Mä en tajua, miksi jotkut ovat KOKO kesän kesätöissä.
Kai ihminen nyt lomaakin tarvitsee pitkän kouluvuoden jälkeen. Kesätyöt ovat toki mielestäni erittäin hyvä ratkaisu, mutta miksi pitää välttämättä koko loma-aika olla, mielestäni osa lomasta riittäisi vallan hyvin.
Kommentit (23)
olen kyllä samaa mieltä, että jokin parin viikon lopa olisi ihmiselle kuin ihmiselle tarpeen, mutta eipä reaalimaailmassa ole sellaiseen aina mahdollisuuksia.
En mä ainakaan taida viikkoa enempää uskaltaa pitää lomaa. Opiskeluaikana kun sitten tulot on ihan surkeat, kun en tee töitä opiskelujen ohessa.
Sitä mieltä kyllä olen, että on jo aika hc:ta jos ei edes viikkoa pidä lomaa missään vaiheessa.
Minulle ainakin opiskelijana oli tasan kaksi vaihtoehtoa; olla koko kesä töissä ja talvet opiskella, tai olla osa kesästä töissä ja viettää talvi sekä opiskellen että tehden töitä, niin ettei mitään hengähdystaukoa ollut milloinkaan. Ei jollain kahden viikon kesälomalla jaksa olla 50 viikkoa putkeen joko luennoilla tai töissä.
Minun pitäisi tehdä koko kesä töitä, jotta saisin vuokran maksettua. No, töitä en ole saanut, joten nyt jännätään saanko sossusta toimeentulotukea vai onko sielläkin joku perkeleen kiemura, että olis pitänyt nostaa opintolainaa kesäksi tms...
iahn jo rahan takia ja myös sen, ettei mulla ole ollut mahdollisuutta sanella milloin olen töissä ja milloin en. Se on 5kk pätkä, ota tai jätä ja riemusta kiljuen otan.
Kyllä sinä sen sitten opit tajuamaan, kun muutat omillesi ja elämän reaaliteetit paljastuvat.
Oma nuoreni sai kesätyön, joka kestää kesäkuun alusta elokuun loppuun. Se oli otettava tai jätettävä, työnantaja päättää työjakson pituuden, koska ei sitä huvita pitkin kesää kouluttaa aina uutta kuukauden pätkän tekevää kesätuuraajaa. Jos alkaa niuhottaa sen kanssa ja selittää, että haluaa ollakin vain kuukauden, jää hyvin todennäköisesti ilman kesätyöpaikkaa. Poikkeuksiakin toki on.
Öööö, työstä saa palkkaa, sen vuoksi.
Opiskeluvuosina opiskelin suunnilleen syyskuusta huhtikuuhun. Töihin menin yleensä vapun jälkeen ja jatkoin elo-syyskuun vaihteeseen. Ei siinä pitkiä lomajaksoja ollut vuosikausiin, mutta nuorena sitä jaksoi :)
kesä- tai talvilomaa. Pisin loma on ollut 36 tunnin mittainen. Hän rakastaa työtään, joten miksi olla turhaan lomalla?
Paljon mukavampaa loikoilla vaan rannalla ja tehdä mitä lystää. Ja voihan sitä opiskella koko kesän läpi jos haluaa.
Oma nuoreni sai kesätyön, joka kestää kesäkuun alusta elokuun loppuun. Se oli otettava tai jätettävä, työnantaja päättää työjakson pituuden, koska ei sitä huvita pitkin kesää kouluttaa aina uutta kuukauden pätkän tekevää kesätuuraajaa. Jos alkaa niuhottaa sen kanssa ja selittää, että haluaa ollakin vain kuukauden, jää hyvin todennäköisesti ilman kesätyöpaikkaa. Poikkeuksiakin toki on.
Meille pääsee kesätöihin vain ja ainoastaan se, joka on halukas tekemään kesä-, heinä- ja elokuun töitä. Ei minulla ole aikaa kesän kiireessä kouluttaa seuraavaa harjoittelijaa, joka kuukauden pätkänsä aikana oppii häthätää suoriutumaan töistä.
