Polttavatko jotkut nykyään vielä tupakkaa autossa kuljettaessaan lapsiaan??
Näin tänään kauhean näyn: Pakettiautossa vanhemmat ja keskellä pieni lapsi. Kummatkin vanhemmat vetivät röökiä niin, että koko paku oli täynnä harmaata savua!! KAMALAA!!
Kommentit (9)
Käykö näin useinkin?
Varmaan ymmärrät, jos haluat ymmärtää, kysymyksen pointin?
Olen nähnyt myös,että vauvaa pidetään vaan sylissä eikä ole turvaistuimessa tai isommat lapset riekkuvat ilman turvavöitä takapenkillä..
olen myös nähnyt ihan pieniä lapsia mäkkärissä vanhempiensa kanssa ja ranskanperuna kädessään!!!
Enkä tiedä ketään, joka polttaisi kotonaan sisällä. Ei tuo kamalan yleistä voi olla.
noita valitettavasti näkee. Surullista.
kun äitini aloitti 15 vuoden tupakkalakon jälkeen polttamaan kun olin teini-ikäinen. Hän poltti kritiikistäni huolimatta myös autossa :/ Avasi vaan ikkunaa ja sanoi, ettei kauaa haise. Tästä nyt on jo sen 15 vuotta aikaa mutta kumminkin. Ei sentään polta lapsenlastensa autossa ollessa, vaikka senkin varmasti tekisi jos en kieltäisi. Onneksi kunnioittaa pyyntöäni.
Itsekin tiedän erään perheen, jossa molemmat vanhemmat tupakoivat autossa, ja varsinkin autossa, vaikka on vauva kyydissä. Eikö voi sen aikaa edes odottaa, että polttaisi perille päästyään? No, äiti veti röökiä koko raskausajankin, joten ehkä vain haluavat varmistaa, että lapsi takuulla altistuu myrkyille.
Typerää verrata tupakointia roskaruuan satunnaiseen syömiseen tai muuhun toimintaan, joka ei varmuudella aiheuta syöpää. Tupakointi aiheuttaa.
Polttavat.
Ja toiset vaarantavat lapsensa puhumalla kännykkään autoa ajaessaan.
Että kukin tyylillään.