MIKSI raskauskilot pitää pudottaa ennätysajassa?!
Mikä ihmeen trendi tämä nyt on? Lehdissä on JOKA päivä juttua juuri synnyttäneistä naisista, jotka ovat pudottaneet raskauskilonsa suunnilleen viikossa. Esimerkkinä nyt Victoria, Beyonce, Supermarjo ja Victoria Becham. Tuntuu, että nykyään suurinpiirtein kilpaillaan siitä, kuka on nopeimmin bikinikunnossa synnytyksen jälkeen. Henna "tauskin heila" Peltonen ja Martina jo raskaana ollessaan mainostavat, kuinka meinaavat laihtua entisiin mittoihinsa ennätysajassa ja olla näin esimerkkinä muille.
Itse olen kolmen lapsen äiti ja koko imetysajan mulla on ollut 2-5 kiloa ylimääräistä. Imetyksen loputtua olen kuitenkin ollut jo ihan normilukemissa tai hieman miinuksen puolella. Käsittääkseni pieni rasvakerros on kuitenkin hyväksi imettävälle äidille ja ennenkaikkea vauvalle. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Säälittää nykyäidit, jos tällaisestakin pitää stressata. Kuitenkin vauvan ja hänen hyvinvointista pitäisi olla ykkössijalla.
Kommentit (5)
mulla taitaa olla kiloja vielä ekastakin joka on kohta 11 vuotias ja ei kuule haittaa pätkääkään! :D
Olen niin sinut itseni kanssa, ettei paljoa kiinnosta mitä vaaka näyttää, en ole tainnut tänä vuonna käydä vaa'alla lainkaan.... No kukin päättää mikä on itselleen tärkeää.
Olen miettinyt.. Itselläni kolmas raskaus ja en todellakaan aio karistaa raskauskiloja ennätysajassa. Aion kyllä urheilla ja palata liikuntaharrastuksiini mahdollisimman pian,mutta en ala tarkoituksellisesti laihduttaa. Urheilen,koska pidän siitä,mutta pitää yrittää muistaa syödä tarpeeksi ettei imetys kärsi.. Jos kilot karisee niin kiva,mutta jos ei niin kestän senkin:)
mielestäni medialla on vastuu siitä, miten paljon hehkuttavat tällaisilla uutisilla. varmaan miehet näitä otsikoita repivät..
nuoret äidit luulevat, että noin kuuluu tehdä :( Eikö se vauva kuitenkin pitäisi olla se ykkösasia, eikä oma kroppa jolle varmasti ehtii tehdä jotain kun aika on parempi. Vauva tarvitsii lämpöä ja äidin suojaa, ei kaloreja laskevaa luurankoa. Ja ennen kuin joku haukkuu läskiksi, totean että olen sinut itseni kanssa oleva normaali aikuinen nainen :)
samat lehdet otsikoi kuvien kanssa näistä raskauskilot ennätysajassa laihduttaneista julkkiksista ja sitten seuraavassa numerossa kauhistellaan mommyrexia-ilmiötä.
Toivottavasti nämä laihduttajaäidit eivät imetä. Rasvakerroksesta vapautuvat myrkyt päätyvät nimittäin vauvaan.