Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Reumaa teinillä?

Vierailija
21.04.2012 |

Vai jotain muuta? Vuosi sitten oli kipua nilkoissa useita viikkoja ja sitten täysin oireeton tähän viikkoon asti. Polvi on ollut nyt kipeä ja kävely vaikeaa. Tytön labrat otettiin vuosi sitten ja nyt, ei poikkeavaa. Reuma-arvo oli vähän koholla, mutta reumalääkärin mukaan ei hoitoa vaativaa. Mitään muita vaivoja ei ole, paitsi kevätallergiat vuosi sitten ja nyt pahoine ihottumineen ja silmäoireineen.

Suvussa ei ole reumaa, mutta eihän sitä pois voi sulkea.

Alan olla epätoivoinen näitten oireitten kanssa, en tiedä, liittyykö vuoden takaiset tähän vai ei.

Tytöllä liikuntaharrastuksia ja rasitusta kyllä on niistäkin tullut varmaankin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleislääkäri vai reumatologi? Lasten reuma on yksi ehkä vaikeimpia sairauksia diagnosoida oireiden paljouden takia. Käyppäs lukemassa FB:n lastenreuma sivua tai googleta lastenreuma.

T: kohta 8 vuotta reumaa sairastaneen lapsen äiti

Vierailija
2/2 |
21.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

reumaa voi esiintyä myös nuorella. Ja usein se juuri alkaa tuolla nilkkojen ja ranteiden kivulla. Liikuntaa kannattaa jatkaa, sillä se auttaa reuman hoidossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kolme