Miksi naiset raahaa ulkomailta miehen ja paapoo sitä täällä?
Näen tällaisia tapauksia joka päivä työssäni. On hankittu mies ulkomailta, lähinnä etelän maista ja sitten pedataan sille kaikki. Leikitään äitiä. Isäntä vain nauttii kun, nainen tekee kaiken - etsii työ/koulutuspaikan, jopa kirjoittaa joka paikkaan suosituskirjeitä. Miksi? Mikä meitä naisia riivaa?
Kommentit (6)
asioiden toimivuudesta paremmin kuin muualta tullut?
Työkaverini on avioitunut Suomesta löytämänsä mamun kanssa; käsittääkseni mies hoitaa omat asiansa itse, juuri suoritti kielitutukinnonkin eli kaikki eivät passaa, mutta ketäpä sitä auttaisi jos ei omaa puolisoa?!
Kai sitä ensin rakastutaan ja kun Suomeen muutetaan, yritetään tehdä paljon ja auttaa, että mies myös viihtyisi täällä? En tiedä. Missä olet töissä ja minkä maalaisia miehiä nämä miehet yleensä ovat?
Ulkolaisissa on varmaan enempi hehkua.
jotka on "raahanneet" miehen ulkomailta. En mä nyt kyllä näe paapomisena, kun nainen auttaa miestään esim. työ- tai koulutuspaikan hankinnassa, jos kyseessä on on eri maasta tullut mies, jolle ei ole kaikki yhteiskunnan rakenteet ihan selvillä tai esim. kieli kunnolla hanskassa.
Rakkaushan se tuossa riivaa :)
On mulla kavereita, jotka tekee ihan samaa suomalaisille miehilleenkin. Jos mies suhtautuu kunnioittavasti ja rakastavasti kumppaniinsa, niin mikäpä siinä. Mut jos tilanne on se, että mies kohtelee vaimoaan kuin teinipoika äitiään, niin silloin kyllä ihmettelen, miten nuo naiset pystyvät säilyttämään rakastavan asenteen miehiinsä.