Ristiäiset: alkujuomaksi kuohuvaa vai campari-drinkki?
Ristiäiset viikon päästä enkä osaa päättää, sanokaa te: tervetuliaismaljaksi kuohuoviiniä (vaaleanpunaista) vai campari-russian drinkki?
Ruuan kanssa on normaalit puna- ja valkoviinit / olutta ja kahvin ja kakun kanssa konjakit/liköörit tai meidän suvun tuntien joillekin molemmat :)
Kommentit (36)
mutta joku sanoi, että kohottaa malja uudelle elämälle! Eikö tämä pitäisi sitten tehdä laitoksella eikä ristiäisissä?
Opetelkaapa nyt tajuamaan että kaste ja nimenanto ei mitenkään liity toisiinsa, vaikka nimi paljastettaisiinkin vasta ristiäisissä!!!!!!!!
TAMPIOT!
On aivan upea tapa kohottaa malja juuri kasteen saaneelle pienelle lapselle.
" Alkoholi ei sovi ristiäisiin" -ajatus taitaa olla vain suomalaista ahdasmielisen alkoholikulttuurin (alkoholia juodaan vain humaltumistarkoituksella) aikaansaannosta.
Ja todellakin, ei kännäämiseen, vaan onnittelumaljaksi tms.
Tämä kai on ihan jokaiselle selvä? Lasillinen kuohujuomaa (mitä siinä tulee per/hlö, taitaa olla jotain 1dl verran jos sitäkään...) on ihan eri asia kuin kännäys, jos joku ei tätä tajunnut!
Mutta siis vain tuo maljan kohotus, muutoin ei alkoholia.
Niin ja siis meidän suvussa ei ristiäisissä tarjota edes tuota kuohuvaa, mutta en ymmärrä miksei joku voisi tarjota, jos tykkää tällä tavalla vauvaa juhlistaa.
Ja sitten vielä se, että tosiaan ristiäiset ei ole mikään nimenantojuhla. Ei tosiaankaan. Minua huvittaa suuresti, että niin monilla tämä harhaluulo elää.
t.uskis
ps. Toki se pappikin voi maljan kohottaa, miksi siitä pitää erikseen mainita? Luuletteko, että ko. pappi ei ollut ennen kuoharia nähnyt?
eikä ko. tilaisuuteen sovi alkoholo
niin mites ehtoollisviinin kanssa toimitaan? Pitääkö se vaihtaa marjamehuksi kun RISTIÄISIIN NYT EI VAAN KUULU ALKOHOLI!!!!!!!!!!!
Tottakai alkoholi sopii. Voi sitä tosiaan käyttää sivistyneesti, täällä on ihme fanaatikkoja liikkeellä.
Jos kuitenkin olet, niin mitäpä jos vähän vähentäisit tuota alkoholin määrää. Vaikka puoleen.
Mulla on kaksi lasta ja ensimmäisen ristiäisissä ei nostettu maljaa vauvalle. Toisen lapsen ristiäisissä nostettiin siten, että ensin oli se kastetilaisuus ja kun se oli loppunut niin mieheni lausui pari sanaa ja kohotimme maljan uudelle pojalle. Sen jälkeen oli kahvit ja kakut.
Jos vielä tulee lapsosia lisää niin niillekin nostetaan kyllä se yksi lasillinen. Siinä on jotain niin juhlavaa.
kuohitsemisesta.
No, jollei ole varaa tarjota aitoa shampanjaa juhlissaan, on kai tyydyttävä tuohon " kuohariin" .
vaikka campari onkin minusta hyvää ei se sovi ristiäisiin. Eli kuten useimmat vastaajat kuohuvaa sen olla pitää, kuohuviini tai shampanja sopivat ristiäisiin.
Itselleni ei tulisi mieleenkään tarjota ristiäisissä mitään alkoholipitoista....
Niin, ja meillekin tuli pitkänmatkalaisia, joten tarjottiin enemmän ja runsaammin. Jos olisi tullut vaan läheltä vieraita, oltaisiin järkätty perinteiset kakkukahvit.
uudelle elämälle! Eli kuohuvaa täytyy olla. MUTTA siinä mielestäni menee kyllä ristiäisten alkoholitarjoilun raja. Vaikka tarjolla olisi lämmin ruoka, en siltikään lähtisi tarjoilemaan alkoholia sen enempää. Tai no, lasillinen ruuan kanssa voi vielä olla ok.
Aikuisten juttu ja kyseessä vauvan juhla, jossa vierainakin luultavasti muita lapsia.
meillä tarjottiin vaalenapunaista kuohuviiniä heti kasteen jälkeen. Isä piti pienen puheen, jossa kertoi nimen antamisen taustoja ja toivotti kaikki vieraat tervetulleiksi lapsemme elämään. Pappikin vetäisi kuohuviininsä huiviin aika vauhdilla. Taisi olla jano pololla...
Vierailija:
Ristiäiset viikon päästä enkä osaa päättää, sanokaa te: tervetuliaismaljaksi kuohuoviiniä (vaaleanpunaista) vai campari-russian drinkki?Ruuan kanssa on normaalit puna- ja valkoviinit / olutta ja kahvin ja kakun kanssa konjakit/liköörit tai meidän suvun tuntien joillekin molemmat :)
Meillä ei ristiäisissa tarjottu mitään alkoholia, ei oikeastaan missään ristiäisissä, joissa olen ollut. Ja omia kummilapsiakin on viisi...
ja tuollaiset määrät niinkuin ap sanoo?
Mutta, provohan tämä oli, tosin surkea sellainen.
Ristiäisiin ei alkoholi kuulu, kuten joku jo totesikin.