viisaudenhammaan poisto?
1 Sattuko toimepide?
2 Tunsitko jotain kun aloitti toimenpideen?
3 Tunnetko Kun ien oli viilletty auki?
Kommentit (9)
yläviisurin poisto ei tuntunut missään, koska se vain nyppäistiin pois ei siis tarvinnut leikata mutta alaviisurit olivatkin vaikeat poistaa, puudutuksesta huolimatta sattui jonkin verran se repiminen ei se leikkaaminen...
Kaikki viisaudenhampaani leikattiin kerralla pois. Toimenpide ei sattunut, sen verran voimakkaat puudutteet laitettiin ja rauhoittavaakin sain. Eihän se mukavaa ollut kun niitä hampaita sahailtiin, kun pää kuitenkin liikkuu hieman mukana.
Sen sijaan toimenpiteen jälkeen olo aika karmea n. 4 päivän ajan, vaikka hyvät lääkkeet sainkin. Suosittelen jätskiä ja pillillä nautittavia ruokia.
Minulta osa leikattu ja osa nypitty. Leikkaaminen ei sattunut yhtään, en tuntenut mitään.
Nykiminenkään ei sattunut mutta tunsin tavallaan sen nykimisen liikkeen. Se ei sattunut tippaakaan mutta siis tunsin että jotain siel heilutellaan.
Ei ollut paria päivää enempää kipeänä, noita poistoja pelotellaan ihan liikaa :)
Mielummin annan kiskoo iteltäni viisaudenhampaat ku esim paikata..
Toimenpiteitä x 2. Kaikki meni operaatiossa ok, ei kummempaa kipua. Jälkisärky alahampaiden osalta karsea ja kesti piiiiiitkään.
Ihan piece of cake mulla, ei särkyä toimenpiteen aikana eikä sen jälkeen. Yhden buranan otin alaviisurin poiston jälkeen varuilta, mutta ei sitäkään olisi kai tarvinnut.
1. ei sattunut yhtään
2. e kerennyt
3. ei sitä viilletty vaan irtos 1 min. työn jälkeen
2 tunsin, inhottavaa vetämistä ja nirskumista ja viiltävää kipua, sekä pää luonnollisesti nytkyi vetämisen ja nitkuttelun tahdissa eestaas, ei tosin kauheasti.
3 viiltoa en tuntenut minkään neljän hampaan kohdalla
bonus 4: kipua kesti pari viikkoa toimenpiteen jälkeen. otin taksin terveyskeskuksesta kotiin, en onnistunut puhumaan taksikuskille juuri mitään enkä myöskään apteekissa kun piti tropit hakea samalla taksireissulla. oli kauhea kokemus ja olin ihan yksin, nyyyyh.
viety kaikki 4 viisauden hammasta viety kerralla 90-luvulla. Antoivat särkylääkkeen ennen leikkausta. Ensin piti poistaa vain kaksi viisaudenhammasta mutta kun olin jo suu auki niin hammaslääkäri ilmoitti että 'poistetaan 3 eikun, otetaan samalla kaikki pois'. 3 oli näkyvisä yksi puhkematon ikenen alta leikkaamalta. Pariin hampaaseen tikit ja 2 päivää sairaslomaa.
1. ei sattunut
2. en tuntenut
3. en tuntenut
ei turvonnut edes posket ja särkylääkkeitäkin näin jälkeenpäin söin ihan turhaan. En ole koskaan pelännyt hammaslääkeriä eikä tuo kokemus sitä miksikään muutanut.
up