mitkä ruoat lihottaa varmasti?
mutta ei saa olla kaikki rasvaiset, koska naama muuten kiiltää :/
En ymmärrä, syön kuin hevonen, mutta en liho...
Kommentit (4)
En mä usko sellaseen ollenkaan että toiset ruuat lihottaisi. Kyse on määristä ja siitä kuinka usein mitäkin syö.
Mä söin eilen lounaaksi jättituplajuustopekoniaterian Hesessä kaiken muun syömisen lisäksi ja paino on 300 g vähemmän kuin eilen. Kyllä, käyn vaa'alla lähes joka aamu :D
No hiilihydraatin mättäminen on aika saletti tapa. Itse en mitään herkkuja, muttä kun vedin aamiaisella 3 karjalanpiirakkaa (ehkä metukkaa päällä) ja päivän mittään 5-7 voileipää päällisineen. Normaalia, tavallista ruokaa (vähän liian isot annokset, koska kasviksia ei ollut) ja illalla 1kg viinirypäleitä... niin vaikka varsinaista roskaruokaa tai karkkia ei ollutkaan niin kyllä kiloja kertyi helposti se 10kg liikaa ;)
Niitä tässä nyt pudotellaan järkeistetyn ruokavalion avulla ja itse näen, että selkein ero on juuri vaalean leivän, vaalean jauhon, sokerin ja rasvaisten juustojen ym. välttäminen. Roskaruoka ja herkut nyt tietty pois mutta niitä en ennenkään ylen-syönyt.
jos haluat maksimoida kalorien saannin, syö silkkaa laardia tai voita naparetkeilijöiden malliin, ja paljon.
Mutta en kyllä suosittele mitään "lihotuksia". Toiset vaan ovat luonnostaan hoikkia ja siihen on tyytyminen.
Jotkut ovat saaneet hieman pyöreyttä syömällä luonnollista ruokaa ja siihen sisältyviä luonnollisia rasvoja. Esim. vehnänalkioöljystä kerrotaan, että lihavia se laihduttaa ja laihoja kasvattaa.