neuvokaa halpaa ruokaa?
en yleensä tingi ruoasta,mutta nyt on tiukkaa,pitää säästää.
mitä ostan kaupasta?
Kommentit (10)
tee iso erä ja pakasta. Meillä on kaapissa aina juureksia, vihanneksia, täysjyväpastaa, riisiä/nuudeleita, papuja/herneitä, tomaattimurskaa, leseitä ja hiutaleita, puuroainekset jne. Niistä saa vaikka mitä helppoa ja halpaa. Soijarouhe on halpa proteiininlähde ja toimii kuten jauheliha.
Hernekeitto
Nakkikeitto
Riisipuuro
Kaalilaatikko/-pata
Jauheliharuoat (pasta, kastike, keitto, lihapullat)
Kaurapuuro ja mehukeitto
Prkkanalaatikko, lanttulaatikko
Uunijuurekset
Pinaattikeitto
Lohi silloin, kun se on tarjouksessa
Munakas
Borssikeitto
Kalapuikkoja ja perunamuusia
Lämpimät voileivät
Kiusaukset
Pestopasta
Silakkapihvit
Tonnikalapasta
Tonnikalasalaatti
Tomaattikeitto
Juuressosekeitto
Kannattaa aina miettiä nuukailukauppareissu siltä pohjalta, että voit hyödyntää jo kaiken ennestään kaapeissa olevan.
mulla on kyllä jonkun verran pakastimessa raaka-aineita joten kauppaan ei mene kuin noin 40€ kahden viikon ruokiin + maidot siihen päälle joita en sattuneesta syystä voi varastoon ostaa.
Mutta siis ruokalista tulee tässä:
jauhelihakeitto + leipä 2 päivää
toisena päivänä voi lisätä vaikka makaroonia joukkoon jos perunat loppuu keitosta tai jos riittää vielä kolmanneksi päiväksi keittoa.
spagetti + jauhelihakastike + salaatti
illalla peltileipä
perunamuusi + makkarakastike + punajuuri + porkkanaraaste
illalla puuro ja soppa/kiisseli
tätä kaksi päivää
peruna + jauhelihakastike + raaste/salaatti
paostetut perunat + ed päivän kastikkeen jämä + makarooni + raaste
kalakeitto+ sämpylä
illalla sämpylää ja kananmunaa ja suolakurkkua
lasagne + salaatti, rahka, letut
kinkkukiusaus + salaatti
illalla peltileipä
hernekeitto + pannari
makkarakeitto + leipä
tätä kolme päivää ja kolmantena päivänä joukkoon sitä makaroonia
iltapalat on puuroa tai itse leivottua leipää tai lettuja tms..
Eikä tarvii takertuu pikkuseikkoihin et joka päivälle ei oo salaattia tms...
Mutta siis jääkaapissa on aina porkkanaa ja kaalia, myös säilykepunajuuria löytyy.
Tällä hetkellä pakastin niin täynnä että tosiaan 40e menee kahden viikon ruokiin ja tiedän että ei noitakaan kaikkia tule tehtyä kun ollaan niin myöhään kotona että ei aina ehditä syömään kahta lämmintä ruokaa tai sitten ei syödä enää iltapalaa.
Kinkkukiusaus, jauheliha-makaronilaatikko, jauhelihakastike ja makarooni / peruna, liha-perunavuoka, nakkikeitto ym. keitot, kaikki puurot ja välipalaksi kiisselit.
ananasviipaleita ainakaan - on vedetty pois myynnistä.
Aivan perus juureksista ja tarjouslihasta/kalasta saat varmasti ravitsevan aterian aikaiseksi.
juustoraastetta ja siemeniä mukaan niin johan on ravitsevaa.
peltileipä on hyvää ja helppoa ja halpaa
pussi punajuurta, porkkanaa, perunaa, sipulia, vaikka yksi bataatti, omenapussi. Sitten ehkä paketti jauhelihaa, pakastekalaa,broilerinkoipia, 3*ruokakermaa, maitoa, sekavihanneksia.
Näistä saisit vaikka broilerinkoivet uunijuuresten kanssa, sosekeiton, muusi + jauhelihakastike, uunikalaa kermassa (olisiko riisiä/makaronia kaveriksi). Menisi ehkä n 23-26e rahaa.
sitten tietysti leivot itse sämpylät. kuivahiiva + jauhot 3e.
Paljonko sulla on rahaa käytössä?