Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saateri, kun naapurin emännät vie kaikki vuorot pyykkituvasta, että mä joudun pyykkäämään yöllä!

Vierailija
07.01.2012 |

Samat perheet on listassa joka päivä.. Mitä helvetin kusihousuja täällä asuu! ; /

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisäämään ohjeisiin teksti "sama perhe ei voi varata pyykkitupaa koko päiväksi".



Meillä lienee ollut tuo sama ongelma, koska ohjeisiin on tuollainen kohta laitettu.

Vierailija
2/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

taloyhtiössä kytätään pesuvuoroja todella tarkkaan, ja ajanvarauskirjan sivut on täynnä haistattelua muille. Ei pysty pesemään liian usein. Ovi toimii sähkölukolla, joka mahdollistaa pääsyn tuvalle ma-pe vain klo 8-20 ja la klo 8-18. Jos ei ehdi ajoissa pyykkejään hakemaan kuivaustuvasta, niin sinnepä jäivät. Pyykkituvan yläpuolella asuu mies, joka pitää huolta siitä, että kuivaushuonetta saa käyttää vain sen sallitun 2 tuntia. Jos se ylittyy, tulee hän soittamaan ovikelloa ja huutamaan.



Kerran mieheni oli vahingossa vetänyt ajanvarauskirjaan viivan lauantaina klo 18.15 saakka, jolloin samainen naapuri tuli etukäteen ovelle huutamaan, että "saatana, täällä ei lauantaisin pyykkiä klo 18 jälkeeen pestä". Näin ollen en uskalla käyttää enää koko pesutupaa, pesen omalla koneella, vaikka se esim. lakanoiden kanssa hankalaa onkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erillisessä rakennuksessa pihalla.. Omilla avaimilla sinne pääsee vuorokauden ympäri!



ap.

Vierailija
4/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap.

Vierailija
5/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tosiaan pitäisi rajat olla, kuinka usein sama voi käyttää pesutupaa, ei tosiaan joka päivä. Toivottavasti ajanvaraus onnistuu, jos sen tekee hyvissä ajoin. Silloin kun sitä tupaa vielä käytin, niin toivoin saavani vuoron mielellään pe-iltapäivänä tai lauantaina, töissä kun olen. Usein ei onnistunut, kun samat tyypit ja talon eläkeläiset oli ne vuorot varanneet. Kahden tunnin kuivausrajoitusmääräys toi ahdistavan kiireen.



Poikani asui kerran vuokralla, ja sen kerrostalon ilmoitustaululle oli tehty kirjelmä. Siinä kerrottiin, että sama tyyppi varaa pesutuvan 18 kertaa/kk. Kirjeessä oli laskettu pyykkimäärä kiloina sen mukaan, mitä pesukoneet pesevät (siellä oli kai 2). Ja oliko nyt niin, että olivat laskeneet, että tää pesee vuodessa jotain 17 500 kg pyykkiä taloyhtiön laskuun. Siellä oli ilmainen pesutupa.

Vierailija
6/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ups

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

asunnossa, ja sen kaksi kertaa kun olisin lakanoita vienyt kuivumaan kuivaushuoneeseen, niin sama saakutin asukas on AINA sen varannut koko päiväksi.



Rasittavaa!! Tosiaankin pitäisi olla niin, ettei saa koko päiväksi sama tyyppi varata.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän viisi