Apua! Voinko olla raskaana?
Minulla on ollut muutaman kuukauden ajan todella niukat kuukautiset normaalitilaan verrattuna. Saman ajan olemme yrittäneet lasta. Rintoja aristaa myös jatkuvasti, aiemmin olen moista kokenut vain yhden päivän ajan kuukautisten aikana.
Selailtuani nettiä, havaitsin että raskaana voi ilmeisesti olla vaikka kuukautiset tulisivatkin. En ole tällaista tajunnut, ja nyt mietityttää kovasti eilen juomani kaksi lasillista viiniä.
Olen kyllä 34-vuotias jo - kuinkakohan tavallista minun iässäni lienee, että tulisi näin helposti raskaaksi?
Kommentit (19)
testi. Äläkä sure viiniä, jos vain pari lasillista joit.
Vaikka todennäköisesti negaa näyttää.
Mitä niitä muita raskausoireita onkaan kuin tuo rintojen aristaminen? Minulla ei ole vielä ollenkaan lapsia, joten aihepiiri on aivan uusi.
OIen ollut viime aikoina ihmeissäni siitä, että olen jatkuvasti hurjan väsynyt. Päivisin on pakko nukkua tunti-pari. Tänään mies huomautti suukoteltuaani niskaani, että tunnun hieman kuumeiselta. Muuten olo ei ole erityisen sairas, päätä vain on särkenyt jonkin verran.
Pahoinvointia minulla ei ole ollut yhden yön jatkunutta oksentelua lukuunottamatta. Siitä on nyt pari kuukautta ja tulkitsin sen ruokamyrkytykseksi (aiheuttaja ei tosin koskaan selvinnyt). Vatsakin tuntuu jonkin verran turvonneelta, mutta voihan siinä olla kysymys lihomisestakin. Olin tuossa dieetilläkin jonkin aikaa, mutta vaikka paino hieman putosi, vatsan ympärykseen sillä ei ollut juuri vaikutusta.
ap
tai sitten mahdollisesti voit luoda itsellesi noita "oireita" jos lapsen saaminen on aktiivisesti mielessä. Se on ihan normaalia, että raskautta yritettäessä jokaisen pienenkin asian analysoi mahdollisena raskausoireena ja joitain voi jopa mielessään liioitella. Sen takia kannattaa tehdä testi, joka kertoo totuuden.
menkat raskauden aikana. Miten se on mahdollista? Kiinnittymisvuoron ymmärrän, mutta että monen kuukauden ajan? Mitä vuotoa se oikein on?
Ap, iällä ei ole niinkään merkitystä jos on helposti raskaaksi tulevaa sorttia. Tee se testi ja tule kertomaan tulos!
vaan jostain cittarista tai prismasta. Saat paljon halvemmalla.
ja saatpa mielenrauhan...
Mulla eka ja toka raskaus oli oireettomia, nyt tämä kolmas on taas ollut pelkkää oiretta... vuotoa viikolle 11 asti ja silloin kun ois kuulunut tulla menkat tuli pari pävää oikein kirkasta ja raskautta ajatellen melko runsasta vuotoa...
Alusta asti mulla oli kova väsymys ja nännit aivan tajuttoman kipeet...
Että paljon mahdollista että olisitkin raskaana mutta voihan se olla että kuvittelet vaan olevasi, mulla ainakin kun oikein kovasti toivoin että oisinpa jo raskaana niin ihan selvästi oli kaikkia oireita vaikken ollut raskaana...
varmasti tuo, että itselleen voi kuvitella oireita. Mutta minulla ei ole varsinaista vauvakuumetta, kunhan olen alkanut ajatella että saa tulla jos on tullakseen..
Lisäksi nämä oireet (väsymys, rintojen arkuus ja kuukautisten yhtäkkinen heikkeneminen) alkoivat ennen kuin edes kävi mielessänikään, että voisi olla raskaudesta kysymys. Tänään aamulla törmäsin ekan kerran tarinaan, jossa tyttö ei tiennyt olevansa raskaana ennen kuin lapsivesi meni! Kuukautiset tulleet joka kuukausi. Sitten googletin aihetta ja selvisi, että kolmasosalla naisista tulee ainakin jonkinlaista vuotoa raskauden aikana ja joillakin voi tulla myös ns. valekuukautiset usean kuukauden ajan. Silloin aloin uudelleen miettiä näitä kummallisia oireitani ja niiden mahdollisia syitä..
