Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko 1v olla uhma?!?!!

Vierailija
03.04.2012 |

Esikoisimme täyttää muutaman viikon kuluttua 1v ja mietin, voiko hänellä olla uhmaa.



- hän heittäytyy lattialle huutamaan, jos joku ei mene hänen mielestään hyvin (esim. teen ruokaa, enkä heti ole ottamassa syliin, vaikka puhun hänelle / hän leikkii vieressä)

- kesken ruokailun saa ihme raivokohtauksen, jos kosken hänen ruokaansa (esim. siirrän sitä paremmin lautasella, että olisi helpompi syödä) ja sitten syö taas ihan normaalisti kunnes taas napsahtaa.



Ja siis nämä "kohtaukset" ovat ihan ihmeellisiä ja ennen näkemättömiä ja aika kohtuuttomia asian vakavuuteen nähden. Hän ei osaa puhua vielä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti saat vastauksia tähän, sillä meillä hyvin samanlainen meininki. Tyttö on nyt vähä yli 11 kk.

Meillä kans kielloista tai jos joku asia vastustaa (lelu ei toimi niinku haluais) neiti heittäytyy tai alkaa hakkaamaan päätä lattiaan. Oon kans ihmetelly, että ei kai tämä nyt vielä uhmaa voi olla. Kai se oma tahto vain alkaa näkymään...? ;)

Vierailija
2/5 |
03.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ehkä yksivuotias ei vielä ole ihan siinä "oikeassa" uhma- tai tahtoikävaiheessa, jossa lapsi käsittelee sitä äidistä (tai isästä tai) erillisyyttä vanhemmasta. Mutta niin jos yleensä sanotaan että uhmaikä on noin 2v-5v, niin käytännössähän se silloin voi olla koko "pikkulapsiajan" kestävä tila. Ja sen jälkeenkin kun lapsi voi suuttua, miksei sitä ennenkin voi hermostua siitä ettei asiat mene niin kuin hän on halunnut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

On myös turhautumista kun ei osaa ilmaista itseään vielä sanoin.

Vierailija
4/5 |
03.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei vielä varsinaista uhmaa, pientä esimakua siitä. oli mullekin yllätys aikanaan kun ensimmäisen lapsi alkoi vuoden ikäisenä käyttäytyä noin.



ihan normaalia :-)

Vierailija
5/5 |
03.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin molemmat lapset alkaneet yhden vuoden iässä kiukuttelemaan ja raivoamaan ihan selkeästi enemmän. Juuri tuota samaa, että ruokailussa ei saisi juuri auttaa tai saa mielettömät raivarit ja suuttuu välillä jos isompi tulee koskemaan hänen leiluihinsa tai kirjoihinsa. Sitten kun sanoja tulee enemmän niin lapsen oma olo helpottaa koska pystyy paremmin ilmaisemaan itseään. Mutta toisaalta esim kolme vuotiaan uhma on välillä jotain todella järkyttävää eikä auta puhumiset vaan nykyään hän vain yrittää satuttaa kaikkia eikä suostu puhumisella asioita kertomaan :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kolme