Taas yksin koko pitkä viikonloppu. Hirveän masentavaa kun tiedän, etten
saa mitään aikaiseksi.
Päivät valuvat ihan hukkaan.
Kommentit (39)
Mutta olenkin tosi harvoin yksin kotona, pari kertaa vuodessa (siis viikonlopun).
Silloin on ihanaa kun päivät valuu hukkaan.. :)
Mut sulla ilmeisesti eri tilanne, kun kirjoitat että taas..?
Meinasin käydä hiihtelemässä, mutta en taida tareta noilla pakkasilla. En mäkään mitään ihmeellistä tee, oon vaan.
huo´ahtaa ja saa olla yksin kotona.
Minullakin on ollut niitä hetkiä.
Nykyisin, eron jälkeen lapset ovat joka toinen viikonloppu isänsä luona.
Minulla olisi aikaa tehdä kotona vaikka mitä.
En kuitenkaan saa mitään aikaiseksi ;-(
Kaappeja pitäisi siivota, kirppiskamoja keräillä, siivota yleisesti..
Aika valuu ihan hukkaan.
ap
niin nautihan sitten siitä väivän hukkaan valumisesta niin saat edes akkujasi ladattua :)
yhtä tehottomia?
Tunnen hirveää häpeää ja syyllisyyttä ja ihan aiheesta.
Mielummin käperryn sohvannurkkaan kera viinin.
ap
Tiedän eronneen äidin joka häippäisi avioliitostaan koska halusi "omaa aikaa" ja aikaa urheilla rauhassa. Lapset olivat rasittavia ja mies kyllästyttävä kun ei ollut tarpeeksi rikas. Lopputulos oli se että tää nainen ei ollut yhtään tyytyväinen, joi vaan viiniä ja surkutteli.
Jos sulla ei oo tuollaista tilannetta niin nou hätä, koeta nauttia omasta rauhasta! Pyydä vaikka joku kaveri kanssasi leffaan?
Olen eron jälkeen lähivanhempi.
ap
ja jos jaksat niin tee muutakin. Älä kiusaa itseäsi..
että ap, ei sinun tarvitse jaksaa tehdä mitään. Anna päivien valua hukkaan. Ole vain, älä tee mitään. Ei aina tarvitse suorittaa.
Siis älä ota itsellesi liian isoa tavoitetta kerralla, sillon et saa tehtyä yhtäkään. Ja loppuajan nautit olostasi HYVÄLLÄ OMALLATUNNOLLA. Tai ainakin olen itse tällainen.... (Minä en ole eronnut.) Sama tehottomuus vaivaa täällä ja silti en saa mitään aikaiseksi, harmittaa vaan.
Jos olette eronneet vasta vähän aikaa sitte, voisin kuvitella, että asia on vielä sinulla käsittelemättä. Eikä kukaan voi asettaa aikaa, milloin eron vaatima surutyö on tehty.
Miksi sä kaappeja siivoilet jos kerrankin voit relata. Ota projektiksi tehdä jotain uutta, mitä ikinä oletkin haaveillut. Kokeile uutta harrastusta, käy tapaamassa kavereita vaikka kauempanakin. Kyl ne kaapit odottaa.
Tai muuta ankeaa siivoilua. Tee jotain, mistä todella pidät ja johon ei ole aikaa / tule tehtyä kun lapset ovat läsnä! Pidä vähän hauskaa, hyvä nainen!!!
Miksi sä kaappeja siivoilet jos kerrankin voit relata. Ota projektiksi tehdä jotain uutta, mitä ikinä oletkin haaveillut. Kokeile uutta harrastusta, käy tapaamassa kavereita vaikka kauempanakin. Kyl ne kaapit odottaa.
joka toinen viikonloppu ankeaa yksinoloa, kun lapset isällään. En saa mitään aikaiseksi ja ootan vaan su iltaa että lapset tulee takas ja "elämä jatkuu".
mene vaikka elokuviin tai juoksulenkille ja saunaan. Tai mieti yksi selkästi määritelty kotihomma, ja hoida se. Ajattele, miten paljon parempi olo sulla on huomenna, kun ns. saat jotain aikaan.
Mutta jos et saa niin ei kannata syyllistyä, ehkäpä mielesi tarvitsee täysin tavoitteetonta aikaa?
En ole tänään edes pyykkiä saanut pestyksi. Eiliset odottavat mankelointia.
Tiskikone odottaa tyhjennystä ja tiskipöydällä likaisia jo odottamassa.
Olipa ihanaa kun oli tullut niin mukavia ja kannustavia viestejä.
Keittiöön paistaa ihanasti iltapäiväaurinko. Ehkäpä ryhdistäydyn ja kerään keittiön pöydälle kaikki askarteluhankkeeni.
Sitä ennen tyhjennän tiskarin ja lataan uudet. Käyn mankeloimassa eiliset lakanat taloyhtiön pesutuvassa. Toiset lakanat koneeseen.
Nyt istun pimeässä makkarissa, netin ääressä.
Otin just ekan viinin.
saamaton ap
Jos et kaipaa sitä entistä elämääsi, niin ota hetkestä kiinni ja nauti olemisesta tekemättä mitään!
Toisaalta sain sen mielikuvan, että suret edelleen entistä elämääsi. Selvitä se ensin, niin voit jälleen nauttia olemisen ilosta.
Itse en koe huonoa omaatuntoa jos en jaksa tehdä mitään. Mut yleensä se energia löytyy luonnosta ja lapsista, soitan aika usein heille. Tosin silloin joudun soittamaan miehelle mut onneksi ei tilanne oli niin vaikea ettenkö voisi.
Kutsu joku kaveri lasilliselle viiniä,laita musaa soimaan ja laita itsesi kauniiksi.Nyt kun olet sinkkukin (?) niin voisit ihan hyvin lähteä vaikka kaverin kanssa kaupunkiin,elokuviin tai jotain muuta.
Jos mä olisin koko vkl niin kyllä lähtisin ihmisten ilmoille :)
nytkin mulla on kerrankin koko viikonloppu vapaa, on todella harvoin! No lapset ovat isällään ja nykyinen mies töissä koko viikonlopun, ensi viikonloppuna olen itse töissä koko viikonkonlopun, mies vapaalla ja lapset menee työpäivien ajaksi isovanhemmille. Iltaisin sentään on jotain elämää mutta eron jälkeen olen alkanut vihaamaan yksin olemista! Tsemppiä, koitas keksiä ainakin illoiksi tekemistä mun voi olla aika surkeaa...
Salainen saunamökki on ihana ajatus, sinne keräännyttäisiin joka toinen viikko lauantai-iltana, nautittaisiin viiniä ja hyvää ruokaa takkatulen äärellä ja parannettaisiin maailmaa ja saunottaisiin porukalla.
T: 32 joka sai aikaiseksi käydä pikalenkillä, kohta saunaan.