Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ansiosidonnainen ja lyhyt työsuhde

Vierailija
11.03.2012 |

Jos olen ansiosidonnaisella ja minulle tarjotaan lyhyttä, määräaikaista työtä (esim. 2 kk), niin mitä tapahtuu sen työsuhteen loputtua ansiosidonnaiselle? Jatkuuko se taa suuden 500 päivää, vai sen verran vaan kuin sitä oli jäljellä ennen sitä lyhyttä työsuhdetta? Vai loppuuko se kokonaan? Ja mistä se ansiosidonnaisen korvauksen määrä sitten lasketaan?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on täynnä. Eli ei ala alusta.

Vierailija
2/3 |
11.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin se voi nollata sen, ja alat alusta. Työssäoloehto on muistaakseni 10 kuukautta, mutta en muista ajanjaksoa, jolta se kertyy ( on siin pidempi). No lykkäähän se hieman sen 500 päivän täytymistä eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ansiopäivärahaa maksetaan viideltä päivältä viikossa ja enintään 500 työttömyyspäivältä. Enimmäisaika nollataan aina kun 34 kalenteriviikon työssäoloehto täyttyy.



Mikäli työttömyys jatkuu 500 päivän täytyttyä, henkilö voi hakea Kansaneläkelaitokselta työmarkkinatukea. Tällöin työmarkkinatukea maksetaan 180 päivältä ilman tarveharkintaa.



Uuden 500 päivän ansiopäivärahakauden saamiseksi henkilön tulee olla 34 kalenteriviikkoa työssäoloehdon täyttävässä työssä. Työssäoloehtoon voi sisältyä työviikkoja myös edeltävältä 500 päivän maksuajalta, kunhan viikkoja ei ole otettu huomioon edelliseen työssäoloehtoon.



Työttömyyspäivärahaa voidaan maksaa myös 500 päivän enimmäisajan jälkeen, jos henkilöllä on oikeus lisäpäiviin.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme