8kk vauva ei nuku enää.. Mistä apua??
Nukkunut ihan hyvin alun koliikkia lukuunottamatta, mennyt unille kahdeksalta illalla ja herännyt 7 aikaan aamulla. Lopetti yösyömiset 6kk iässä. Nyt viimeinen viikko ollut tälläistä että nukahtaa vasta kymmenen aikaan, sitä ennen huutoa, hekotusta, tohinaa, kitinää kaikkea vuorotellen. Nukkuu ihan ok, kunnes herää 1-2 aikaan yöllä ihan ylipirteänä, nukahtaa ehkä tunnin jälkeen uudestaan. Nukkuu 1-2 tuntia ja loppuyön heräilee puolen tunnin välein. Onko tämä vaan joku asiaan kuuluva kausi vai mikä on.. Päivällä nukkuu ihan kuin ennenkin, kahdet päikkärit n 2 tuntia.
Kommentit (4)
Onko rytmi kunnossa? Ulkoilkaa aamupäivisin väh. 1,5 tuntia ja sen päälle ruoka -> takaa kunnon päiväunet, jotka on taas kunnon yöunien kivijalka
Onko hampaita tulossa? Vaikka kulmahampaat, jos ei ole aiemmin muut hampaat vaikuttaneet uniin.
Tai sitten teillä on liian valoisaa makkarissa, kun nyt on jo niin paljon valoisampaa kuin talvella.
meni molemmilla lapsilla 8-9kk ikäisenä yöt risaisiksi. Toisella löytyikin 1.5v iässä korjausta vaativa sydänvika. Yö valvomisia oli yli 2-vuotiaaksi, kunnes parani. Hampaiden tulo on meillä myös vaivannut molemmilla. Pahimpaan aikaan olen antanut jo illalla supon ja on ollut selväsi parempi yö. Toinen nyt 1v3kk ja toisinaan nukkuu yönsä heräämättä, toisinaan herää. Olen antanut maitoa, jossei heti nukahda uudestaan ennemmin, kuin valvoisin tuntikausia. Sillä kyllä nukahtaa heti. Tuossa iässä opitaan kyllä kovasti uuttakin, joten sekin voi vaikuttaa. Jos kuitenkin pitempään jatkuu ja on kipeä tai levoton, niin käyttäisin lääkärissä.
vaan tommonen kausi. Mulla tyttö 1v7kk ja välillä vielä nukkuu miten sattuu