HS:n artikkelin perusteella Räty on ujo pikkupoika, joka hyökkää ennen kuin sitä purraan.
Pienen mmammanpojan pätemiskompleksi, joka on päättäny Jani-Petterin lailla, ettei isona mua kiusaa kukaan. Lyön ennen kuin tulen lyödyksi eikä kukana mulle sano enää ei. Tai saa kärsiä siitä.
Ehkä se oli ihastunut Hilkkaan, ehkä Hilkka piti vitsinä ja antoi ymmärtää enemmän kuin oli tarkoituskaan. Loukatun pikkumiehen viha voi saada arvaamattomat mittasuhteet..
Tossa artikkelissa joka täällä oli aiemmin linkitetty niin heijastuu jotenkin hieman reppanamainen kuva koko Rädystä..joka kostaa kaikille nuoruutensa vääryydet.
Kommentit (6)
Lukeeko tuota sontapaskaa joku?
Säkin olet siis av-mamma!
Pienen mmammanpojan pätemiskompleksi, joka on päättäny Jani-Petterin lailla, ettei isona mua kiusaa kukaan. Lyön ennen kuin tulen lyödyksi eikä kukana mulle sano enää ei. Tai saa kärsiä siitä. Ehkä se oli ihastunut Hilkkaan, ehkä Hilkka piti vitsinä ja antoi ymmärtää enemmän kuin oli tarkoituskaan. Loukatun pikkumiehen viha voi saada arvaamattomat mittasuhteet.. Tossa artikkelissa joka täällä oli aiemmin linkitetty niin heijastuu jotenkin hieman reppanamainen kuva koko Rädystä..joka kostaa kaikille nuoruutensa vääryydet.
mielikuviaan, mutu-tuntemuksiaan ja kompleksejaan tähän asiaan. Haukutaan ja syljetään minkä keretään. Kai säkin jotenkin tulit paremmalle tuulelle tästä sun kirjoitelmasta?
Aika kun saa mahdollisen selityksen jollekin teolle, tekee se tekijästä inhimillisen joka ansaitsee myös ymmärrystä. Havainto, ettei hän olekaan pelkästään tunteeton paha konemainen olio, oli suorastaan helpotus. Hesarin tiedon valossa on helppo tuomita Rädyn epäasiallinen käytös, mutta mahdollisten taustavaikuttimien oivaltaminen tuo lievennystä hänen tekoihinsa ymmärtämisen muodossa.
Ymmärrys teon motiiveille on yhtä tärkeää kuin saada uhrille oikeutta. Sitä kautta voi vasta jokin muuttua ja ehkäpä samanlaisia tilanteita ennaltaehkäistä, tässä tapauksessa eri työyhteisöissä. Ehkäpä joku yksittäinen Rädyn kaltainen pysähtyy myös miettimään tekemisiään, ehkä..
kaipaisi kovasti ammattiauttajan keskustelua. Mielestäni luultavimmin kokee lapsuus -ja nuoruusajan köyhyyden jotenkin ulkopuolisten ihmisten ja systeemin viaksi, ei omien vanhempiensa. Haluaa kostaa vieraille ihmisille ja sehän nyt on ihan älytön ajatus, mutta ilmeisesti pätee demareiden keskuudessa (?)
Jotenkin olen samaa mieltä. Tuntui tosi oudolta, ettei koskaan kutsu ketään kotiinsa. Ymmärrän, että haluaa tiettyä yksityisyyttä, mutta jos ei lähipiirin kaveritkaan saa kutsua niin tuli hieman vaikutelma, että millainen näkyvä tai näkymätön virtahepolauma sillä on siellä olohuoneessa?
Ei se enää niin köyhä ole, että pitäisi lattialla olla pelkkä patja ja läppäri tyynynä :)
Lukeeko tuota sontapaskaa joku?