Ihana tuo Idolsin viimeinen esiintyjä, ihana!
Kommentit (6)
itsevarmuutta lisää. oli hieno ääni.
Ja ihan kamalaa, tässä se taas nähdään miten kauskantoiset seuraukset koulukiusaamisella on:(
tuo lohtua kiusatuille ja häpeää kiusaajille
katsoin idolsin sivulta esityksen kokonaisuudessaan
Oululainen Niina Kähönen yllätti Idols-tuomariston totaalisesti. Anna Abreu povasi nuorta naista mahdollisesti jopa koko Idolsin parhaimmaksi laulajaksi.
Oulun Idols-koelauluissa tuomariston eteen asteli 30-vuotias Niina Kähönen. Ennen lauluvuoroaan Niina avautui epävarmuudestaan sekä taustastaan koulukiusattuna.
– Ehdin monta vuotta ajatella, että osallistuisin. En kuitenkaan uskaltanut koskaan lähteä koelauluihin. Nyt rohkaistun, kun en enää ehkä välitä niin paljoa mitä muut minusta ajattelevat, Niina selvitti.
Musikaalinen nainen tulkitsi raadille Pinkin kappaleen Dear Mr. President. Tummaverikkö kajautti kappaleen säväyttäen Idols-tuomariston täysin.
– Jes, ensimmäiset kylmät väreet, Anna Abreu huudahti naisen laulun jälkeen.
Supersuosittu laulajatähtönen totesi myös Niinan poistuttua tuomarihuoneesta, että laulajatar oli ehdottomasti koelaulupäivän parhaimmistoa.
– Veikkaisin, että koko Idolsin paras laulaja, Abreu totesi niinasta jälkeenpäin.
Levyttäminen haaveissa
Laulusuoritukseensa Niina itse oli melko tyytyväinen. Idols-tuomariston vastaanottoa kovasti jännittänyt laulajatar oli yllättynyt, kun jatkopaikka teatteriviikonloppuun irtosi heittämällä.
– Olin aika hämmentynyt siinä tilanteessa. En todellakaan ollut varma, että saisin jatkopaikkaa, Niina mainitsi.
Idols-raati kuitenkin totesi, että tummaverikkö voisi tuoda persoonaansa enemmän esiin ja esiintyä rohkeammin.
– Yritin poimia sieltä sen, mitä pitää kehittää. Ainahan sitä pystyy parantamaan. Teatteriviikonloppuna aion olla aito oma itseni, Niina kiteytti.
Naisen haaveet tulevaisuudessa liittyy vahvasti musiikin tekemiseen ja Idols voi olla hänelle yksi tie niiden toteuttamiseen.
– Jatkopaikka antoi lisää mahdollisuutta päästä levyttämään ja tekemään töitä musiikkialalla. Siihen unelmani oikeastaan liittyvät, hän totesi.
Todella masentuneen oloinen. Ensin pitää hoitaa itsensä kuntoon ja sitten laulaa ja kovaa :)