VL- naispappi!
Kommentit (43)
Mikäli vähääkään ilmenee painostusta, siitä lähtee tieto heti piispoille. kirkkomme on sitoutunut tiukasti tasa-arvoiseen virkakäsitykseen. Jo siihenkin puututtuiin kun joensuussa oli teologian miesopiskelijat alkaneet lannistaa ja mitätöidä naisopiskelijoiden pappishaaveita. Siitä tuli julkinen juttu lehdistössä. Yliopiston johto puuttuui asiaan.
Minkäänlainen painostaminen naispappeja kohtaan ei tule kirkossa kysymykseenkään.
Tämä koskee myös lestadiolaisia. Arkkipiispa Kari Mäkinen kuuluu Mari Leppäsen perheystäviin.
Tieto löytyy täältä:
http://freepathways.wordpress.com/2012/01/07/kutsumus/
Onnea Mari ja hienoa että uskallat tehdä elämässä asioita joita tunnet omaksesi.
Itse en myöskään ole koskaan uskaltanut ry:llä sanoa keskusteluilloissa mitään ääneen.
Toki pienemmässä porukassa uskallan sanoa.
Mari on asunut aikoinaan samalla paikkakunnalla kuin minä. Radan toisella puolella vaan;)
Ois kiva saada uusia kavereita jotka ajattelevatkin samalla tavalla.
T: vl-äippä uudeltamaalta.
Ootko valmis puolustamaan Leppäsen pappiuraa julkisesti siis esim. seurakuntaillassa tmv.?
T: toinen ex-vl
Mä olen näitä maan hiljaisia. En ole koskaan pitänyt puheenvuoroa seurakuntaillassa, enkä varmaan uskalla tästäkään asiasta koko seurakunnan eteen mennä puhumaan. Sen sijaan uskallan kyllä pienemmissä piireissä puhua ja sanoa mielipiteeni. Jopa sellaistenkin tuttujen kesken, joista kaikki eivät olisi samaa mieltä asiasta.
Kun miehet päättivät vähentää naisten valtaa ja keksivät ehkäisykiellon kun paljaalla on mukavampi vedellä.
Kuitenkin on huomattu ettäesim Afrikassa ja Intiassa juuri tyttöjen ja naisten koulutusta tukemalla autetaan koko yhteisöä. Miesten saadessa valtaa ja rahaa he ostavat vain houria ja päihteitä. Kärjistetysti. Ehkä vl-liike palauttaa kasvonsa ja kukoistaa taas.
Ymmärtääkseni rauhanyhdistyksissä käyvät ihmiset kehuvat juuri sitä sisäistä sopua, rauhaa ja luottamusta, että se on suuriarvoista. Luulisi että sellaisessa ilmapiirissä olisi helppoa keskustella ja oma mielipide sanoa. Kertokaa jos olen käsittänyt jotain väärin....?
Ensinnäkin se että ison joukon eteen meneminen tuntuu aika vaikealta jos on ujonpuoleinen ihminen kuten minä. En minä uskaltaisi mennä sinne puhumaan mitään sellaistakaan mistä kaikki ovat samaa mieltä. Mua jännittää liikaa isot ihmisjoukot.
Toisekseen se, että tuo sisäinen sopu ja rauha pätee enemmän silloin jos kaikki on samaa mieltä :) Jos olet eri mieltä, et enää olekaan sovussa ja rauhassa ja siitä voi seurata vaikeita kysymyksiä ja jopa puhutteluja. Ja yleinen kantahan tähän naispappeusasiaan on se, että nainen ei voi olla pappi.
Mutta kyllä mä tiedän tästäkin kaupungista useampia vl:iä jotka ovat sitä mieltä ettei Raamatusta oikeasti löydy esteitä sille että nainenkin voisi toimia pappina. Pienemmissä piireissä on kyllä keskusteltu asiasta.
Ymmärtääkseni rauhanyhdistyksissä käyvät ihmiset kehuvat juuri sitä sisäistä sopua, rauhaa ja luottamusta, että se on suuriarvoista. Luulisi että sellaisessa ilmapiirissä olisi helppoa keskustella Kertokaa jos olen käsittänyt jotain väärin....?
Jonkin verran taitaa olla kulissia tuo sopu ja rauha ja yhteisymmärrys. Ei monikaan halua joutua seurakunnan edessä "nöyryytetyksi" sillä eriäviin mielipiteisiin todennäköisesti tartutaan ja ne kumotaan ja asiasta keskustellaan jälkeenpäin kahdenkesken. Luultavasti joudut pyytämään vielä seurakunnalta anteeksi vääriä ajatuksia yms. Pienissä piireissä asioista on pikkuisen helpompi puhua, mutta asiat eivät valitettavasti muutu, jos kukaan ei uskalla laittaa itseään likoon.
