Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Litra omenamehua maksaa 2,09 euroa!

Vierailija
19.01.2012 |

Yksi hyvä appelsiinimehu taas maksaa 3,69 euroa/1,5 l.



Aika kallista? Pienipalkkaiset suosivat paljon edullisimpia tuotteita?



Tai tomaatit. Lapseni sa syödä kerralla niin paljon tomaatteja kuin haluaa ja nyt talvella se tekee 2,5 euroa per 250 g rasia, koska syö sitten kaikki. Luomumaitokin maksaa 1,7 euroa/l

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tomaatit syödään kesäällä kun ne on halpoja-omasta kasvihuoneesta. Talvella syödään itsetehtyä paholaisenhilloa ja ketsuppia.



Luomumaito on ihan höpöä, tavallinen riittää.

Vierailija
2/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerta-annos tomaattia on n. 50g eli rasiasta riittää viidelle ruokailulle/välipalalle. Kyllä meidänkin poika söisi kaikki hedelmät, vihannekset jne. vaikka kerralla kaapista vaan en anna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tomaatit ovat terveellisiä. Olenpa vielä niin höhlä, että kun lapseni ystävä (opiskelija yh:n lapsi) tulee meille, niin saavat syödä ruokaa ja kasviksia yhdessä ihan niin paljon kuin haluavat. Lapsi on näyttänyt hämmästyneltä, joten aloin pohtimaan, että miksi ja taisinpa sen keksiä...

ap

Vierailija
4/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki lapset ei todellakaan saa syödä mitä haluavat, saati sitten kaikkea kerralla.

Vierailija
5/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan talvella ulkomaisia tomaatteja,kesällä kotimaisia kun ovat halpoja.



Mehua ostetaan vain harvoin ja silloinkin oliskohan rainbow tms. 1l maksaa n. 80snt.



Luomumaitoa..ei kiitos, ostan tavismaitoa 1,5l pakkauksissa.(ja just sitä halvempaa merkkiä)

Vierailija
6/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

0,79-0,99 omenamehu litra

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

edullisemmin. Lapsi ei saa kotonaan esim tomaatteja kuin harvoin yhden kerrallaan ja mehukin saattaa olla lisäaine-sokerilitkua. Ei meilläkään mehua joka päivä juoda, koska se kuluttaisi hampaita... Limpsaa vain juhlissa.

ap

Vierailija
8/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne maistuvat paremmilta.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei eineksiä, vaan ruoka tehdää itse.



Appelsiinimehu on kylmähyllystä tuorepuristettua, on aika kallista mutta sitä juodaankin vain lasillinen/päivä/hlö ei "janoon".



Maito on luomumaitoa, koska se on terveellisempää. En ymmärrä miksi pitäisi juoda maitoa (joka on ns. puhdas luonnontuote) pitkälle prosessoituna kun se on ihan juomakelpoista suoraan utareesta. Koska lähellä ei ole maatiloja, osta luomumatoa mitä ei ole homogenisoitu jne. Ja lehmät ovat syöneet parempaa rehua, esim. puna-apilaa enemmän mikä vaikuttaa maidon koostumukseen positiivisesti.



Hintaero ei ole valtava, jos ostaa tavallista maitoa 0,80€ tai luomaitoa 1,30€ toki hinnassa on 0,50€ ero MUTTA jos jättää viikossa yhden limupullon (2€) ostamatta ja jättää yhden kahvin kahvilassa väliin (2€) niin jo noilla "kuittaantuu" viikon maitojen hintaero. Elämä on valintoja, on hyvä tiedostaa mihin haluaa panostaa ja mihin ei. Minä mielummin jätän limut kauppaan ja passaan yhden kahvikupillisen jos sillä "uhrauksella" saan annettua parempaa ruokaa perheelleni.

Vierailija
10/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

edullisemmin. Lapsi ei saa kotonaan esim tomaatteja kuin harvoin yhden kerrallaan ja mehukin saattaa olla lisäaine-sokerilitkua. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne halvimmat mehut ovat, ja pelkkää sokerilitkuahan ne ovat. Ihan muuten hirvittää, että limsa on maitoa halvempaa.

Vierailija
12/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätettäkin syntyy... osta irtotavarana, meidän kaupassa tomaatit on reilu 2e kilo. Ja omenamehua saa eurolla litra. Ja applesinimehuakin saa halvemalla kuin tuo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lähimarketissa hintaa taitaa olla jotain 1,40e/l.