Lapsella syvä purenta, alahampaat ottaa kitalakeen kiinni. Mitä tehtävissä?
Lapsi kävi oikoja hammaslääkärillä ja tuomio oli siis tämä, lapsi on tosin valittanutkin että kitalakeen sattuu ja lääkäri totesi siellä olevan ns. puruvallit eli hampaat tosiaan osuu sinne ja tekee "haavat" jotka kipuilevat.
Sovimme että seuraavalla oikoja kerralla kuulemma hoitovaihtoehdoista mutta onko jollain muulla lapsella ollut näin? Miten niitä hampaita sitten lähdetään oikomaan tai tilannetta parantamaan?
Kommentit (6)
eli ylähampaat ei mene alahampaiden päälle, avopurenta siis. Mutta lapsen yläleuan laajentaminen aloitettiin jo alle 7v. Nyt on viides vuosi menillä. Ekaksi pysyvä levitin, sitten kaksi vuotta yöraudat, ja nyt pysyvät raudat.
7-v tarkastuksessa todettiin, että ala/ristipurenta ei korjaannu itsekseen eikä hampaat mahdu ylös rinnakkain. Nyt yläleuan kaarta levitetään kiinteillä raudoilla (kitalaen puolella, ei näy ulospäin) ja kohtapuoliin (vuosi aloituksesta) lisätään yölaite, jolla vedetään yläleukaa eteen.
Varmaan jotain samantapaista. Lapsilla saa muokkaamalla aika paljon aikaan, mitään leikkauksia ei tehdä kuin vaikeissa tapauksissa.
Meillä oli sellainen muotti (vähän kuin jkiekon pelaajilla) yökäytössä. Huono puoli, että putoaa aina. Ja nyt on joku rauta alahampaissa.
Minkä ikäinen lapsi?
Purentaa on seurattu jo parin vuoden ajan, mutta nyt talvella aloitettiin hoito kun ensimmäiset pysyvät hampaat ovat tulleet. Lapsi on nyt ekalla. Ja käyttää tosiaan öisin sellaista "jääkiekkoilijan hammassuojaa", päivälläkin sitä pitäisi pari tuntia pitää.
Meitä varoiteltiin etukäteen, ettei vehje välttämättä pysy yöllä suussa, mutta tosi hyvin on pysynyt. Ja lapsella on ollut hyvä asenne hoitoon, on todella hyvin itse huolehtinut asiasta. Päivisin ei aina ehditä/muisteta tuota kahta tuntia pitää, mutta yöhoito on jo tuonut hyvät tulokset. Parissa kuukaudessa näkyi jo selvät tulokset. Alaleuka selvästi leveni (tuli rakoja hampaiden väliin) ja alahampaat asettuvat nyt paremmin, eivät enää osu kitalakeen. Suosittelen.
Meillä oli sellainen muotti (vähän kuin jkiekon pelaajilla) yökäytössä. Huono puoli, että putoaa aina. Ja nyt on joku rauta alahampaissa.
Minkä ikäinen lapsi?
Oikomishoito aloitettiin puoli vuotta sitten kun kaikki pysyvät hampaat olivat tulleet. Aluksi hoidettiin syvää purentaa sellaisella kitalakilevyllä, sitten tuli muutaman kuukauden kuluttua raudat alas, jota kiristeltiin reilun kuukauden välein. Tänään juuri oli oikojalla ja sai kitalakilevyn pois ja laitettiin raudat myös ylähampaisiin ja sitten sellaiset kumilenksut kulmahampaista alas alahampaisiin. Tällä hoidolla ehkä vältetään kahden pysyvän hampaan poisto, jos hoito tehoaa.
syksyllä, kun lapsi on 12 v, aloitetaan oikominen yökiskolla.