Voisitteko ystävällisesti opetella maksamaan laskut ajoissa
ja eräpäivään MENNESSÄ? Tai jos se ylitsepääsemättömän vaikeata tai mahdotonta esimerkiksi oman palkkapäivän takia, voisitte ilmoittaa velkojallenne tilanteestanne.
Olen yksityisyrittäjä ja kyllä korpeaa, kun ihmiset eivät maksa laskujaan ajoissa! Mitäpä mieltä olisitte siitä, että oma palkkanne maksettaisiin, kun jaksettaisiin? Kun tulot ovat kolmen tonnin luokkaa kuukaudessa, eikä puhuta mistään isojen yritysten miljoonista, "pienet" 500 euron laskut ovat todella merkittävä osa tuloja.
Maksan omista tuloistani yrittäjän eläkevakuutusta ja tuloveroja. Ne on maksettava tasan tarkkaan eräpäivään mennessä, muuten tulee pahoja seuraamuksia. Minulla on pakko olla parin kuukauden puskurirahasto näitä pakollisia maksuja varten ihan vain siitä syystä että TE ETTE MAKSA LASKUJANNE AJOISSA!!
Pahimmillaan asiakkaat maksavat laskunsa 2kk myöhässä. En voi myydä laskuja ulkopuolisille firmoille, koska niihin menee ihan tuhottomasti rahaa. Ja ulosottoviranomaisiin vetoaminen karkoittaa asiakkaat alta aikayksikön.
Kiitos!
Kommentit (19)
niin se vana on, kaikkea ei aina pysty maksamaan silloin kun pitäisi mutta ei se niin kuolemanvakavaa ole.
Eikö se puskurirahasto pidä olla joka tapauksessa, vaikka kaikki maksaisivatkin laskunsa ajoissa, niin se menee ihan yksityishenkilölläkin, rahaa pitää olla yllättäviin menoihin.
Tuloahan ne viivästytkorot vaan sulle on.
Itse myös yksityisyrittäjä, ja välillä odotan kiivaasti jopa sitä 70 euron viivästynytttä maksua.
palautetusta tuotteesta maksetut rahat ajoissa?
Odotan kahdesta paikasta palautuksia nyt kolmatta kuukautta. Jää sitten muut laskut maksamatta, kun ei tule minulle kuuluvia rahoja takaisin.
Maksan sitten, kun jaksan. Aamatinvalinta kysymys.
...eikös nyt jokaisella pitäisi olla parin kuukauden puskurirahasto? Oli istten yrittäjä eli ei. Kuka nyt sillä tavalla kädestä suuhun uskaltaa elää, että mällää kaikki rahat seuraavaan palkkapäivään mennessä?
Itsellä on kaikki säännöllisesti toistuvat laskut automaattisessa maksupalvelussa. Kun sitten joskus jostain tupsahtaa yksittäinen lasku, sen maksaminen saattaa unohtua. Varsinkin, jos on kiirettä, on pitkällä matkalla, tms.
Onpa käynyt niinkin, että laskun kirjoittaja on laittanut laskun postiin 2-luokan merkillä ja laittanut niin vähän maksuaikaa, että posti on tuonut laskun vasta, kun eräpäivä oli jo mennyt!
Posti on nykyisin tosi hidas ja epäluotettava. Meille ainakin tulee viikoittain laatikkoon naapurin laskuja. Yritän niitä sitten muistaa kiikuttaa oikealle saajalleen. Samalla mietityttä, kuinka monta meidän laskua on eskynyt väärään osoitteeseen. Joskus näin on käynytkin: en ole saanut koskaan sitä ekaa laskua, mutta sitten on tullut muistutus perille.
Yhden asian olen päättänyt. Jos mukana ei ole käteistä rahaa tilaisuuksissa, jossa pienyrittäjät myyvät tuotteitaan eikä kortilla maksamisen mahdollisuutta ole, niin laskulle en enää tavaraa osta. Sitä noissa tapahtumissa pienyrittäjät aina tyrkyttää. Sitten se lasku unohtuu jonnekin laukunpohjalle ja kamala miettiminen, maksoinko tämän jo vai en.
Eli jos jatkossa ei voi maksaa tavaroita kortilla, en enää mene myyjän lirkutteluun maksaa laskulla. Jätän ostamatta.
maksan palkkapäivänä, muulloin ei ole rahaa. Kannattaa laittaa niihin laskuihin erpäivä mahdollisimman pitkälle, niin sattuu se palkkapäivä todennäköisimmin siihen väliin.
Oletko muuten selvittänyt mahdollisuuden siirtää laskutus Klarnalle? Moni verkkokauppa käyttää nykyään sitä ja se on aika ärhäkkä koronkiskuri. Itse en anna Klarnan laskujen jäädä lepäämään yli tilipäivän, koska muikkareita korkoineen pukkaa saman tien.
