Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ns. NÄYTTÄYTYMISVAATTEET lapsilla? Mitä merkkejä nykyään...?

Vierailija
13.02.2012 |

Hesarissa joskus jossain jutussa mainittiin joku vuosi sitten, että Meandi syrjäyttänyt aikanaan suositun Marimekon lasten ns. näyttäytymisvaatteina esim. Lapsimessuilla.



Meandikutsujen sadellessa mietin tässä, että vieläkö Meandi on pop lasten vaatetuksessa vai mihin nykyään pukeudutaan, kun mennään ihmisten ilmoille "näyttäytymään"? Mikä käsitys asiasta palstamammoilla?



Tämä on tällainen leikkimielinen kartoitus jota ei ole tarkoitus ottaa vakavasti:)



Mitä teillä puetaan päälle kyläilemään tai muualle, missä ei olla ihan mitä päälle on sattunut tulemaan? Ja ootteko huomanneet muilla jonkun tietyn tyylin tai merkin olevan in:)?

Kommentit (37)

Vierailija
1/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Eikö kukaan tunnusta valkkaavansa vähän parempaa päälle...?



Itse ainakin oon huomannut, että Meandia paljon eräällä maaseutupaikkakunnalla lapsilla päällä sellaisessa lasten tapahtumassa ja siksi muisti mieleen tuo lehtijutun näyttäytymisvaate -termi tai sitten sillä kylällä on tehokas Meandi-myyjä:)



Nykyään itse välillä vältän laittamista Meandia just siksi, ettei tuu olo, että ihmiset katsoo, että nyt tuo on "näyttäytmässä". vaikka oikeastihan ketään ei kyllä kiinnosta yhtään mitä meidän Nico-Petterillä on päällä:D



Ap

Vierailija
2/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole mitään erityistä näyttäytymisvaatetta vauvalla. Suurin osa vaatteista on lindexiltä, sieltä saa halvalla. Myös käytettyjä vaatteita on, mutta merkkeihin en ole kiinnittänyt huomiota.



Juhliin ollaan laitettu body, johon on printattu miesten puku. Sekin lindexiltä.



En ole tajunnut, ett pitäisi laittaa jotain hienompaa päälle. Nuo ovat käytännöllisiä vaipan kanssa. Toki yritän kaikkien vaatteiden kanssa laittaa housut ja bodyn sävy sävyyn, mutta en senkään kanssa ole turhan tarkka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi tarkka siitä mitä lapsilla on päällä yleensäkkään, mutta varsinkin kyläillessä. Aina on tytöillä (4v ja 1,5v) mekot ja sukkikset ja kaiken on sovittava yhteen. On erikseen ostettu "kyläilytakit" joita käytetään vaan kylään tms. mennessä. Mutta merkeillä ei mulle tässä asiassa ole väliä. Vaatteet saa olla ihan Hennes-kamaa, kunhan on nätit, puhtaat ja sopii yhteen.



Marimekkoa meillä kyllä on, tykkään sen värikkyydestä. Meandi ei oo mun juttu, on musta suoranaisen rumia. Ihan kaameita ne on aikuisilla!!

Vierailija
4/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole mitään erityistä näyttäytymisvaatetta vauvalla.

En ole tajunnut, ett pitäisi laittaa jotain hienompaa päälle. a.

En minäkään tiennyt sellaisesta ennen kuin luin sen Hesarin jutun. Homma tuli uudelleen mieleen, kun näin ne kaikki Meandi- lapset.

Mulla menee just niin päin, että välttelee sitä Meandia tuollaisissa yleisöjutuissa, vaikka meillä muuten sitä on paljonkin:)

Vierailija
5/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mihin tahansa. Niillä voidaan mennä kylään ja päiväkotiin. Juhlavaatteet erikseen.



Mihin ihmeeseen tarvitaan "näyttäytymisvaatteita"?



Laitatteko te lapsille päiväkotiin tai kouluun jotain reikäisiä rynttyjä, jos niillä ei voi kylään mennä tai jonnekin tapahtumaan?



Ihmeellistä.



Meillä ei merkkejä kumarrella. Katson, miltä vaate näyttää ja minkä laatuinen se on. Myös hinta vaikuttaa. Jos nyt jotain merkkejä pitää luetella, niin Esprit, Lego, Vertbaudet, NameIt, Marimekko, Kinderit, OshKosh, Polarn och Pyret, Mayoral, St. Oliver, Bob der Bär, Luhta, Benetton...

