Ihanaa, että meillä on tällainen presidenttiehdokas
Kristillisdemokraattien presidenttiehdokas Sari Essayah kertoo uskovansa Raamatun luomiskertomukseen, mutta ei katso sen olevan ristiriidassa tieteellisen maailmanselityksen kanssa.
"Se on uskonnollinen kertomus, joka kertoo kaikkivaltiaan Jumalan olevan kaiken takana. Mutta se ei ole ristiriidassa tieteellisen maailmanselvityksen kanssa", Essayah sanoo.
Hän ei kuitenkaan halua arvioida, kuinka vanha maailma luomiskertomuksen mukaan on. "En osaa sanoa", Essayah tyytyy toteamaan. Kirjaimellisesti Raamattuun uskovissa piireissä maailman iäksi arvioidaan usein noin 6 000 vuotta.
Useissa HS:n lukijoiden kysymyksissä sivuttiin helluntailaiseen kirkkoon kuuluvan Essayahin uskoa.
Lukija kysyi: Koska tuomitset homoseksuaalisuuden yksittäisiin Raamatun lauseisiin vedoten, niin eivätkö sinua velvoita myös Jeesuksen keskeiset opetukset esimerkiksi laupeudesta ja heikoimmista huolehtimisesta?
Essayah vastasi, ettei ymmärrä kysymystä, sillä hän ei "tuomitse homoseksuaalisuutta".
"Voin vastata näin: olen kutsumuksellinen evankelista ja evankelistan sanoma on kertoa siitä, että Jeesus Kristus on meidän syntiemme sovittaja. Julistan armoa Jeesuksessa Kristuksessa – se on hengellinen missio."
Lukijoiden kysymykset ja Essayahin vastaukset löytyivät oheisesta jutusta.
Kommentit (3)
se on noista ehdokkaista jotenkin kaikkein rehellisimmän tuntuinen.
homouskantaa. Tarkoittiko tuo nyt sitä, että se on sama kuin Räsäsellä, eli että en tuomitse homoutta, mutta se ei silti ole minusta okei, vai ihan sitä, että hänen puolestaan ihmiset saavat olla homoja ihan rauhassa?
Sinänsä kyllä mukavaa, että evankelistasta saa järkevän ja asiallisen kuvan ihan tällainen agnostikkokin.
tuo hihhuli on loppujen lopuksi ihan harmiton.
Mutta jossain Jenkeissä uskonnollisella oikeistolla on ihan oikeasti valtaa -sairasta.