Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nyt on se pelätty hetki. Lapsen paras vs lapsen tahto/vanhempien tahto. ov

Vierailija
12.01.2012 |

Lapseni luokalla jaettiin tiedote matematiikkaluokasta, joka painottuu matematiikkaan, fysiikkaan, kemiaan ja biologiaan.

Nyt olisi aika päättää myös haluaako osallistua 9.luokalla pitkään matikan kurssiin josta saavat plussaa lukioon..



Lapsi on pienestä pitäen ollut kiinnostunut juuri näistä aiheista ja nyt 6. luokalla matikka on 9, fy/ke 10, bg 9.

Lapsi EI kuitenkaan halua osallistua tähän valinnaiseen ryhmään, joka kuitenkin valitaan valintakokeilla..



Äitinä tiedän, että lapsi pärjäisi hienosti, lisätyötähän se toki tekisi (muutama ylimääräinen oppitunti viikossa). Lisäksi lapsi saisi hyvät eväät lukioon jos sinne sitten jatkaa. Lapsi on myöskin varma, että pärjäisi, vaan ei tahdo.

Sanoo, ettei halua yhtään enempää koulua kuin nyt on..

Lapsen keskiarvo välitodistuksessa oli 9,3, eli hyvin menee koulu ja painotan sitä, että lapsi vapaa-ajallaankin miettii noita matemaattis-luonnontieteellisiä juttuja (kuten isänsäkin ja pappansa)



Nyt on itseni aika tunnustaa, että toisaalta alan haluta tehdä päätöksiä lapseni puolesta omaa nuoruuttani ajatellen (valinnaisaineet ym..) ja sitä en tosiaankaan halua. Tahdon, että lapseni tekee päätöksensä itse, mutta kumpi on oikea ihminen ne päätökset lapsen koulusta ja opiskeluista tekemään: 12- vuotias lapsi vai äiti joka katuu omia päätöksiään?



Omassa nuoruudessani näitä päätöksiä tehtiin yläasteella, miten nyt 6. luokkalainen voi tehdä päätöksiä jopa lukioon asti?



Auttakkaa!!!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos hän ei halua nykyistä enempää koulua niin kunnioita sitä ajatusta.

Lapsen koulu menee hyvin, ole iloinen siitä.

Jos nyt pakotat niin lapsen kiinnostus kyseisiä aineita kohtaan saattaa vähentyä, voi jopa kokea ne negatiiviksi.



yrität toteuttaa asioita lapsesi kautta, anna olla ja hyväksy, että lapsesi tahtoo ehkä eri asioita.

Vierailija
2/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos hän ei halua nykyistä enempää koulua niin kunnioita sitä ajatusta.

Lapsen koulu menee hyvin, ole iloinen siitä.

Jos nyt pakotat niin lapsen kiinnostus kyseisiä aineita kohtaan saattaa vähentyä, voi jopa kokea ne negatiiviksi.

yrität toteuttaa asioita lapsesi kautta, anna olla ja hyväksy, että lapsesi tahtoo ehkä eri asioita.

mutta en jaksanut sitten alkaa kirjoittamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siinä nyt tartte enempää pohtia, tarjoa lapselle jotain sen himoitsemaa vekotinta tms. ja sanot että sen saa lahjaksi jos on läpäissyt pääsykokeet matikkaluokalle.



Jos se lapsesta on aivan tosi vastenmielistä osallistua, niin eihän sunkaan sitten tarvitse ostaa uutta ipadia...!

Vierailija
4/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka näkee työssään liikaa niitä vanhempien toiveita täyttäviä lapsia, joiden opiskelusta on kadonnut ilo kun valinnaisia aineita otetaan vanhempien ehdotusten/ toiveiden / vaatimusten mukaan.

Aika varma keino tappaa lapsen opiskeluhalu on pakottaa ja "ylikannustaa" sellaiseen, mitä lapsi ei itse halua.

Vierailija
5/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pääsee lukioon ilman ylimääräisiä kurssejakin, jos kerran on noin hyvät numerot. En ymmärrä miksi pitäisi jo ysillä ottaa lisäkursseja. Myöhemminkin ehtii, jos innostusta riittää.

Vierailija
6/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pystyisikö lapsi tuon lisäksi ottamaan juuri ne valinnaiset, jotka haluaa? Vai korvaisiko tuo jonkun muun?



