Pystyykö neuvola ennaltraehkäisevään lastensuojelun?
Monet äidit täällä kertovat etteivät saa apua lapsivuodeajan ja ruuhkavuosien masennukseen ym...neuvoloille kuuluu myös äitien tilan huomiointi
Kommentit (6)
ongelmahan on siinä, että neuvola tekee lastensuojeluilmoituksen. Sitten saat sen masennuksen lisäksi vaivoiksesi sosiaalityöntekijät. Parempi olla vain hiljaa masennuksesta ja käydä vaikka yksityisellä.
vaan että neuvola tukee, jo enne kuin ÄITI uupuu
t. ap
neuvolalla on huoli, tietysti. Lastensuojeluilmoitus on ihan rutiinia tällaisissa tapauksissa. Ihan vain varmuuden vuoksi, totta kai, että voidaan tsekata, että kaikki on kunnossa.
Mä oon saanu sieltä kyllä ihan kivasti apua, totaaliyksinhuoltaja kun olen. Lapset saivat sitä kautta tukiperheen ja aiemmin kun muksut oli pieniä, meillä kävi perhetyö jotta sain joskus käydä esim kaupassa rauhassa. Lisäksi lasten harrastuksia / leirejä rahoitetaan sitä kautta. En koe että sossut olisivat mitenkään niskassa, kerran vuodessa palaveri ja välissä sähköpostitse asioiden hoitoa mikäli jotain hoidettavaa on (eli siis lähinnä nuo leiri / harrastusmaksut).
Ja huostaanottoa en todellakaan pelkää, lastensuojelun rooli meidän elämässä on tukea mun jaksamista ja antaa taloudellista apua lasten asioihin.
Ihme käsityksiä teillä.
resursseja ei ole, niin se apu on sitten sitä tasapäistä perhetyöntekijää suurimmaksi osaksi.
Ja uskon, että on perheitä, joille juttelu ja arjen rutiinien läpikäynti voi olla tärkeää, mutta toisaalta on tilanteita, joissa esim. fyysisen sairauden tai kertakaikkisen uupumuksen takia tarvittaisiin sitä konkreettista apua, jotta vanhempi voi parannella itseään vähän aikaa. Nämä kaksi tapausta tarvitsisivat erilaista apua.
työhön vaaditaan lastensuojelun asiakkuutta. Ihan hullua touhua.