Paljonko maksoi puutarhakukkasi/ istutuksesi tänä kesänä?
Laskin juuri saldon= 150 e yht
------------------------------------------------------------------------------------------
sisältää kukkien (pelargoniat, margaretat, lobelia- ja orvokkiamppelit)
ja lidlin kukkien
ja hyötykasvien siementen ( persiljat ja tillit mm.)
lisäksi
lasitetulle parvekkeelle amppelimansikoita
ja 3 tuija pensasta
mite muut? mitä ostitte
ja paljonko maksoi?
Kommentit (12)
Sepeli on vielä talon ympärillä, täytyy multaa ostaa ja ainakin nurmikon siementä laittaa edes näennäisesti talon lopputarkastusta varten. Muut kasvit jääkööt ensi kesään.
Tähän mennessä mennyt noin 60 euroa, mutta nyt ollaan vielä ihan alussa. Uusi perennapenkki tulossa, siihen reunukset, mullat, perennat, suodatinkankaat. Muutama omenapuu ja ehkä pari uutta pensastakin kesän aikana pihalle ilmaantuu. Meillä on "valmis" piha, mutta jotain uutta ja virkistävää pitää keksiä. Viime kesänä tehtiin autokatosremppaa ja piha on kamalan näköinen.
Keltasipuli 3e punasipuli 3e, siemenperuna 5e, porkkana 2e, yrtit 3e, kukat n.15e ja pari amppelia kotiin. yht. n. 70e (tässä ei ole lannoitteet palstalle..)
Summaa en edes viitsi/uskalla laskea.
Joka kerta päätän, että tää on viimeinen, mutta aina vaan uusia "pakko saada kasveja" löytyy.
kesäkukiksi olen ostanut pelargonioita, margetoja, tähtisilmiä, dahlioita, lobelioita, ahkeraliisoja sekä hopeaputouksia. Lisäksi olen ostanut aika paljon perennoja (mm. kuunliljoja, jaloangervoja, punatähkiä, loistosalviaa, punahattuja, nauhuksia....) sekä yhden kirsikkapuun. Koristekatetta sekä multaa. Paljonkohan mennyt yhteensä....? Arvioisin että lähemmäs 1000e,
Siemeniin on mennyt pelkästään noin 100 euroa, tosin siinä on ulkomailta tilattuja erikoisia kasveja mukana. Pyrin kasvattamaan paljon itse, koska piha on iso ja budjetti tiukka.
Kesäkukkiin 20 € (orvokkeja ja petunioita)
Kärhö 10 €
Ruusuja ym. taimienvaihtopäiviltä 40 €
Miehen äitienpäivälahjat 60 € (2 rhodoa ja hortensiaa, mies maksoi)
Mukuloita ym. 35 €
Lisäksi lauantaina ostetaan 2 omenapuuta yht. n. 60 €, lisäksi tarvitsen jotain työkaluja ja oksasilppurin. Eikä tämä sisällä vielä multia, vermikuliittia, kalkkia ja kanankakkaa...
Varmaan menee 600-700 euroa.
Sillä rahalla sain
4 ruusubegoniaa
6 lumihiutaletta
1 ison amppeli
3 belargoniaa
2 nukenkaulusta
kesäkukkamultaa ja pari uutta ruukkua
Mulla menee joka kevät/kesä tuonne pihamaalle useampi tonni rahaa.
Tänä keväänä on jo mennyt vasta 1500 euroa. Olen ostanut uusia pensaita ja puita, erilaisia havu ja köynöskasveja, perennoja. Perustin ison ruusupenkin. Laitettiin toinen vesiaihe jo heti alkukeväästä pihaan. Laattoja, kiviä, katteita, multaa on mennyt monta peräkärryllistä. Lisää on vielä leitettavaa.
No, mulla ei yleensä mihinkään muuhun menekkään rahaa, niin hyvällä omalla tunnolla voi pihaa laitella joka kevät uuteen uskoon:)
Parveke olis, mutta on niin kuuma ja tullaan olemaan pisempiä aikoja pois kotoa kesällä
Ostin niitä pusseja joissa oli kukkia, sirottelin niitä siemeniä sitten sopiville paikoille.
Kaikki muu oli meidän pihassa jo valmiina!
Äidiltä sain kolme petuniaa, jotka olivat häneltä jääneet yli. En osta muuta, minulla on tällainen "luonnonmukainen" piha, jossa kukkii orvokkia, niittyleinikkiä, ahomansikkaa, päivänkakkaraa ym. itsestään pihaan löytäneitä.