Jos lapsella menee koko yläaste kokonaisuutena hyvin ja keskiarvo säilyy samana, niin ei tuo syventävän kurssin puuttuminen estä pääsyä suurimpaan osaan lukioista. Sen sijaan jos lisätyöt tässä aineessa vaikuttavat negatiivisesti muuhun keskiarvoon, niin se voikin olla ongelma.



Ymmärrän kyllä, että syvempi matemaattinen pohja olisi jatkossa hyväksi ja veisi melko varmaan yliopistopaikkaankin, mutta toisaalta jos lapsi ei halua, niin ei hän pakottamallakaan opi. Yläasteikä on murrosikäiselle ylipäätään aika rankkaa, ja ainakin itse muistan, että miten ne "helpot" valinnaisaineet olivat niitä, joiden avulla jaksoi muun päivän ajan.



Onko mahdollista kokeilla tuota ryhmää ja jos lapsi ei siitä vaikka parin kuukauden jälkeen ole innostunut, niin jättää sitten kesken ilman negatiivisia seuraamuksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
12.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim että jos tekisi koulussa ylimääräistä ja siksi kokisi oppimisen vaatiivampana niin saisi siitä lomalla palkaksi ulkomaanmatkan ym rentoutumista.

Vierailija
8/9 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

se menee yläasteelle. se on oikeesti ihan hemmetin yks hailee onko tavallisella luokalla vai matikkaloukalla. noin niinkuin tulevaisuuden kannalta. ei ton ikäsenä mitään loppuelämään vaikuttavia päätöksiä tehdä.



yläasteella noi kieli/luonnontiede/musiikki/media yms. painotukset ovat nyt lähinnä lapsille, joilla on aito kiinnostus, motivaatio ja kenties "tylsää" normiluokalla (liian vähän virikkeitä ja haasteita, jos on eerityisen lahjakas).



Jos lapsi haluaa normiluokalle kavereidensa kanssa, anna mennä.



oikeesti: ei joku yläasteen luokka TO-DEL-LA-KAAN vaikuta mihinkään lukioihin pääsyihin tai mihinkään muuhunkaan. Eikä se lapsi ehkä edes halua lukioon. Ja jos haluaakin ja on koulussa hyvä (ka saa pudota reilusti yli numerolla yläasteen aikana, minkä usein tekeekin kun teini-ikä iskee, heh) niin pääsee varmasti.



Älä pakota. Tekee hallaa. Plus vie mahdollisesti paikan joltakulta, jota todella kiinnostaisi enemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
13.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja teki juuri valinnat kasi- ja ysiluokan valinnaisaineista.



Valinnaisaineet on koulun infonkin mukaan painottuneet taideaineisiin, joten suurin osa valinnaisista oli mielestäni aika hömppää. Olisin toivonut tyttäreni ottavan sellaisia aineita,josta olisi ollut tulevaisuudessakin hyötyä (esim. kolmas kieli), mutta annoin tytön sitten valita näitä "hömppäaineita", kun hän sanoi että nykyisissäkin kahdessa kielessä on hänelle ihan riittävästi työtä. Lisäksi koulukin painotti sitä, että aineet kannattaa valita oman kiinnostuksen mukaan, jotta opiskelu olisi mielekästä. Valinnat eivät vaikuta jatko-opiskelumahdollisuuksiin.



Minä en siis lähtenyt pakottamaan lasta, kun hänellä koulu kuitenkin sujuu ihan hyvin. Ja soisin tämän tilan jatkuvan. Yläaste kun on sellaista aikaa, että huomio ja kiinnostus koulunkäyntiä kohtaan herpaantuu helposti. Näin kävi esim. tyttöni luokkakaverille, joka on koko alakouolun ajan ollut kympin mallioppilas. Nyt murkkuikä painaa täysillä päälle, ja numerot on romahtaneet.



Niin ja ainakaan meidän tytön koulussa (Vantaalla) ei valinnaisia saa vaihtaa kuin erittäin painavasta syystä eikä esim. kolmannella valittua lisäkieltä voi enää myöhemmin jättää pois, vaikka se ei sujuisikaan. Naapurikoulusta löytyy matikkaluokka, eikä sieltä voi vaihtaa enää kesken pois. Eli sillä mielellä ei kannata lähteä erikoisluokkaa kokeilemaan.