Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Autolla ajopelko liukkaalla kelillä, miten eroon?

Vierailija
15.01.2012 |

siis minusta aina tuntuu liukkalla että auto lähtee sivuluisiin, näen jo omin silmin ajavani päin kalliota tai vastaantulevaa rekkaa.

onko ainoa vaihtoehto autokoulun lisätunnit vai mikä?

Ei ole traumaa takana.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloita hiljaisiin aikoihin ja kokeile vaikka isolla tyhjällä parkkiksella kaasutella vähän ja tehdä äkkinäisiä ohjausliikkeitä. Näin voit harjoitella miten auton saa hallintaan jos se lähtee luisumaan. Jos mahdollista, vältä pahimpaan ruuhka-aikaan ajamista kunnes olet varmempi.

Vierailija
2/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietty joku liukkaan kelin kurssi vois olla hyvä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivittäin.



Ensin pieniä matkoja varovaisemmin. Sitten pidempiä normaalimmalla nopeudella.



Se on kuitenkin hyvä muistaa, että liukasta keliä on autolla ajaessa syytä hieman pelätäkin. Pysyy nopeus ja muu tilanteen hallinta paremmin hanskassa.

Vierailija
4/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta lisäksi kannattaa "leikkiä" liukkaalla, luisuttaa perää, ja harjoitella käsijarrukäännöksiä. Toki turvallisessa paikassa.



Vierailija
5/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aja juuri niitä tilanteita, joita kaikkein eniten pelkäät.



Kärsin oikeasti fobiaa lähentelevästä pelosta 20 vuotta!! enkä ajanut autoa lainkaan. Istuin mielummin jumissa kotona ja odotin miestä töistä viemään kauppaan tai maksoin hunajaa taksista.

;Mie solisi opettanut ajamaan uudelleen lempeällä tavalla, olisin saanut rahaa autokouluun, kaikki kannustivat.





Pelkkä ajatus kuskin puolelle istumisesta sai sydämen hakkaamaan ja itkun silmiin, ihan kamalaa.



Lopulta pääsin kynnyksen yli pakon edessä. Kun yksi kerta oli ajettu, ajoin lisää ja lisää. Menin niihin risteyksiin, joita eniten pelkäsin, ajoin parkkihalleihin, koska pelkäsin, ajoin vieraan kaupungin keskustaan, koska pelkäsin. Mitä tahansa pääni keksikin kauhun paikaksi, menin seuraavaksi juuri sinne.



Nyt sellaista paikkaa ei ole, minne en uskaltaisi lähteä, mutta taskuun parkkeeraamista en uskalla kokeilla omin päin.



2,5v ratissa ja kortti vuodelta -88



Vierailija
6/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kärsin ennen samanlaisesta pelosta, mutta työmatka muuttui sellaiseksi että pitää ajaa moottoritietä sekä mutkaista metsätietä säällä kuin säällä joten kun sinne oli pakko ajaa niin siinä ajaessa kokemusta karttui ja tulin varmemmaksi kuskiksi.



Mutta uudemman ja turvallisemman auton ratissa voisi ehkä olla turvallisemman tuntuista ajaa. Ja kannattaa muistaa että kaikkien pitäisi tiputtaa nopeutta kovin liukkaalla säällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

auto jossa on ajovakaudenhallintajsysteemit ja kunnon nastarenkaat. Ei mitään yli 5 vuotta vanhoja kovettuneita "joissa on vielä kyllä pintaa vaikka kuinka".

Sitten harjoittelet sitä ajamista. Apulaitteet auttavat kun hallinta ollaan menettämässä mutta kuski on se joka sitä autoa ajaa.

Vierailija
8/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajat tarpeeksi hitaasti sitten. Mene johonkin syrjäiselle tiellä harjoittelemaan liukkaalla ajamista, katso miten auto käyttäytyy kun painat vaikka äkisti jarrua. Autokoulussa ne pistää sut liukkaan kelin ajoon, mikä on peloista kärsivälle varmaan pahempaa kuin itse opettelu (minä jouduin mm. ajamaan liukasta alustaa 70km/h ja pujottelemaan muutaman metrin välein olevien törppöjen välistä, siinäpä oikein hubaa).



Mä myös kärsin vesisateella ajamisesta, joskus ajoharjoitteluaikoina jouduin moottoritiellä vesiliirtoon, enkä osaamattomana tiennyt yhtään mitä olisi pitänyt tehdä. Nyt onneksi tiedän, mutta edelleen jännittää kaikki lätäköt ja rankat vesisateet :D En silti jätä ajamatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. kuinka sivuutat nätisti rekan ja kallion. Hymyillen ajelet vaan mennä.

Vierailija
10/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

auto jossa on ajovakaudenhallintajsysteemit ja kunnon nastarenkaat. Ei mitään yli 5 vuotta vanhoja kovettuneita "joissa on vielä kyllä pintaa vaikka kuinka". Sitten harjoittelet sitä ajamista. Apulaitteet auttavat kun hallinta ollaan menettämässä mutta kuski on se joka sitä autoa ajaa.

Sellainen auto, johon luotat ja ehdottomasti kunnon nastat alle! Sitten vaan rattiin!

Ajamalla se pelko lähtee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajat tarpeeksi hitaasti sitten. Mene johonkin syrjäiselle tiellä harjoittelemaan liukkaalla ajamista, katso miten auto käyttäytyy kun painat vaikka äkisti jarrua. Autokoulussa ne pistää sut liukkaan kelin ajoon, mikä on peloista kärsivälle varmaan pahempaa kuin itse opettelu (minä jouduin mm. ajamaan liukasta alustaa 70km/h ja pujottelemaan muutaman metrin välein olevien törppöjen välistä, siinäpä oikein hubaa). Mä myös kärsin vesisateella ajamisesta, joskus ajoharjoitteluaikoina jouduin moottoritiellä vesiliirtoon, enkä osaamattomana tiennyt yhtään mitä olisi pitänyt tehdä. Nyt onneksi tiedän, mutta edelleen jännittää kaikki lätäköt ja rankat vesisateet :D En silti jätä ajamatta.

Piti siellä radalla liukkaalla ajaa kurviin minimissään kuuttakymppiä, jotta auto lähtee "hanskasta". Mä en pystynyt, ajoin kolme kertaa siihen kurviin neljääkymppiä.

Johtui siitä, että olin ajanut yhden auton lunastukseen talviliukkailla mutkassa (ei henkilövahinkoja). Jotenkin se jäi niin takaraivoon, etten mä pystynyt painamaan kaasua, vaikka tiesin, että tilanne on "turvallinen".

(Autokoulun opettaja armahti mut selityksen jälkeen ;)).

Vierailija
12/12 |
15.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viisainta käyttää taksia?