Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko olet saanut rahaa kirpparimyynnistä?

Vierailija
03.05.2012 |

Esim. yhden viikon myyntituotto? Mikä menee erityisen hyvin kaupaksi?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla menee mitä vain. Ihmisiä on niin monenlaisia kirppareilla, että aina kannattaa laittaa myyntiin vaikka ajattelisi ensin ettei sitä kuitenkaan kukaan osta. Sopiva hinta, varmasti menee.



Kannattaa heittää reikäiset ja sotkuiset vaatteet suoraan roskiin. Ne ei mene, vaikka sattuisi olemaan Carsia tai Hello Kittyä. Toki jos on pieni tahra ja vaate on muuten ok, hinnaksi voi laittaa 5 snt tai 10 snt. Silittäminen vie aikaa, mutta siisti ja silitetty vaate tekee paremmin kauppansa kuin ryppyinen vaate.



Hinnoittelua kannattaa miettiä tarkkaan: paljon olisit itse valmis maksamaan? Eihän ole tarkoitus että ne tavarat jäävät nurkkiin lojumaan?

Vierailija
2/6 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli tosi paljon kamaa Tampereen Radiokirppiksellä. Viikon pöytävuokra taisi olla 40 €, ja voittoa tuli satasen verran (siis tuosta jo vähennettynä tuo 40 €).



Sellainen käytännössä ilmainen krääsä jonka kohdalla mietin kehtaanko edes viedä sellaista myyntiin meni hyvin kaupaksi. Siis tyyliin Yves Rocherin ilmaislahjat. Menivät kuin kuumille kiville :D Vaatteita mulla oli siellä tosi paljon. Uudenveroiset vaatteet meni aika hyvin, mutta tosi paljon jäi myymättäkin. Tosin paljon niitä oli ennestäänkin, mutta yllätyin ettei esim. farkut niin hirveän hyvin menneet kaupaksi. Niitä jäi myymättä vaikka olivat ihan ok kuntoisia. Samoin paitoja jäi.



Vanhoja lehtiä vein sinne ja myin jollain 20 sentillä, niitä meni ihan kivasti vaikkei kaikki mennyt. Cd-levyt myös meni aika hyvin kaupaksi.



Hirveä vaiva siinä oli. Ihmiset ehtivät jo puolen päivän aikana myllätä sen pöydän ihan sekaisin ja kuljetella tavaroita pitkin kirpparia (PRKL!). Eli kyllä siellä kerran päivässä piti käydä kiertelemässä ja hakemassa omat tavarat omaan pöytään kun niitä oli viskottu minne sattuu. Ja järjestämässä se pöytä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

n. 200 euroa per viikko. Tästä on vähennetty pöytävuokran osuus, 36e/viikko loossista. Ensimmäisinä viikkoina summa oli isompi ja viimeisinä vähän pienempi. Minulla oli pöytä yhteensä neljän viikon ajan.

Vierailija
4/6 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki tiedän, että riippuu ihan kirpparista myynti ym.



Itse harrastan kirppareita Oulun seudulla. Mulla ei yleensä vaatteet ole menneet kovin hyvin kaupaksi (vaikka hinta tosi alhainen).



Just kaikki pikku krääsä on mennyt yllättävän hyvin. Tällä kertaa keräsin kaikenlaista nurkista periaatteella "jos ei ole 2 vuoteen tarvittu, myydään".



Noin sata euroa voittoa viikossa. Kohtalaisesti siis kai.

Vierailija
5/6 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

otin viikoksi kirpparipöydän. Myytävänä lastenvaatteita ja -tavaroita. Voittoa tuli pöytävuokran jälkeen 280€. Joskus muutama vuosi takaperin pidin samalla kirpparilla pöytää kaksi viikkoa ja myytävänä oli silloinkin lastenvaatteita. Paljon talven ulkoiluvaatteita. Voittoa sain silloin yli 400€.

Vierailija
6/6 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myin lasten merkkivaatteita.



t:kaupan täti