Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G. Minkä ikäisenä aloitit pottakoulun?

Vierailija
08.04.2012 |

KAikille tietyssä iässä esim. 1.5v, 2v, 2.5v vai jokaiselle yksilöllisesti? Jos huomasit, ettei ole vielä valmis, miten pitkiä taukoja pidit ennen seuraavaa yritystä?

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

26-vuotiaana

Vierailija
2/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

28-vuotiaana

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pottakoulu, herrajjumala!? Eiks se olis niinku vaan "antaa lapselle mahdollisuuden kusta ja paskoa muualle kun housuihinsa"... En oo koskaan alottanu pottakoulua, muutenkaan en pidä lastani koirana enkä kouluta sitä. Ei oo unikouluakaan harjoitettu.. Mahdollisuus tehdä tarpeensa muualle kun housuihinsa on annettu ihan vauvasta alkaen, aamupissalla potalla alko käymään 7-kuisena ja 1-vee oli yökuiva.

Eikä koulutettu tai pakotettu, kaikki lähti lapsesta itsestään.

Vierailija
4/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pottaan tutustuttiin ensin rauhassa ja päivävaipat jätettiin jo 7-8 kuukauden iässä. Yövaipat jäi joskus 1-vuotiaana. Mun mielestä on todellista laiskuutta opettaa lapset potalle todella myöhään. Se pitäisi opetella VARHAIN.

Vierailija
5/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin äiti on mulle kertonut.

Vierailija
6/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

1v7kk oli ilman vaippoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloimme silloin pottailla aina heti ruoan ja unien jälkeen. Muuten pidettiin vaippoja siihen asti kun lapsi osoitti merkkejä siitä, että olisi siihen valmis.



Eka (poika) oppi kuivaksi vähän alle kolmivuotiaana vasta. Hän otti isompana pottailut uhman välineeksi, emmekä tietenkään alkaneet vääntää asiasta, potalle ei kannata koskaan pakottaa.



Toka (poika) oppi kokonaan kuivaksi 1v 8k iässä.



Kolmannella, jonka pottakoulu on tuoreessa muistissa, homma meni näin: Vuoden iässä isot asiat alkoivat tulla lähes pelkästään pottaan (tulivat kai myös aina sopivasti ruoan/unien jälkeen silloin kun potatettiin). Kakkahädästä alkoi sanoa puolitoistavuotiaana ajoissa. Vielä kun tyttö oli tasan 2v, ajattelin, ettei kuivaksioppimisesta tule vähään aikaan mitään, pissaa kun tuntui tulevan alvariinsa. Kuitenkin n. kuukaudessa rytmiin tuli muutos, ja tyttö oppi päiväkuivaksi 2v2kk iässä todella nopeasti.



Kahdella nuoremmalla on käytetty pääsääntöisesti kestovaippoja, mielestäni varsinkin silloin helpottaa kovasti, jos isommat asiat saa pyydystettyä pottaan mahdollisimman varhain. Ja onhan se lapsellekin mukavampaa.







Vierailija
8/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeastaan lapsi oppii ihan itse ja opettamatta potalle, kun on siihen valmis ja pottaan on vain sopivasti tutustutettu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen täysin ilman vaippaa 1v4kk, kuopus 1v8kk.



Ei pidetty mitään taukoja. Koska potta tehtiin tutuksi jo varhain, ei lapselle ehtinyt tulla siihen mitään negatiivisia tunteita.



Molemmilla pidettiin kesäaikaan täysin vaipaton tehokoulu. Eli vaippa jätettiin pois housuista ja jos pissa tuli, housunvaihtoa viivyteltiin hetken aikaa, jotta lapsi ehti tuntea miten epämiellyttävät märät housut on. Ei kestänyt montaakaan päivää kunnes ne märät housut alkoi olla todella harvinaisia.