Anyway, kiitos kaikille vastauksista. Taidan uskaltautua ostamaan sen testin, ja tulen sitten kertomaan miten kävi. Mieluusti kyllä soisin olevani raskaana - vaikka en vauvakuumeinen olekaan, niin olisi kiva saada muu selitys tälle olotilalle kuin se, että olen vain laiska (lihominen), syön liian epäterveellisesti ja liikun liian vähän (väsymys). :D
ap
jo vaikka miten pitkällä raskaana, kun kerran raskausoireita ollut jo kuukausia.. Varaa aika ultraan, saat selville miten pitkällä olet.
Onnea!
Tilasin testejä netin kautta ja tulivat tänään. Valitsin paketin, jossa on kuusi ovistestiä ja kaksi raskaustestiä, koska arvelin että tällä kerralla testin tulokseksi tulee kuitenkin negaa ja loput testit tulisivatkin siis heti käyttöön.
Tietenkin onnistuin sitten pissaamaan siihen testi-ikkunaan, eli testi meni pilalle. Nyt taidan odottaa huomisaamuun, että saan mahdollisimman luotettavan tuloksen, ja pissata sitten purkkiin ensin etten pilaa sitä toistakin testiä. Voi huokaus, haluaisin jo vastauksen!
ap
tuliko siihen sitten kaksi viivaa?
Käskettiinkö se tehdä aamupissasta?
Nykytestit ovat niin herkkiä, ettei siihen aamupissaa tarvita. Itse tein illalla ja vahva viiva ilmestyi.
Mä pissasin varmuuden vuoksi purkkiin, että sain kastettua oikean verran. Älä ryssi sitä toistakin;)
tuliko siihen sitten kaksi viivaa?
Käskettiinkö se tehdä aamupissasta?
Ja suositeltiin tekemään aamulla, on kuulemma luotettavampi.
ap
tuliko siihen sitten kaksi viivaa?
Käskettiinkö se tehdä aamupissasta?
Ja suositeltiin tekemään aamulla, on kuulemma luotettavampi.ap
Ilmeisesti sitä raskaushormonia on pissassa aina pieniä määriä (silloinkin kun ei ole raskaana), ja testin plussaviiva tulee jos hormonin määrä ylittää jonkin rajan. Jos pissa osuu suoraan ikkunaan, sitä menee testialueelle liian paljon, jolloin hormonipitoisuuskin voi mennä rajan yli vaikka ei olisikaan raskaana. Jotenkin näin käsitin systeemin.
Samasta syystähän joillekin tulee niitä "roskishaamuja", kun mitä pidempään pissa muhii tikussa, sitä enemmän sitä ehtii imeytyä testialueelle ja jossain vaiheessa se raja-arvo ylittyy. Siksi siis aikaraja.
ap
kokeile tehdä ovistesti ja jos näyttää positiivista, olet todennäköisesti raskaana!
..pakko uskoa että ainakin testin mukaan olen raskaana! Uskomaton fiilis. Mies on koko viikon työmatkalla - juuri nyt istuu koneessa - eikä sille mene tekstaritkaan perille. En pysty odottamaan uutisen kanssa kunnes palaa vaan haluan kertoa heti.
Mies on meillä alusta asti halunnut lapsia, minä olen hitaammin lämmennyt ajatukselle. Mutta nyt kun plussa sitten tuli, alkoi tuntua oikein hyvältä idealta!!
Niin joo, lääkärissä pitänee käydä vielä varmistamassa asia, mutta uskallan olla jo varovaisen onnellinen. :)
ap
En viitsisi jos todennäköisyys on lähellä nollaa, mutta toisaalta mahdollisen lapsen turvallisuuden vuoksi tuntuu, että kuitenkin pitäisi.
ap