Millä raskausviikoilla etelänreissulle lähteminen olisi vielä järkevää/mukavaa?
Pähkäilen lähdemmekö perheinemme mukaan mummon synttärimatkalle. Matka olisi joko kanarialle (lento 6,5h) jolloin olisin rv 23.-24. tai vaihtoehtoisesti jonnekin lähemmäs välimerelle (lento max 4h) ehkä silloin kun olen jotain rv 27.-30.viikoilla. Oisko jollain kokemuksia? Eli miten uskaltaa / on ylipäänsä mukavaa matkustaa? Niin tää on mulla kolmas raskaus mutta en ole lomaillut aiemmin raskaana ollessa, ekan kanssa kyllä työmatkoja lensin jonnekin neljännen raskauskuun loppuun.
Kommentit (2)
Ja maan pitäisi olla sellainen että esim siellä on kyky pitää hengissä rv 25 syntyvä lapsi. Ja ehdottamasti vakuutuksen pitäisi olla kunnossa ja täysmääräisenä (että äiti ja mahdollinen keskonen lennätetään Suomeen).
Itse en uskaltaisi lähteä lainkaan, koska minulla ennenaikaisuuden uhka on ollut todellinen 2 raskaudessa.
niin kyllä noilla viikoilla uskaltaa vielä ihan hyvin matkustaa. Muistaa vain lentokoneeseen laittaa tukisukat, juoda paljon ja jaloitella tiuhaan.