Vierailija
6/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkapa serkuille kylään tai jonnekin avoimeen päiväkotiin, tulee laitettua yleensä Po.P:ia. Juhliin laitan juhlavaatteet.h vcfx

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkapa serkuille kylään tai jonnekin avoimeen päiväkotiin, tulee laitettua yleensä Po.P:ia. Juhliin laitan juhlavaatteet.

Vierailija
8/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meandi tosiaan mustakin arkivaate. Mutta eihän mihinkään hop lopun tai vastaavaan juhlavaatteita laitetaan? Tarkoitin tässä just niitä vaateita, jotka laitetaan johonkin suht arkiseen paikkaan, mutta kuitenkin niin, että on ajateltu, ettei lähdetä serkun vanhassa naperopaidassa vaan valitaan vähän kivempaa päälle... Itsekin oon huomannut, että tyttöjä puetaan mekkoihin ja hienouksiin arkenakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

läjäpäin mekkoja. Kotona niitä ei tule käytettyä, joten ehkä ne on sitten meidän näyttäytymisvaatteita. Merkiltään ne on kaikkea mahdollista Tutasta H&M:än, Benettonin kautta Mexx:iin, markettivaatteisiin ja merkittömiin vaatteisiin. Ei sillä ole väliä.

Vierailija
10/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos nyt lähdetään johonkin tapahtumaan tai vaikka kaupungille, puen tytölle yleensä farkut ja paidan tai mekon ja sukkikset. Joku kiva takki päälle tai jos on kylmä niin toppahousut+takki. Jalkaan jotkut nahkakengät tai kesällä siistimmät tennarit.



Arkena on yleensä paidassa ja collegehousuissa, siinä siis tämä "suuri" ero. Ja haalaria ei silloin laiteta, koska on hankala. Ehkä normaalia tarkemmin katson, että kaikki sopivat yhteen jne.



Meillä merkkeinä useimmiten Lindex, Po.P, H&M ja Boden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

munkin mielestä ehdottomasti arkivaatetta. Suurin osahan on perustrikoota. Tai no on meillä yksi meandin samettimekko joka sopii myös näyttäytymiseen ;) En muutenkaan tykkää meandin tai marimekon kuoseista hirveästi, jotain kivoja toki löytyy.



Meillä käytössä pääasiassa h&m, benetton ja esprit lapsilla. Vieraisille tms. tilanteeseen puen lapset fiksuihin arkivaatteisiin eli katson, että ovat puhtaat, ehjät ja väreiltään yhteen sopivat.



Juhliin sitten vielä erikseen juhlamekot jne. joita ei arkena käytetä.

Vierailija
12/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiinnostaa vähän jotkut vaatemerkit...

Kalliimmalla saa nätimmän näköistä ja paremman laatuista mutta joku vaatemerkki. Ei mitään hajua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole tiettyjä merkkejä tuohon tarkoitukseen. Käytämme paljon mm Marimekkoa, Meandia ja Popia, mutta myös mm HM, Lindex, NameIt, Benetton (joka on kyllä aika huonolaatuinen), Palomino by CA.



Käytämme näitä kaikkia tasapuolisesti ihan arkikäytössä päiväkodissa. Kylään mennessä vaatteet valitaan muilla perusteilla kuin merkin mukaan, eli mitä lapset valitsevat. Muistan vauva/taaperoajoilta että tuo merkkivaatteissa näyttäytyminen oli tärkeää juuri avoimessa pkssa yms missä äidit kokoontuvat. Mutta nyt kun lapset jo eskari-ikäisiä ei sellaista tarvetta ole, he itse valitsevat mieleisensä eikä se välttämättä ole aina äidin suosikkimerkki. Tosin meillä kaikki vaatteet ovat kivan näköisiä (siis meidän omasta mielestä) sekä siistejä. Ja valitsemme väreiltään yhteensointuvat kokonaisuudet, lapsetkin tämän jo osaavat. Juhliin sitten juhlavaatteet, joita Meandi yms trikoot eivät mielestäni ole.

