Kepu pettää aina
Paavo Väyrysen kotitalo on peltomaisemissa Kemijoen varrella. Väyrysen keltaiseksi maalattu kotitalo on tieltä katsottuna tiheän puuston suojassa. Väyrynen nosti tuolloin eduskunnasta suur-Helsingin ulkopuolella asuville edustajille tarkoitettua päivärahaa vaikka asuikin perheineen vakituisesti Helsingissä.
Kommentit (7)
Se on kuin vuodenaikojen vaihtelu, kepun petturuus seuraa toistaan. Ei ihme, ettei heihin politiikassa luoteta.
Syvä maaseutu luottaa keskustaan. Siellä ajatellaan, että jos kepu pettää, se pettää kuitenkin meidän puolesta Helsingin herroja vastaan. Maaseudulla keskusta ei ole puolue, se on maailmankatsomus.
Kerran oli Paavo V. julkisesti valehdellut. Uskollinen kannattaja, aito kansanmies, pääsi televisiohaastatteluun ja sanoi kaksi kertaa tomerasti, että ei kyllä valehtele meijjän Puavo. Sitten hän veti henkeä ja täydensi, että valehtelleeha ne muukkii.
Siitä hän nosti täysiä korvauksia, vaikka asui perheineen 175 m2 arvoasunnossa Krunikassa.
Keskusta pettää aina. Aika kamalaa, että iänkaiken vanha sanonta pitää paikkansa. Ikuisesti.
Surullisena olen seurannut paikallispolitiikkaa, jossa tämä Kepun petturuus todentuu aina, vaalikaudesta toiseen. Epäluotettavin ryhmä, se lienee heidän poliittisessa koodistossaan jollain tavalla.