Vierailija
10/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kyse ei ollut pottakoulusta vaan rennosta pottailusta. Vaipat otettiin pois esikoiselta reilun 2 v iässä kotioloissa, reissussa oli vaipoissa pidempäänkin. Kuopukselta otettiin vaipat pois 1,5-vuotiaana, eikä ole sen jälkeen niitä tarvinnut päivisin. Yökuiviksi tulivat 3 ja 2-vuotiaina.



Esikoiselle 2-vuotiaana muistuettiin potalla käymisestä ja häntä vietiin potalle joka välissä varmaan tunnin välein. Kuopus pidätteli jo 1,5-vuotiaana niin kauan kuin pääsi potalle, joten häntä ei tarvinnut mitenkään muistutella tai viedä usein potalle.



Edelleen (lapset 7 ja 5 v) esikoista pitää muistuttaa wc-käynneistä (ettei hätä tule kesken reissun), kuopusta ei. Kuivaksioppiminen siis sujui erittäin eri tarvoilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

esittelin potan ja vein sinne kerran. Kun lapsi tuntui itse tietävän milloin tulee, pidin viikonloppukurssin. Meni eka keran perjantaina ja sunnuntaina jäi vaipat pois.

Vierailija
12/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pissallla ja 1,5kk jäi päivävaipat pois ja 1,7kk uskalsin jättää yövaipat pois. Mutta jokainen tekee tavallaan.



Itse ajattelin myös ympäristöä ja rahaa. Kyllä tuossa aikamoinen vaippanippu säästyi sen sijaan että olisin vielä vuoden tai 1,5 vuotta käyttänyt vaippoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on vain äitien hyvää arvaustaitoa milloin se pissa sieltä lorahtaa.

Vierailija
14/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"potalle ei saa pakottaa" ja muuta tällaista potalla/pöntöllä käymisen ympärille tehtävään hysterisointiin.



Mun mielestä oikeaan paikkaan tarpeiden tekeminen on ihan yhtä itsestäänselvä juttu kuin se, että illalla käydään nukkumaan omaan sänkyyn, tai että ruoka syödään pöydässä. Tietenkään lasta ei voi pakottaa tekemään tarpeitaan, eikä se ole millään tavalla tarkoituskaan. Vaan se, että ison lapsen potalla/pöntöllä käynti on itsestäänselvää, kuten muutkin perustavanlaatuiset kehitysaskeleet/käytöstavat. Ei 3-4-vuotiaan terveen lapsen kuulu lutkuttaa tuttipullosta iltavelliä ja sen jälkeen vääntää paskoja vaippaan. Se ei ole mitään suloista " lapsi saa kehittyä ajallaan"-meininkiä, vaan sitä, että lapsen ei anneta eikä häntä kannusteta ottamaan ihan normaaleja kehitysaskeleitaan. Yövaippa on toki eri asia, ja tietysti ns. erityistilanteet.



Mulla on 3 poikaa, jotka ovat oppineet kuivaksi 2-v 2kk - 2-v 8kk iässä, jokainen päiväkuivaksi n. 2-v 2kk iässä, yksi tuolloin myös yökuivaksi ja kaksi muuta sitten 2-v 8kk iässä yökuiviksikin.



Mä en ole vauvapottaillut, vaan kuivaksi opettelu on tapahtunut parissa päivässä tuossa 2-v 2kk iässä. Siinä vaiheessa kun olen huomannut, että lapsi osaa pidättää, ja vaippa on yleensä pari tuntia kuiva, ennen kuin siihen pissataan, olen ottanut vaipan pois. Jos lapsi on vastustellut, olen sanonut, että meillä on vielä tämä yksi paketti vaippoja jäljellä, ja sen jälkeen käydään sitten ihan kunnolla potalla/pöntöllä, niin kuin isot lapset käy. Että noin isoille ei enää tehdä vaippoja. Ja että sitten kun sen vaipan jättää pois, tehdään joku tosi kiva isojen poikien juttu. Eipä ole ollut lapsillakaan mitään ongelmaa asian suhteen.



