Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Apua! Kolmas lapsi haaveissa, mies ei halua parisuhteen voivan huonosti.

Vierailija
21.05.2012 |

Mies sanoi, että haluaisi luultavasti yhden lapsen lisää, jos vauva-aika ei olisi niin vaikeaa aikaa parisuhteessa!Meillä kaksi lasta, 6- ja 2,5-vuotiaat. Kuopus on ollut huono nukkuja ja viimeiset puoli vuotta on vasta säännönmukaisesti nukkunut yöt läpeensä. Lisäksi viimeiset pari vuotta on ollut aika rankkaa kun lapset ovat olleet niin pieniä. Nyt kun kuopuksestakin alkaa kuoriutua pikkupoika ja lapset leikkivät jonkin verran yhdessä, olen alkanut haaveilla vielä yhdestä lapsesta. PAri kuukautta sitten mies sanoi ehdottoman ein, ja että ei vaan jaksa enää kolmatta. Nyt sitten yllättäen sanoi, että vauvavuosi ja ekat pari vuotta yleensäkin ovat niin raskaita aikoja avioliitossa, että ei halua enää ottaa sitä riskiä kolmatta kertaa. Meillä ei ole lastenhoitoapua isovanhemmilta tms, joten eihän tämä aina helppoa olekaan. Mutta ehkä ei olisi niin rankkaan, jos kolmas lapsi syntyisi vaikka siten, että ikäeroa tulisi 8 ja 5 vuotta. Toisen lapsen syntymä aloitti raskaan vaiheen kun esikoinen oli 3-vuotias uhmaikäinen jne.



Olenko ihan tyhmä kun mietin tällaisia? En ole valmis uhraamaan avioliittoani saadakseni kolmannen lapsen, mutta salaa toivon, että mies muuttaisi mielensä. Kauaa ei ole aikaa miettiä kun minulla on ikää jo 35 vuotta... miten voisi vauva-ja pikkulapsiajasta tehdä helpommat? Toki on aina olemassa mahdolliuus, että lapsi on vaikka sairas ja kaikkeen ei vain voi varautua...

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voihan se kolmas lapsi olla helppokin :D. Ainakin itsellä on ollut kaksi tosi helppoa vauvaa, vaikeudet alkoivat kummankin kohdalla vasta noin 1v2kk iässä. Nyt esikoinen on kohta 4v ja nuorempi 1v7kk ja olemme miettineet kolmatta lasta.



Aloitin kuitenkin viime syksynä opiskelemaan (3v tutkinto), joten ehkä vuosi vielä lykätään näitä vauvahaaveita..



meillä vauvat ovat nukkuneet tosi hyvin sekä yöllä, että päivällä. Alusta asti vähintään 2h kerrallaan myös päivisin. Yöllä sitten 6h vastasyntyneestä asti. Yöllä ovat syömisen jälkeen heti nukahtaneet takaisin ilman mitään ongelmia. Ei ole ollut mitään allergiaa, koliikkia tai sairauksia.



Ovat olleet iloisia ja tyytyväisiä lapsia.. kunnes reilun vuoden ikäisenä rupesivat juoksemaan joka paikkaan, kiipeilemään mihin vaan ylsivät, kaikki tavarat lähtivät lattialle, roskikset tyhjennettiin, kaikki rajoittamiset ja kieltämiset saivat aikaan teatraalisen heittäytymisen selälleen.. jos ruoka ei maistunut, se heitettiin lattialle, välillä vaan huvikseen jne..



Kuitenkin esikoinen oli selvästi hankalampi kun tämä toinen. Ovat leikkineet yhdessä jo heti kun kuopus oli noin 9kk.. hankalassa iässäkin seurasi esikoisen esimerkkiä ja "totteli" tosi hyvin.. eihän tästä voi kun kolmas olla entistä helpompi.. :D



Niin ja parisuhteelle on ollut kyllä aikaa. kun lapset menevät kiltisti nukkumaan, niin ainakin pari tuntia on joka ilta aikaa itselle tai parisuhteelle, kumpaakin tarvitaan.



Tsemppiä sinulle!

Vierailija
2/2 |
21.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim meillä esikoinen ei mene enää nukkumaan puoli yhdeksältä, niin kuin ennen, vaan saattaa valvoa kymmeneenkin... kuopus kyllä nukahtaa jo ennen yhdeksää. Ei siinä parisuhteelle jää aikaa kuin ehkä tunti-pari illassa kun esikoinen on viereisessä huoneessa lukemassa tms. JA voin kuvitella, että muitakin haasteita tulee iän mukana. Meillä esikoinen on todella vilkas, kuopus onneksi rauhallisempi, mutta uhma on tällä hetkellä aika kovaa. t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla