Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko työnantajan otettava huomioon työntekijöiden perhetilanne?

Vierailija
03.05.2012 |

Siis onko se perusteena esimerkiksi vuorojen jaolle? Meillä siis riidellään töissä kesälomista tms ja me vanhemmat haluaisimme, että tietyt vuodenajat (heinäkuu, joulu) olisivat ainoastaan perheellisille lomaa ja muut saisivat lomailla muulloin. Voimmeko siis vaatia tuollaista asiaa sovittavaksi, vaan onko tässä asiassa kaikki työntekijät saman arvoisia? Tuli siis mieleen kun kerran joku yrittäjä täällä sanoi irtisanoneensa lapsettomat sinkut ja silloin se oli kaikkien mielestä ok.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on tasa-arvo lain vastaista, ei voi tehdä. Ei ihmisiä saa laittaa huonompaan asemaan tuollaisilla syillä.

Vierailija
2/4 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olla samanarvoisia. Eli mammat ja papat eivät voi vaatia tiettyä kuukautta itselleen varmaksi lomaksi, aika järkkyä, että provoilijakaan näin ajattelisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikään laki ei velvoita perheellisiä hemmoteltavan ja lapsettomia sorsivan. Eiköhän lapsettomillakin ole oikeus joululomaan parhaana mahdollisena ajankohtana.



Häpeä itsekäs, paha ihminen!!!

Vierailija
4/4 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laki sanoo, että työnantaja määrittelee lomat kuultuaan työntekijöiden toiveita. Laki sanoo myös, että kaikkia työntekijöitä on kohdeltava tasapuolisesti. Myös työvuorojen jakamisesta sanotaan, että se on suoritettava tasapuolisesti.



Eli lomia jakaessa työntekijöitä ei voi laittaa eriarvoiseen asemaan perhesuhteiden tai minkään muunkaan seikan vuoksi.



Työvuorojen jaon osalta laki ei ole yhtä yksiselitteinen, mutta siinäkin samaa työtä, samanlaisella sopimuksella tekeviä on kohdelta yhdenvertaisesti. Mutta jo työsopimustya tehdessä voidaan jonkun sopimus tehdä niin, että tekee pelkkiä iltavuoroja tms. ja vastaavasti toisen sopimukseen voidaan sopia, että työ tehdään vain arkipäivisin tms. Toki harva työnantaja näihin suostuu, koska sitten rajoittavat työvuorojen suunnittelua.