Tässä naispappiasiassa Mari Leppänen on laittanut paljon peliin ja jään mielenkiinnolla odottelemaan mitä tästä seuraa sekä henkilölle itselleen että koko yhteisölle.
T. eräs vl-nainen
Aiotteko kaikki vain pysyä hiljaa ja heikkoina?
Rankaisevat myös henkilöä, joka on arvostellut pedofilian peittelyä?
Miten mätiä nuo johtohenkilöt oikein ovat?
niin on kasvatettu pienestä pitäen kulttuuriin jossa naiset vaikenee.
Tähän tyyliin tokaisi lestadiolaisten johtaja Olavi Voittonen. Naisten pitäisi olla tyytyväisiä palkattomaan vapaaehtoistyöhän johon heidät on liikkeessä osoitettu.
– Liikkeemme yli kolmestatuhannesta pyhäkoulunopettajasta lähes kaikki ovat naisia. Sisarista koostuu myös iso osuus varhaisnuorten ja rippikoululaisten opettajista, Voitonen listaa Kotimaa-lehdelle.
- Kokonaiskuvassa näyttää, että naisväellekin riittää runsaasti tehtäviä. Hieman ihmettelen, jos omaa tehtävää ei näistä tahdo löytyä tai sitä ei osata arvostaa.
Akateemiset teologinaiset lestadiolaisuudessa sen kun vaan yrittää päästä papiksi ja saada palkallista työtä seurakunnissa. Tämä ei vl johtajalle käy.
kirjoittaa tähän, vaikka en yleensä vl-keskusteluihin ota osaa. Mutta itse olen siis vl, ja suoraan sanottuna mua ei kiinnosta onko joku nainen pappina vai ei. Mulla on aika selkeet mielipiteet asioista. Siis mä en jaksa kytätä mitä muut ihmiset tekee, värjäilköön hiuksia. Oon ottanu sen kannan et mä elän tosiaa tän mun elämän, enkä ala kyräilemää ihmisiä. Mun mielestä on aivan normaalia ja todella hyvä että ne vl-naiset joita kiinnostaa papin hommat kouluttautuvat siihen ammattiin. Eli en oo nipo :)
Mutta sä kuiteskin hyväksyt sen, että kun meikäläinen nainen ottaa pappisvihkimyksen, häntä lakataan tervehtimästä Jumalan terveellä. Onko mielestäsi se oikein?
Ymmärtääkseni rauhanyhdistyksissä käyvät ihmiset kehuvat juuri sitä sisäistä sopua, rauhaa ja luottamusta, että se on suuriarvoista. Luulisi että sellaisessa ilmapiirissä olisi helppoa keskustella ja oma mielipide sanoa. Kertokaa jos olen käsittänyt jotain väärin....?
Menisin luultavasti paniikkiin jos pitäisi puhua satojen ihmisten edessä. Olkoon isompi ryhmä missä tahansa, asia mikä tahansa, poden esiintymis kammoa. Tutuissa/pienemmissä porukoissa sanon kyllä mielipiteeni ääneen, vaikka tiedän ettei minun kanssa kaikki ole samaa mieltä.
Ymmärtääkseni rauhanyhdistyksissä käyvät ihmiset kehuvat juuri sitä sisäistä sopua, rauhaa ja luottamusta, että se on suuriarvoista. Luulisi että sellaisessa ilmapiirissä olisi helppoa keskustella ja oma mielipide sanoa. Kertokaa jos olen käsittänyt jotain väärin....?
Kun moniakin saattaa ahdistaa tuoda esiin kantansa suuren joukon edessä julkisesti?
Ehkä vl-liike palauttaa kasvonsa ja kukoistaa taas.
Ei siltä näytä...
Ehkä vl-liike palauttaa kasvonsa ja kukoistaa taas.
Ei siltä näytä...
<a href="http://freepathways.wordpress.com/2012/01/13/puhujakielto/" alt="http://freepathways.wordpress.com/2012/01/13/puhujakielto/">http://freepathways.wordpress.com/2012/01/13/puhujakielto/</a>
Edelläkävijä. meitä on nonia jotka ollaan tulossa myös. papin työ on avattu nyt myös uskovaisille neisille. Kiitos Taivaan Isälle.