Ymmärrän kyllä yskäsi, t. yrittäjän vaimo
Laskut kyllä saa maksettua ajallaan JOS haluaa. Lasku näkyvälle paikalle, teippaa vaikka ulko-oven sisäpuolelle, läppärin kanteen, jääkaapin oveen tmv. mitä usein käyttää. Laskun näkee ja maksaa esim. seuraavalla kerralla kun menee koneelle. Ja sen jälkeen laskuun kirjoitetaan "maksettu" tai vedetään raksit yli tmv. niin tietää että lasku on maksettu. Jos kynää ei ole, niin keksii jonkun muun merkkaustavan, esim. repäisee vasemman alakulman pois tmv.
Yksi lasku maksoi yritykselleni, juuri edellä mainittemastasi syystä niin paljon, että ulkoistin laskutukseni ja täten nopeutin kassavirtaani tuntuvasti. Se tuhottomasti rahaa rupesinkin tuntumaan pikkusummalta.
Jotenkin vaan sen perintätoimiston logo on pirkkonpalveluiden logoa tehokkaampi, että nekin asiakkaat, jotka ennen vitkuttelivat maksujen kanssa ovat alkaneet maksamaan ajoissa.
Maksan laskut automaatilta pankissa. Jos en ehdi automaatille, niin sitten ei voi mitään.
Selittelyä tai ei, mutta tosi tapahtumia. Esim. tuo, että laskua ei tule postissa ollenkaan tai että tulee vasta, kun eräpäivä jo mennyt.
Käytät tietokonetta kun täällä surffaat, mikset hae verkkopankkitunnuksia? Ymmärrän jos jollakin mummolla ei niitä ole jos ei eläessään ole tietokonetta käyttänyt, mutta en muita joilla tunnuksia ei ole. Joka tapauksessa ennemmin tai myöhemmin tunnukset on pakko hakea, koska automaatit poistetaan.
Eli kun mulle ei makseta niin en minäkään voi maksaa.
JOS ei pysty maksamaan siitä?
No money, no honey, niin se menee!!!!!
T, aina laskunsa ajoissa maksava
ja voihan ne laskut maksaa myös etuajassa niin ei tarvitse konetta yhden laskun takia käynnistää :)
Minä maksan aina ajallaan, yleensä etuajassa.
Maksan vain tiettyinä päivinä kuussa laskuja ja välillä voi mennä joku yli muutaman päivän. En ala yhtä laskua sen takia erikseen maksaa. Kyllä yrittäjän täytyy olla varautunut siihen ettei laskut ole aina ajoissa, onhan tunnettua että Suomessa jossa laskunmaksajat on poikkeuksellisen tunnollisia, laskut on keskimäärin vain 14 päivää myöhässä.
Minulle ei ole koskaan tullut lasku niin että olisi jo myöhässä saapuessaan...
Maksan laskut automaatilta pankissa. Jos en ehdi automaatille, niin sitten ei voi mitään. Selittelyä tai ei, mutta tosi tapahtumia. Esim. tuo, että laskua ei tule postissa ollenkaan tai että tulee vasta, kun eräpäivä jo mennyt.
Yleensä kaikki ajoissa, maksimissaan viikon on joskus joku lasku myöhässä... Maksan kaikki kerralla, enkä jaksa yksittäistä laskua maksaa, jos sen eräpäivä on vaikkapa 24pv. maksan laskut kuun viimeisenä päivänä.
Olen yksityinen perhepäivähoitaja. En myy mitään tuotteita, vaan hoidan lapsia. Siitä hoitomaksusta, jota vanhemmat minulle maksavat, ylläpidän hoitopaikkaa (eli kotiani), ostan lapsille ruokaa ja leluja, maksan sähkölaskuni, vesilaskuni, siivousvälineeni ja siivousaineet (ihme kyllä, pienistä lapsista aiheutuu siivottavaa!).
Hoitomaksu ei ole suoraa ylimääräistä mälläysrahaa minulle, kuten ehkä moni käsittämättömällä tavalla kuvittelee.
Minäkin, kuten ap, maksan yrittäjän eläkevakuutukseni ja veroni. Käteen jää juuri ja juuri nelinumeroinen luku.
Vanhemmat maksavat hoitomaksuja myös myöhässä. Siinäpä sitten ostelet jotain -30% jauhelihaa, kun ei ole tilillä varaa ostaa sitä normaalihinnalla lapsille. Raivostuttavaa.
Nyt kyllä olen ottanut käytännöksi sen, että odotan 10 päivää ja sen jälkeen siirrän hoitomaksun perintätoimistoon. Ei kuulu viivästys sen jälkeen enää minulle.
Maksan vain tiettyinä päivinä kuussa laskuja ja välillä voi mennä joku yli muutaman päivän. En ala yhtä laskua sen takia erikseen maksaa. Kyllä yrittäjän täytyy olla varautunut siihen ettei laskut ole aina ajoissa, onhan tunnettua että Suomessa jossa laskunmaksajat on poikkeuksellisen tunnollisia, laskut on keskimäärin vain 14 päivää myöhässä.