Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kahvikuppineuroosi?

Vierailija
29.01.2012 |

Onko muilla vinkkejä itsensä voittamiseen ? Ongelma on se, että vihaan/pelkään yleisiä ruokailutilanteita (koulu-, työpaikkaruokailu yms) ja ahdistun näissä hälyisissä ja ihmisiä täynnä olevissa kylmän voimakkaasti valaistuissa halleissa.



Minulla ei ole syömishäiriötä, olen normaalipainoinen ja ruokailun kanssa ei ole muuten ongelmaa, mutta esim. työpaikan ruokajonossa odottaessani huomaan että alan hikoilla, saatan punastua ja alkaa pyörryttää. En osaa selittää itselleni mistä tämä johtuu, sinällään muiden edessä syöminen vaikkapa pienessä kahvilassa ei ole mikään ongelma. En haluaisi mennä lääkäriin, koska asia tuntuu niin tyhmältä ja vähäpätöiseltä, mutta helpottaisi tietenkin elämää aivan suunnattomasti mikäli pystyisin toimimaan normaalisti näissä tilanteissa. Julkisilla paikoilla oleilu muissa yhteyksissä ei tuota mitään ongelmaa. Miksi siis tämä? Tuntuu että koko hommassa ei ole mitään järkeä, mutta en saa sitä loppumaan.



Mikä avuksi?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

minähän sain paniikin kädet tärisi .

Vierailija
2/6 |
29.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En pysty juomaan kahvia julkisesti. Kädet vapisee niin paljon että kahdellakaan kädellä ei se hiton kuppi pysy kädessä. Todella vittumainen vaiva! Kävin lääkärilläkin tämän takia, eikä mitään apua ollut siitä, ei siis yhtään mitään!



En tiedä mistä tämä oikein on alkanut, enkä millä sen saa loppumaan. :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa selittää - itsellenikään - että mikä siinä tilanteessa nyt niin paljon pelottaa ? Mikä on pahinta mitä voi tapahtua lounaalla ja mitä sitten ?



Tuntuu idioottimaiselta, esiintyminen muuten ei tuota ongelmia. Samoin kun joutuu kehittelemään miljoona syytä miksi ei syö/osallistu. Kyllä hävettää!

Vierailija
4/6 |
29.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lievä paniikkihäiriö?

Vierailija
5/6 |
29.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan, kun nykyinen mieheni oli noin 10 vuotta sitten ekoja kertoja luonani kylässä. Kahvin juonnista ei meinannut tulla mitään kun niin paljon kädet tärisi. Nykyisin kahvin juonti onnistuu mutta kädet tärisee milloin missäkin tilanteessa. Tansseihin en uskalla mennä, kun pelkään, että vapisen. Kohdallani osittain kyse jännittämisestä ja osittain jostain muusta, koska vapisen myös tutuissa tilanteissa, tuttujen ihmisten seurassa mutta toisaalta en aina vapise, vaikka jännittääkin.

Vierailija
6/6 |
29.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai edes jos pakottais itsensä niihin tilanteisiin??

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kuusi