Tyttöni on lyönyt minua saksilla, potkinut kasvot verille ja yrittänyt lyödä kirveellä.
Silti en ole koskaan huutanut, antanut luunappia tai tukistanut, läppäissyt enkä menettänyt hermojani. Holdingia olen käyttänyt pahimmissa raivareissa. Tyttö myös iski nyrkillä kaksivuotiaan pikkusiskonsa nenän verille, niin että tämä paiskautui lattiaan ja sai aivotärähdyksen. Nyt keskimmäinen iski 4 kk vauvaa jakkaralla päähän kun vauva makasi lattialla. Meillä ei kotona ole koskaan ollut minkäänlaista väkivaltaa aikuisten kesken.
Kommentit (7)
hyvin tuntuu tuo kurinpito onnistuvan. Hienoa työtä!
pätee tässä aika hyvin. se, että lapsesi saavat tehdä mitä haluavat kostautuu vielä myöhemmin, tulet huomaamaan.
mutta lasten kesken ja lapsolta aikuisen suuntaan näyttäis olevan sitäkin enemmän. Hyvät ihmiset hakekaa apua, ennenkuin tulee ruumiita!
kannattaisi menettää hermonsa ja suuttua tosissaan, kun toinen lyö kirveellä tai hakkaa vauvaa jakkaralla. Sinä olet sairas, eivät lapsesi.
Johan teit tämän aloituksen jo vuosi sitten, eikö tilanne ole muuttunut parempaan päin?
tsemppaas nyt vähäsen. Tai tuun ja lätäsen turpaan.
Kyllä pitäis nyt hoitoon saada, jos pienemmätkin vaarassa.