Vierailija
14/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei meillä ole kenelläkään näyttäytymisvaatteita saati puhumattakaan merkkivaatteista! jos niitä on, ei sitä ole kukaan siitä lapusta saakka ehtinyt lukea. meillä pukeudutaan mukavasti ja omantyylisiin vaatteisiin, juhlavaatteet tietty erikseen. eikä tarkoita että on toiseen ääripäähän sitten lumput päällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

noh, ei meillä varsinaisesti ole mitään näyttäytymisvaatteita. Juhlissa on juhlavaatteet, jos mennään ravintolaan syömään, kylään tms. jossa nyt ei ole juhlat, mutta vähän siistimpää on lapsella sitten "siistimmät" vaatteet, merkistä viis.



yleensä siis samettihousut/suorat housut ja kauluspaita, ehkä neule/liivi, pienempänä body (timberland, lego, gap, name it, pop),

siistimmät kengät (kavat esim.)



Me&I-vaatteita meillä on ihan arkikäytössä, siis paitoja + verkkareita

Vierailija
16/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaan, PO.p taitaa myös olla pop:)



Tuolla yllä just joku ihmetteli koko näyttäytymisvaatejuttua, mutta luetteli sitten paljon merkkejä, joten sanoisin että hän kuuluu siihen joukkoon vanhempia, joilla lapset on aina suht " hienosti puettuja" ja silloinhan eroa ei tarvi tehdä. Tällaisella Maija Meikäläisellä ei kuitenkaan ole aina varaa ostaa niitä kivoimpia vaatteita. Silloin kyllä eroa tehdään markettivaateiden yms. ja ns. vähän parempien arkivaatteiden välillä, kun jonnekin ollaan menossa.



Ap

Vierailija
17/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapsilla on arkivaatteet ja juhlavaatteet. Kaikki vaatteet on kauniita ja käytännöllisiä. Ostettu sillä mielellä, että saa remuta ja touhuta ilman, että vaatteita täytyy varoa. Kaikissa vaatteissa näyttäydytään :)



Käytetään ihan perumerkkejä. Pojalla niitä on lähinnä H&M, Lego, Exit, Mascot, KidsUp ja Timberland. Noita on eniten.



Tyttärellä on myös ne hyväksi todetut vakiomerkit H&M, Noa Noa, Pomp de Luxe, Bon'a'Parte, Me Too, Monsoon, KidsUp ja Exit.

Vierailija
18/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pk-vaatteet ovat siistit ja kauniit (sukat ja pikkarit sävysävyyn päällivaatteiden kanssa)

Kyläilyvaatteet vähän paremmat (Esprit, Lego, NameIT jne.)

Ja sitten on juhlamekkoja pilvin pimein.



Samoin meillä on ns. kyläilytakki. En lähde lapsen kanssa kauppakeskukseen/kauppoihin/kylään haalareissa vaan esim. farkuissa ja kyläilytakissa.



Olen itsekin tarkka vaatteistani (mieheni myös), kaiken yhteensopivuudesta rintsikoita ja pikkuhousuja myöten, joten samalla vaivalla ja ajalla tsekkaan lapsenkin vaatteet.

Vierailija
19/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytetään ihan perumerkkejä. Pojalla niitä on lähinnä H&M, Lego, Exit, Mascot, KidsUp ja Timberland. Noita on eniten.

Tyttärellä on myös ne hyväksi todetut vakiomerkit H&M, Noa Noa, Pomp de Luxe, Bon'a'Parte, Me Too, Monsoon, KidsUp ja Exit.

Jees, eli puetaan tyylikkäästi aina, niin ei tarvi olla erikseen niitä näyttäytymisvaatteita.

Anteeksi nyt vaan, mutta mulle noi Timberlandit, Noa Noat sun muut on just niitä parempia vaatteita (ei juhla!) ja jos niitä olisi, ne menisivät edelle kyläilyvaatteina ennen markettivaatteita tai vaikka Tutan collegepukuja:) eli olisivat meillä niitä parempia arkivaatteista:)

Vierailija
20/37 |
13.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en suosi mitään tiettyä merkkiä. Meillä sekaisin kirppisvaatteet ja merkkivaatteet, pääasia että kokonaisuus on kaunis ja asianmukainen. Tarkoitaa että toppahaalarissa puistoon ja villakangastakissa Stockalle, synttärijuhliin juhlamekossa.



Usein lapset saavat kehuja kauniista vaatteistaan.Itse en tykkää siitä että koko asu on Meandia/Burberryä jne. Yhdistelemällä saa kivampaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kaksi