Mielipiteitä: Merbau vai tammi laminaatti??
Näihin kahteen väriin olen ihastunut. En osaa päättää kumman ottaisin. Tulee isoon tupakeittiöön, keittiön puolella laattaa, seinät on valkoiset ja keittiön kaapin ovet valkoiset. Laattojen värin valitsen sointuvaksi myös laminaatin väriin.
Joten pitäisikö valita tummempi, punaisempi merbau vai vaaleampi tammi? olohuoneen seinät siis vitivalkoiset.
Kommentit (10)
Olen ollut erittäin tyytyväinen. Tummalla lattialla likakaan ei tule yhtä selvästi esiin :). Ainakin, kun vertaan samassa talossa asuvan kaverini tammiparkettiin.
Meillä on siis parketti, mutta värihän on ihan sama kuin laminaatissa.
Ajattelin että laminaattia ei tarvitse niin varoa. ap
näkyy pöly helposti. Kurkkaa vinyl comfort lattiaa. Sen vinyylipinta on aika kestävää ja kestää hyvin myös koiraa.
Merbau on ruma, kun punertaa. Jos haluaa tumman lattia, kannattaa valita mieluumin tumma pähkinä.
lisää mielipiteitä, miten lika näkyy jne?
lisää mielipiteitä, miten lika näkyy jne?
kuin vaaleasta.
Laminaatti on kova ja kolisee ja kylmä. Ja huon laminaatti naarmuuntuukin helposti. Pitää olla sitten tosi laadukasta.
Meillä on parketti ja lasten leikkien jäljiltä on naarmuja, mutta tämän voi hioa ja lakata, jonka jälkeen on taas kuin uusi.
Tammi
+klassinen
+lika ei näy niin helposti
+sopii useimpiin sisustuksiin
-ehkä vähän tavis
Marbau
+muodikas
+antaa ylellisen vaikutelman
-voi mennä nopeasti pois muodista
-pöly näkyy erittäin helposti (on kokemusta, usko!)
-epäekologinen, tuhoaa sademetsää reilusti viljeltyä
Ottaisin tammilattian. Ja ottaisin ehdottomasti parketin, mutta jokainen perhe tavallaan ja koirien kanssa laminaatti varmaan paras.
Eikös tuollaista tummaa, kirsikkaan vivahtavaa lattiaa ole ollut aina?
Merbau on varmasti pian ihan out, tammi on aina varma valinta ja sopii monien puulajien kanssa. Valkoisen kanssa tumma lattia on helposti liian iso kontrasti. Tammenvärisiä kalusteita on helppo löytää jos haluaa lattiaan sopivia.
Se on klassisempana pitkäikäisempi, ei mene pois muodista samalla tavalla kuin merbau.
Mutta miksi laminaatti, miksei parketti?