Lisäksi se, joka tosissaan haluaa tehdä koko kesän töitä on todennäköisesti muutenkin motivoituneempi työntekijä kuin kuukauden paikkaa hakeva.
jos vanhemmat ei anna ja liian nuori saamaan yhtään minkään laista tukea. niin mistä ihmeeseen ne rahat harrastuksii pitäs hankkia jollei kesätöist? pätkätöist koulun vierellä ja tyriä koulu sen takia?
Kyllä kesäloma tuntui silti lomalta, vaikka olikin kesätöissä. Työpäivän jälkeen sai unohtaa työt toisin kuin opiskellessa, jolloin opiskelut jatkuivat vielä kotona illalla.
Mä nautin tosi paljon kesätyöstäni. Olin viimeisen kaksi vuotta siellä. Valehtelematta olisin voinut mennä töihin joka ikinen päivä, en olisi tarvinnut vapaita.
Kaikki eivät ole sellaisia kermaperseitä että saavat vanhemmilta rahaa sen verran kuin pyytävät.
Itse olen ollut kaikki kesät töissä 16 vuotiaasta asti. 90 luvulla olin yhden kesän ilman töitä, kun silloin ei vaan päässyt mihinkään töihin, oli silloinkin alustavasti sovittu, mutta työnantaja perui viimehetkellä.
Raha tuli tarpeeseen, en ole koskaan käynyt siksi että työ sinänsä olisi joku intohimo, enkä käy edelleenkään. Rahan takia sitä töissä ollaan, jos rahaa tulisi ilman töitä, niin saisin kyllä ajan kulumaan harrastuksissakin.
Usein ei ole vaihtoehtona olla vain osa kesää töissä. Työntekijän kouluttaminen vie työpaikan resursseja = maksaa työnantajalle. Joten työnantaja ottaa mielummin työntekijän, joka samalla koulutuksella on koko kesän. Eli jos hakiessasi ilmoitat olevasi käytettävissä vain osan kesää niin jäät helposti kokonaan ilman paikkaa.
Opiskeluaikana oli vain kiitollinen, kun sai kesäksi omaan alan töitä. Jossain työpaikassa pystyin olemaan kesälläkin viikon lomalla. Lisäksi meillä ainakin koulu alkoi hitaasti syyskuussa, joulutauko oli kuukauden mittainen, pääsiäisloma viikon ja vapun jälkeen tentit oli siroteltu muutaman viikon mittaiselle pätkälle. Lisäksi tietty syys- ja kevättenttiviikot, jolloin ei hyvällä tuurilla ollut montaakaan tenttiä. Kyllähän siinä tulee lomaa enemmän kuin normipalkkatyössä käyvälle.
Mani mani mani. Nimimerkillä teki parhaillaan kolmea työtä 17-18-vuotiaana lukiolaisena, kaikki fyysisesti raskaita, aamusta iltaan. Se oli kyllä liikaa.
[quote author="Vierailija" time="12.01.2015 klo 20:24"]
Usein ei ole vaihtoehtona olla vain osa kesää töissä. Työntekijän kouluttaminen vie työpaikan resursseja = maksaa työnantajalle. Joten työnantaja ottaa mielummin työntekijän, joka samalla koulutuksella on koko kesän. Eli jos hakiessasi ilmoitat olevasi käytettävissä vain osan kesää niin jäät helposti kokonaan ilman paikkaa.
[/quote]
Voihan sitä luvata että on koko kesän töissä, mutta suurin osa työnantajista on niin hönttejä että itse oikein vaatimalla vaativat työsoppariin maksimipituisen koeajan. Mikäs sen kätsympää kuin ilmoittaa viimeisenä koeaikapäivänä, että työ ei ole oikein vastannut odotuksia, moro.
eri aikoina erilaisia tarpeita. Jokainen tekee sen mukaan miten itselleen parhaiten sopii eikä siinä tarvita tuntemattomien ihmisten tajuamisia.