiin lapsista että ulkomaalaisuudesta huolimatta pärjäisi :D
Tuossa on joku asennevamma adoptiota kohtaan ja varmaan pienempi kynnys lähteä tökkimään kun vanhemmat ovat suomalaisia.
Sinun pitää tehdä opettajille selväksi ettet hyväksy tuollaista puhetta ja eriarvoistamista. Muuten muksunne pistetään koko peruskoulun ajan johonkin poikkeustapaus mappiin (opettajienkin asenteet tarttuvat toisiinsa taukokahvilla), eikä se tee hyvää lastenkaan itsetunnolle.
Tämä julisti jyrkästi, että "meidän koulussa ei ole syrjintää, eikä rasismia", mutta seuraavalla viikolla törmäsin tilanteeseen, jossa vain minun lapselleni tarjottiin tiettyä huonoa tukiopetusta, kun kolmelle vaalealle kantasuomalaiselle laadittiin oma tasokas ohjelma. Ja sen jälkeen vielä minun lapseni haluttiin lähettää testeihin, vaikka ne kolme muuta ovat vaikeuksissa ko. oppiaineen kanssa, eikä minun lapseni.
Esikoisellani ekan luokan maikka "diagnosoi" matikkavaikeuksia, vaikka lapsi oli eskarissa jo kaikkia muita edellä ja laski tokan luokan tehtäviä - ja nyt kun lapsi on kolmannella, hän on luokkansa paras matikassa. Silti aina vaan sieltä papereista löytyy "tuen tarve matikassa".
Samaan aikaan luokalla on vaalea poika, joka on koko ajan saanut kokeista tuloksia tyyliin 12/30, eikä hänelle kukaan ole tuputtanut tukiopetusta, eikä hänellä katsota olevan vaikeuksia...
En enää keksi tälle kaikelle muuta selitystä kuin syrjinnän.
ja ulkonäkö poikkeaa?
Sinsähän adoptio ei opettajille edes kuulu ja paras tapa välttää ennakkoluulot olisi se ettei asiasta millään tavalla tiedottaisi. Tietenkin jos lapset ovat selkeästi eri näköisiä kun vanhemmat, niin tämä on aika helposti pääteltävissä.
Itseäni ihmetyttää sinänsä kuinka luottavaisia ihmiset ovat henkilökohtaisissa asioissa opettajia kohtaan noin yleisesti.