Jos nainen lahjoittaa ja synnyttää miehelle perilliset,
niin onko miehen velvollisuus silloin hankkia ja rakentaa perheelleen talo ja tontti?
Kommentit (6)
Eihän nainen lahjoita lapsia kenellekään.
Lapset eivät ole kenenkään omaisuutta. Eivät miehen eivätkä naisen.
Parisuhteessa se tekee, kuka osaa, pystyy ja kykenee.
Ei sen tarvitse mennä tasan.
T. Nainen joka synnyttämisen lisäksi itse rakensi talon. Talon rakennus oli kyllä kovempi homma kuin kolme raskautta ja synnytystä yhteensä! Syy siihen miksi nainen raksasi oli juuri se että olin osaavampi/pätevämpi.
Työnjaolta lähinnä! :DDDD
Jos teillä on ap, noin, tunnen sääliä teitä kumpaakin ja varsinkin lapsianne kohtaan.
Parisuhteessa se tekee, kuka osaa, pystyy ja kykenee. Ei sen tarvitse mennä tasan. T. Nainen joka synnyttämisen lisäksi itse rakensi talon. Talon rakennus oli kyllä kovempi homma kuin kolme raskautta ja synnytystä yhteensä! Syy siihen miksi nainen raksasi oli juuri se että olin osaavampi/pätevämpi.
Eli kumpikin tekee liiton ja perheen eteen sen, minkä osaa parhaan taitonsa mukaan.
Avioerossa äiti vie aina lapset, jos haluaa. Jos mies tekee vielä talonkin niin vaimo vie myös sen, kun vaihtaa lapsilleen uuden, paremman isän. Täsmälleen näin päättyi nykyisen mieheni 1. avioliitto.
Ennen vanhaan sentään katsottiin vähän sitäkin, kuka sen liiton rikkoo. Jos nainen oli uskoton, miehellä oli edes jonkinlaiset mahdollisuudet saada pitää lapsensa.
Eli hölmö se mies, joka tuolla tavalla antaa elämänsä avaimet naisen käteen.
poikamieselämää maksellen minimaalisia elareita. Ja jurputtaa miten huonosti muija hänen siittämänsä kultakimpaleet kasvattaa.