Vauva paahtuu rintareppuun.
Eli esikoise äiti taas kyselee tyhmiä (johan täällä haukuttiinkin tänään ne jotka kyselevät vauvan vaatetuksesta kesällä). Eli huomenna ois taas edessä operaatio vauva rintareppuun, ja parin tunnin reissu kaupungille. Mutta jos on yhtä lämmintä kun tänään niin mitähän sille viittis laittaa päälle.. Tuntuu että paahtuu bodyssä, housuissa, sukissa ja lakissa. Mutta esim. t-paita on liian vähän jos tuleekin tuulinen ilma?
Muuten en ehkä stressaisi niin, mutta juuri ollaan selvitty hirveästä räkätaudista ja korvatulehduksesta..
Kommentit (4)
nyt, ja tänään oltiin juuri tuolla housut, sukat, body, lakki yhdistelmällä liikenteessä ja posket helottivat ihan punaisena ja kuumina jo bussissa.. En vaan tiedä mistä lähteä vähentämään, tuntuu jotenkin hölmöltä ottaa esim housut pois kun tuuli voi olla vielä aika viileä..
-ap
mutta itse ottaisin ekana sukat pois. Ja pitäisin kaikki vaatteet mahdollisimman ohuina.
pidän vauvalla pitkälahkeiset housut ja sukat ettei aurinko polta ja bodyn kun kannan kantoliinassa.. Tiesithän että rintareput eivät ole ergonomisia vauvalle. Oikeaa tietoa kantamisesta löydät esim. kantoliinayhdistyksen sivulta: http://www.kantoliinayhdistys.fi/tietoa-kantamisesta/miten-kantaa/
Kun olimme markkinoilla kesähelteellä. Vauvalla oli lakki, housut ja body. Varuilta oli mukana villajakku, mutta sitä ei tarvittu. Ja välillähän lapsi pääsi pois repusta. Hyvin meni usemapi tunti. Neiti veti kunnon päikkärit isänsä rintaa vasten.