Voiko sterilisaation tehdä keisarinleikkauksen yhteydessä?
Olen ymmärtänyt, että niitä ei enää tehdä synnytyksen yhteydessä, mutta onko keisarinleikkaus sama asia? Kun kerran ovat jo sielläpäin, niin samallahan tuokin hoituisi. Haluan sen tehdyksi.
Kommentit (12)
mutta sattuuko se? Mua ällöttää ja pelottaa kaikki mahdolliset toimenpiteet, siksi olisin ihan iloinen jos ne hoituisi samalla kertaa. ap
Voi tehdä, kunhan sterilisaatiopaperit täytetään ennen leikkausta. Siinä munajohtimista vaan pätkäistään palat pois. Helpompi se minusta on tehdä samalla jos kerran sektio kuitenkin tulee kuin lähteä erikseen Essure-toimenpiteeseen, vaikka se polikliininen onkin.
Itse olin menossa aikanaan kolmanteen sektioon, niin lääkäri kysyi synnytystapa arvioinnissa, mitkä ovat perhesuunnitteluajatukset tulevaisuudessa. Olisi tehty halutessani sterilisaatio sektiossa. Silloin en tiennyt vielä tulevasisuudesta ja en halunnut lupullista päätöstä. Lääkäri ei siis suoranaisesti ehdottanut serilisaatioita, olisi antanut sivulauseessa mahdollisuuden.
Sitten sainkin vielä myöhemmin nelosen:)
Sen olen ymmärtänyt, että eivät leikkaa samalla sektion kanssa kohtua pois kokonaan, kuin hätätapauksessa.
Rv 36 lääkäri oli jo ja en tajunnut siellä kysyä, mutta ens viikolla synnärille vielä ulkokäännösyritykseen. Vauva siis perätilassa ja siksi sektio jos ei enää käänny. Jos päädytään sektioon niin täytyy siellä sitten lääkäriltä kysyä. Kiitos vastauksista :) Ei tavi taas pähkäillä öitä ;) Meillä kolmas lapsi nyt tulossa ja oon 35, raskaudet sen verran vaikeita että kyllä tää nyt oli tässä.
Tosin operaatio oli keisarileikkaus, ei keisarinleikkaus.
sektion yhteydessä 6 vuotta sitten. Oli helppo tehdä siinä samalla, mutta tosiaan se lähete pitää olla etukäteen sairaalassa.
Itse olin menossa aikanaan kolmanteen sektioon, niin lääkäri kysyi synnytystapa arvioinnissa, mitkä ovat perhesuunnitteluajatukset tulevaisuudessa. Olisi tehty halutessani sterilisaatio sektiossa. Silloin en tiennyt vielä tulevasisuudesta ja en halunnut lupullista päätöstä. Lääkäri ei siis suoranaisesti ehdottanut serilisaatioita, olisi antanut sivulauseessa mahdollisuuden.
Sitten sainkin vielä myöhemmin nelosen:)
Sen olen ymmärtänyt, että eivät leikkaa samalla sektion kanssa kohtua pois kokonaan, kuin hätätapauksessa.
Sama juttu, kerrottiin etukäteen, että on mahdollista tehdä sterilisaatio samalla ja kun ei kelvannut, kätilö vaan totesi että hyvä on, heille on vaan annettu ohje että kolmanteen sektioon menevällä pitää tästä mahdollisuudesta kertoa.
Ei kai sterilisaatiossa muutenkaan koko kohtua poisteta? Eri asia sitten,jos muutenkin olisi kohdunpoistolle joku lääketieteellinen tarve.
Paperit oli tehty etukäteen ja kyseessä elektiivinen sektio eli etukäteen sovittu. Ei mitään ongelmaa. Samassa puudutuksessa tehtiin kuin sektiokin. Ei siis mitenkään satu erikseen eikä sterilisaation tekemistä sektion yhteydessä huomaa mistään, ehkä hieman ajankulusta, mutta eipä sitä osaa arvioida, kun on leikkauspöydällä ja oma vauva käsivarsilla sillä aikaa, kun vatsaa ommellaan kiinni:)
Itse olin menossa aikanaan kolmanteen sektioon, niin lääkäri kysyi synnytystapa arvioinnissa, mitkä ovat perhesuunnitteluajatukset tulevaisuudessa. Olisi tehty halutessani sterilisaatio sektiossa. Silloin en tiennyt vielä tulevasisuudesta ja en halunnut lupullista päätöstä. Lääkäri ei siis suoranaisesti ehdottanut serilisaatioita, olisi antanut sivulauseessa mahdollisuuden. Sitten sainkin vielä myöhemmin nelosen:) Sen olen ymmärtänyt, että eivät leikkaa samalla sektion kanssa kohtua pois kokonaan, kuin hätätapauksessa.
Sama juttu, kerrottiin etukäteen, että on mahdollista tehdä sterilisaatio samalla ja kun ei kelvannut, kätilö vaan totesi että hyvä on, heille on vaan annettu ohje että kolmanteen sektioon menevällä pitää tästä mahdollisuudesta kertoa. Ei kai sterilisaatiossa muutenkaan koko kohtua poisteta? Eri asia sitten,jos muutenkin olisi kohdunpoistolle joku lääketieteellinen tarve.
sterilisaatiot sektion yhteydessä joten täytyy mennä lähetteen kanssa sitten synnytyksen jälkeen
kuullut Essuresta? Sterilisaatio, joka ei vaadi leikkausta. Tehdään alle 10 minuutissa. Googlaa. Suosittelen sitä.