Hakkaraisen identiteettivarkaus olikin persujen VITSI! Taas!
KSML: Hakkaraisen identiteettivarkaus olikin pila
24.01.2012 21:10 (päivitetty 24.01.2012 21:13)
Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen ei olekaan joutunut identiteettivarkauden uhriksi, vaan kyseessä on väärinkäsitys, kirjoittaa Keskisuomalainen-lehti.
Hakkarainen kertoi aiemmin tiistaina, että hänen nimissään olisi lähetetty sähköposti, jossa kehotettiin äänestämään vihreiden presidenttiehdokasta Pekka Haavistoa.
Sähköposti lähetettiin lauantaina Hakkaraisen eduskuntaosoitteesta perussuomalaisten Keski-Suomen piirisihteerille Pekka Katajalle. Tiistaina paljastui, että sähköpostin takana olikin Katajan entinen opiskelukaveri. Hakkarainen ehti jo kertoa aikovansa tehdä rikosilmoituksen identiteettivarkaudesta.
Kataja oli ilmoittanut sähköpostista Hakkaraiselle, joka puolestaan kääntyi eduskunnan turvallisuusyksikön puoleen. Eduskunta kehotti Hakkaraista tekemään rikosilmoituksen identiteettivarkaudesta.
Kun Katajan opiskelukaverille oli selvinnyt tiistain Helsingin Sanomista, että pila oli käsitetty väärin, hän otti yhteyttä Katajaan ja pahoitteli asiaa. Hakkarainen puolestaan antoi tekijälle anteeksi ja kertoo vetävänsä rikosilmoituksensa pois heti keskiviikkoaamuna.YLE Uutiset