Kun esikoisellemme syntyi pikkuveli kun hän oli 2-v 4kk ja ollut sen pari kuukautta ilman vaippoja, hän pyysi laittamaan itselleenkin vaipan. Sanoi hänelle, että vaipat taitaa olla jo vähän pieniä noin isolle pojalle, mutta voidaan kyllä laittaa. Laitoin hänelle pikkuveljensä minikokoisen vaipan, ja poika itsekin totesi ylpeänä, että hän on jo niin iso, ja vaipat vauvoja varten, eikä sen jälkeen pyytänyt vaippoja, vaan kävi ylpeänä potalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on vain äitien hyvää arvaustaitoa milloin se pissa sieltä lorahtaa.

Mistä se vaipattomuus johtuu, jos se vaan toimii?

Vierailija
16/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle 1v lapsilla pottailu alkaa sillä että äidit tai isit arvaa milloin pissahätä on ja tarjoavat pottaa silloin alle. Mutta kun se pissa sinne pottaan ekaa kertaa tulee ja siitä lasta kehutaan ylitsevuotavan paljon, hän oppii että tämä on hyvä juttu ja näin halutaan toimittavan.

Kyllä mulla molemmat on 1-vuotiaina taapertajina ihan itse sinne potalleen taapertaneet ilman kehoitusta.

- se jonka lapset alkaneet pottailun 7kk&9kk

1-vuotiaat tai alle eivät oikeasti osaa vielä pottailla Se on vain äitien hyvää arvaustaitoa milloin se pissa sieltä lorahtaa.

Vierailija
17/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos teillä on aikaa arvailla ja ennakoida niin siitä vaan mutta älkää väittäkö, että se vauvaikäinen oikeasti hallitsee rakkonsa toimintaa, ja varsinkaan sormi ojossa paheksuko niitä, joilla on muutakin tekemistä (ehkä muitakin lapsia tai muutakin elämää) kuin lukea vauvan vessahätäviestintää.

Vierailija
18/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

1-vuotias ei vielä hallitse rakkoaan - se on fysiologinen mahdottomuus Jos teillä on aikaa arvailla ja ennakoida niin siitä vaan mutta älkää väittäkö, että se vauvaikäinen oikeasti hallitsee rakkonsa toimintaa, ja varsinkaan sormi ojossa paheksuko niitä, joilla on muutakin tekemistä (ehkä muitakin lapsia tai muutakin elämää) kuin lukea vauvan vessahätäviestintää.

tai 1-vuotias ei hallitsisi rakkoaan, ei pidä paikkaansa. Jos vauva ei hallitsisi rakkoaan ollenkaan, pissa valuisi koko ajan. Sen sijaan vauva ei kykene hallitsemaan rakkoaan kovin hyvin. Jokainen, joka on pissattanut vauvaa, huomaa kyllä, että vauva kykenee esim. keskeyttämään virtsasuihkun. Vauva myös oppii päästämään pissan, kun on tottunut tekemään esim. lavuaariin tai pesuvatiin.

Vierailija
19/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja?



Kyllähän on niitäkin perheitä joissa ei vauva käytä vaippaa.



Meilläkin on opeteltu pottaan kun lapsi oppii istumaan ja kun oppii kävelemään niin itse ovat sinne kävelleet. Pienen lapsen ominaisuus on jäädä leikkimään kivaa leikkiä ja unohtaa lähteä pissalle, siksi äidin pitää olla aktiivinen vaikka lapsi osaa.

Vierailija
20/21 |
09.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin pitäkää. Älkää laittako vaippoja ja peskää sit lattioita ja mattoja. Mutta antakaa toisten tehdä miten haluaa. Olen sitä mieltä, että sen huomaa, milloin lapsi on valmis. Asiasta ei kannata tehdä suurta numeroa. Samoin kuin nukkumaan meno ei vaadi että siitä tehdään suurta numeroa. Mutta tarpeidenhallinta ei ole vain fysiologiaa. Siinä pystyy kyllä luomaan lapsille estoja ja vaikeuksia. Sitten näitä lapsi pitää opastaa sairaaloiden pissa- ja kakkakouluissa. Joten pakottaminen on kyllä tyhmää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi viisi