Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Montako kertaa pvässä lapsi potatetaan päiväkodissa?

Vierailija
21.03.2012 |

Siis kysyn ihan siksi, ettei minulla ole minkäänlaista kokemusta päiväkodista ja kiinnostaisi tietää rutiineista.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen aamupäiväulkoilua.

Lounaan jälkeen ennen päiväunia.

Päiväunien jälkeen.

Ennen iltapäiväulkoilua.

Sekä tarvittaessa. Kuivaksiharjottelijoiden kanssa useammin käydään.

Vierailija
2/10 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kysyn ihan siksi, ettei minulla ole minkäänlaista kokemusta päiväkodista ja kiinnostaisi tietää rutiineista.

Toivottavasti "potatus" on käsite josta valistuneissa päiväkodeissa, ainakin,on luovuttu.Tärkeä osa taaperoikäisen lapsen kehityksen tukemisessa on lapsen tukeminen ja auttaminen pitkässä prosessissa jonka tavoitteena omatoimisuus vessahommissa.Kyse siis lapsen kuuntelemisesta ja auttamisesta askel askeleelta hallitsemaan oman ruumiin tarpeita. Silloin LAPSEN tarve määrää miten monta kertaa potalle mennään eivät päiväkodin rutiinit tai käytännöt tai hoitajien tarpeet.Tämän asian merkityksen ymmärtäminen on valitettavasti vielä lapsen kengissä liian monessa päiväkodissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ei voi puhua potalla käyttämisestä? VITTU!!!

Vierailija
4/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ei voi puhua potalla käyttämisestä? VITTU!!!


Onko täällä R.N.?

Vierailija
5/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olin harjoittelussa juuri päiväkodissa ja siellä lapset vietiin potalle ensimmäisen kerran aamupalan jälkeen ennen ulosmenoa. Toisen kerran vietiin potalle lounaan jälkeen ennen päiväunia ja kolmannen kerran päiväunien jälkeen tai välipalan jälkeen ennen ulosmenoa (jos oli käynyt päiväunien jälkeen ei enää välipalan jälkeen käynyt)



minusta aivan liian vähän, mutta muuhun ei aika riittänyt. Potalla käynnin jälkeen vaihdettiin siis myös vaippa (joka oli tosi märkä aina).

Vierailija
6/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos kokopäivälapsi/taapero.



Otetaan huomioon myös kuivaksi opettelun aika, tuetaan lapsen siisteyskasvatusta ja jos sisällä ei ole enää vaippaa käytössä, potatuksia on useitakin.



Ajatellaanpa, että kuivaksi opetteleva lapsi tulee hoitoon jo n.klo 7.30 maissa. Yöpissat on ehkä kotona vaipassa ja nyt allkaa pottaan pisuminen.



Lapsen ikä ja pottaan jo onnistumisen kehitys antaa osviittaa kuinka usein/lapsen ilmoituksen mukaan kun tarvetta on.



Siispä hyvinkin jonkun lapsen kohdalla käydään ennen aamupalaa, sitten syötyä, sitten ennen uloslähtöä ja laitetaan mahdollisesti vaippa (kesällä helpommin ei) sitten sisään tullessa jos vaippa on kuiva, sitten ennen päikkäreitä ja laitetaan joillekin vaippa, sitten herättyä jos ei pisua ole tullut, sitten ennen välipalaa ja ulosmenoa.



Näistä potatuksista saatetaan "pinnata" vedoten ettei ole henkilökuntaa jne. Onhan pintakuivat vaipat tai lapsi ei kerro että pisuttaa tai ei malta kesken leikkien.



Moni asia kuitenkin johtuu lapsen iästä, siitä miten hän on jo asian opppinut jne.



Kuitenkin varhaiskasvatussuunnitelmaan kuuluu mm. lapsen siisteyskasvatus...



Ennen aamupalaa olisi hyvä käydä yrittämässä,

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

2v poika aloitti aikoinaan tarhan sanoivat opettavansa potalle jos vain tuon vaihtovaatteita, ulkoilessa oli vaipat, mutta käyttivät tuota potallakävijäjoukkoa aina potalla kun sanoivat tietysti ja aina ennen ulkoilua ja ulkoilun jälkeen, sekä ennen syöntiä ja syönnin jälkeen ja ennen päikkäreitä ja päikkäreiden jälkeen. eli aikas usein, mutta meidän poika ainakin oppi parissa kuukaudessa täysin kuivaksi kiitos tarhan.

Vierailija
8/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikille vastaajille.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsentahtisesti...eihän lapsi muuten opi tunnistamaan!



Meillä otetaan potta myös nukkariin mukaan kuivaksiopettelijalle.



Normaalisti, eli ei-kuivaksiopettelijan ollessa kyseessä vessatetaan

aamulla,

uloslähtiessä,

ruokailun jälkeen ennen päiväunia,

päiväunien jälkeen sekä

iltapäiväulkoiluun lähtiessä.



Mutta tässä normaalitilassahan lapsi osaa jo tunnistaa pisshädän eli osaa pyytää vessaan menemistä itsekin jo ;)



lto

Vierailija
10/10 |
21.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

plus siitten vielä tämä kertaa pk:n kaikki vaippaikäset lapset

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän viisi