vesijuoksijoita?
Osaisko joku selittää tuon vesijuoksun idean että mihin se perustuu?
Kun sanotaan että se kuluttaa esim kaloreita enempi ja on tehokkaampaa kuin uinti. Miten se on mahdollista kun uinnissa kuitenkin lihakset kannattelee vedessä kehoa kun taas vesijuostessa kellutaan? Mihin se kulutuksen määrä siis perustuu, nimenomaan tuo kellumisjuttu ihmetyttää, luulisi uinnin olevan siksi tehokkaampaa kun ei ole erillisiä kellukkeita mitkä avittaa..
Kommentit (12)
Okei eli siis uinnissa tulee viuhdottua vähemmän liukumisen takia?
Kun tuo vesijuoksu ei esim mua saa hengästymään niin mietin että voiko siitä olla mitään hyötä painonpudotuksessa, tuntuu niin kevyeltä. Tosin kun tunnin jälkeen veestä nousee niin kyllä tuntuu keho painavalta mutta tosiaan tuntuu että sykettä ei nosta.. Onko se asiaankuuluvaa?
Ei sun pakko ole sitä vesijuoksuvyötä käyttää. Ilman sitä joudut juoksemaan vauhdikkaammin, joten syke nousee enemmän.
Todella paljon tehokkaampi laji ilman vyötä.
sulla on totaalisen väärä tekniikka tai et vain vielä osaa kunnolla.
Vyö ei kylläkin lisää vastusta joten en suosittelisi ilman sitä. Lisäksi kannattaa ostaa räpylähanskat niin saa käsille samalla kunnon treenin.
Käykää kokeilemassa kunnon syvänveden vesitreenissä/vesijumpassa jossa käytetään vyötä. Saatte ammattiapua tekniikkaan ja uusia harjoitteita.
Itsekin ihmettelin kun viimeksi kävin vesijuoksemassa, että miten voin jokavälissä ohittaa kaikki kun mikään superkunto minulla ei (vielä) ole.
ja vielä kerran, vyön kanssa hengästyy kun osaa
Mutta ei siellä kyllä muutkaan vaikuta kovin hengästyneiltä, juoksijat juttelevat keskenään ja höpisevät jne :D
Eli onko yhtä tyhjän kanssa sitten jos ei hengästy?
Mulle riittää, että itse teen hyvin ja oikein ja vesijuoksu tehoaa.
Mutta ei siellä kyllä muutkaan vaikuta kovin hengästyneiltä, juoksijat juttelevat keskenään ja höpisevät jne :D
Eli onko yhtä tyhjän kanssa sitten jos ei hengästy?
Mummot tosiaan etenee rintamana, eikä hengästy, koska ne ei tee sitä oikein, vaan UIVAT vesijuoksuvyö päällä.
Oikeasti siinä pitäisi olla pystyasennossa, viuhtoa reippaasti ja polkea lähes paikallaan. Ihan takuulla hengästyy!
Väärän tekniikan erotat siitä, että juoksija etenee lähes uintiasennossa, jalat viistosti takana - ja silti etenee nopeammin kuin oikealla tavalla vesijuokseva.
Ne ei lisää vastusta, mutta keskivartalon kanssa pitää olla paljon tarkempi, koska vyö ei ole kannattelemassa sitä yhtään. Paljon tehokkaampaa. MUTTA ensin kannattaa todellakin opetella se oikea tekniikka vyön kanssa ja sitten vasta hankkia kengät.
Mäkin pidin ennen vesijuoksua ihan lässynä juttuna.
Sitten kerran osuin kylpylässä ohjatulle vesijuoksutunnille. Kun ohjaaja oikein näytti, korjasi ja kannusti - niin johan alkoi hengästyttää!
Kun vesijuoksee oikealla tekniikalla ja tarpeeksi lujaa ja tehokkaasti, niin on paitsi hauskaa, myös kovaa liikuntaa!
enkä kyllä allekirjoita sitä, että uinti olisi jotenkin kevyttä... jos siis osaa uida kunnolla. Suurin osa ihmisistä ei osaa, joten siksi uinti ei tunnu missään.
Uinnissa tulee tehokasta veden vastusta sekä käsiin että jalkoihin, samoin siinä tulee vartalolle kiertoliikettä.
Mä tykkään molemmista.
Vesijuoksussa teet itse sen vastuksen itsellesi. Kintulla kun polkaiset niin teet vastaliikken toisella: on ihme jos pääset mitenkään vauhdikkaasti etenemään. Ja jos ei hengästytä niin olet päästänyt itsesi helpolla.
Vesijuoksu on enemmän punnerrusta kuin juoksua: jos haluaa edetä vedessä nopeasti ja kohottaa kuntoa, kannattaa uida.
Jos ei ole niin hyvä uimari niin kannattaa olla hidas vesijuoksija ja naureskella ohittelijoille.
Vesijuoksussa ollaan pystyasennossa (moni kyllä röhnää väärin etukenossa, lähes uintiasennossa) ja siinä jalan ja käden liikettä vastustaa vesti, ja se vastus on sitä suurempi, mitä tarmokkaammin juoksee. Vesijuoksusssa ei siis nopeus tai eteneminen ole valttia vaan se viuhtominen.