Harmittaa kun mies syötää niin huonoa ruokaa lapselle...
Inhottava ongelma. Meillä on nyt 3-vuotias poika, joka on aina ollut hyvä syömään ja olen tarjonnut monipuolista terveellistä kasvis/kalapainotteista ruokaa, jota myös itse syön.
Mies taas on sellainen makkara-suola-sokeri-rasva-linjailija, eli syö paljon lihaa ja tosiaan enimmäkseen makkaroita, pakastevalmispitsoja, aina vain punaista maitoa jne.
Nyt poika on alkanut ihailla isäänsä ja haluaa noita ruokia, joita isäkin syö. Miehen ruokavaliota on turha koettaa muuttaa, ei onnistu.
Esim. eilen tein päivälliseksi kalakeittoa, tarjolla oli myös salaattia, ruisleipää jne. ja poika alkoi syödä hyvällä halulla. No mitä tekee mies, kaivaa esille kolmea erilaista makkaraa, valmislihapiirakan jne. ja kysyy haluaisiko poikakin niitä ruoan lisukkeeksi. Lopulta kävi sitten niin, että minun tekemäni ruoka jäi syömättä, kun poika ensin täytti vatsansa mehulla, söi pari makkaraa ja siinä se. Eikä ollut eka kerta.
Ottaa niin päähän!
Kommentit (10)
Ruoka-aikana syödään sitä mitä on tarjolla. Näin ainakin meillä. Voisitteko miehen kanssa sopia, että nämä miehen herkut syötäisiin vasta sitten kun lapsi on mennyt nukkumaan? Yritä jotenkin saada mies tajuamaan mitä hallaa aiheuttaa lapselleen. Vetoa vaikka siihen, että oppii koko loppuelämäkseen huonot ruokailutottumukset ja niiden seurauksena saattaa pitkällä aikavälillä lihoa, josta taas saattaa seurata itsetunto-ongelmia jne.
lapsen ollessa alle 2-vuotias näin tehtiinkin, eli mies söi päivällisen vasta lapsen mentyä nukkumaan.
Ongelma on se, että mies ei YMMÄRRÄ, että hänen syömässään ruoassa on jotain "vikaa". Siis ruoan tehtävä on viedä nälkä pois ja maistua hyvälle. Siinä se. Kaikille ravintoainejutuille vain nauraa.
Lapsen ollessa vauva tämä juttu stressasi todella paljon, kun miehen mielestä vauvakin voisi syödä ihan mitä vaan. Nyt olin jo vähän rauhoittunut, mutta kun poika nyt haluaa tehdä kaiken kuten isi, tilanne on taas kärjistynyt.
Ehdottomasti kieltäisin! Jos hän ei voisi syödä saa ruokaa kuin mitä muut perheenjäsenet niin sitten voisi istua syömättä muiden kanssa pöydässä tai sitten mennä pois ruokailun ajaksi.
Itse en katsoisi tuollaista vaan passittaisin muualle syömään. Sinä teet kuitenkin lapsiesi parhaaksi ja jos miehesi haluaa itseensä änkeä lisäaineet, rasvat, sokerit jne niin antaa mennä mutta jättäköön lapsensa ulkopuolelle siitä asiasta.
Siis jos minä laitan ruuan niin että mies alkais kaivaa lihista kaapista. Ei juma, lähtis kyllä pihalle piirakkansa kanssa.
no MIKSI sä annat sen tehdä tollasta?! Etkö osaa sanoa sille, ettei teidän lapselle sellaista paskaa syötetä? Jos ei muuten mee idiootillesi perille, niin varaa neuvola-aika, mihin voitte yhdessä mennä asian juttelemaan siten, että vajaampikin tajuaa.
Ja neuvoloihin ym. ei usko muutenkaan, lapsen syntymästä asti on ollut sitä mieltä, että osaa sen hoitaa ihan ilman mitään ohjeita.
ottais muakin päähän. ja todennäköisesti olisin pitänyt miehelle jo puhuttelun että haluaako että lapsesta kasvaa mäkkiruokaa puputtava pullukka joka kuolee viiskymppisenä johonkin verenpainetautiin. Jos ei menis jakeluun, käskisin syödä omat eväät jossain muualla kuin yhteisellä ruokailulla pojan nähden.