Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten te varaatte lentoja ja hotelleja ilman luottokorttia?

Vierailija
17.02.2012 |

Useimmissa ei ole muuta vaihtoehtoa kuin luottomaksu netistä kun varailee

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun ei ollut luottokorttia, niin joskus huoneen sai varata tiettyyn kellonaikaan saakka ilman korttia. Joihinkin paikkoihin riitti, että soitti esim. edellisenä päivänä ja varmisti tulonsa. Joskus maksettiin etukäteen tilisiirrolla ja faksattiin kuitti niille (rahansiirto kesti jonkin aikaa). Kaikkiin paikkoihin ei onnistunut, mutta laitettiin muutenkin aina useaan paikkaan kysely vapaista huoneista, joten kyllä sieltä aina joku löytyi.

Vierailija
2/6 |
18.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lainasin äidin/isän korttia, maksoin sitten heille käteisellä lennot/hotellit heille.



Luottokortti on se millä yleensä maksetaan, ja se on myös asikkaan etu. Luottokunnalta saa rahansa takaisin JOS sattuu epäselvyyksiä tulemaan. Jos vaikka lentoyhtiö/hotelli menee konkurssiin tmv. niin luottokortilla maksanut saa hetkessä omansa pois, nk. käteisasiakkaat saavat periä rahojaan eivät edes välttämättä koskaan saa niitä. Toki joissakin onnistuu esim. Visa electronilla maksaminen, mutta en suosittele sitä ihan siitä syystä että on järkevämpää maksaa luottokortilla (omat turvallisuuden takia)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

enkä lentoa. Enkä tarvi luottokorttia mihinkään muuhunkaan. Tai en ainakaan ole tähän mennessä tarvinnut. Olen 40v.

Vierailija
4/6 |
18.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja makdoin ihan nettipankista suoraan kun varasin matkan.



Blue1 maksoin kotimaan lennot myös suoraan nettipankista kun lentoja varasin.

Vierailija
5/6 |
18.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on nakkikeittoa syövien kotonaan pysyvien av-mammojen legendaa että ihminen pärjäisi ilman luottokorttia. Matkustava ihminen ei pärjää.

Vierailija
6/6 |
18.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi maksaaverkkopankin kautta.

Me asumme yleensä huoneistossa tai talossa, ei hotellissa. Yksityinen vuokraajavastaanottaa maksun pankkitilille tai moneybookersin tms kautta.

Jos voit maksaa hotellin etukäteen, niin onnistuu visa electronillakin.