Keksikää mulle yläosa mekon kanssa häihin!
Mekko on hihaton, leveät olkaimet ja syvä v-pääntie, joka mahdollistaa imetyksen. Mekko on musta musta ja mattapintaista kevyttä materiaalia (jonka nimeä en saa päähäni, koska oon valvonut pari yötä vauvan kanssa). Haluaisin pitkähihaisen yläosan, joka olis edes vähän lämmin. Mutta tässä tulee nyt se haasteellinen osa: olen pitänyt tuota mekkoa jo niin monissa juhlissa jonkin boleron kanssa, että olis kiva laittaa jotain muutakin kuin se iänikuinen bolero. Mekossa on korkeahko vyötärö ja sitä voi pitää vyön kanssa tai ilman.
Osaiskohan kukaan vinkata mulle jotain kivaa yläosaa? Tai miksei jotain toista mekkoakin, siis semmoista, jonka kanssa voi imettää.
Kommentit (19)
satsaa laadukkaaseen ja kestaa vuosikymmenia eri asujen kanssa. yliveto matkustaessa, kun menee pieneen tilaan ja ei rypisty. stockmannilla on hyvia. ja pitaa olla oikeaa pashminaa, ei mitaan 20e "kopioita" vaan oikeaa luonnontuotetta.
joku 60-lukuhenkinen hyvin lyhyt, istuva jakku 3/4-hihoilla. Jos on aikaa, niin voisit vaikka teettää.
satsaa laadukkaaseen ja kestaa vuosikymmenia eri asujen kanssa. yliveto matkustaessa, kun menee pieneen tilaan ja ei rypisty. stockmannilla on hyvia. ja pitaa olla oikeaa pashminaa, ei mitaan 20e "kopioita" vaan oikeaa luonnontuotetta.
pitää olla hihat.
Eikä mulla olisi edes varaa oikeaan pashminaan...
Kiitos kuitenkin sinullekin, kun vastasit!
Ap
joku 60-lukuhenkinen hyvin lyhyt, istuva jakku 3/4-hihoilla. Jos on aikaa, niin voisit vaikka teettää.
Jakku vois kyllä olla, tosin ehkä täyspitkillä hihoilla. Mun luisevat ranteet kärsii erityisesti vilusta.
En ole koskaan ollut jakkuihminen, mutta ehkä sitä vois joskus tehdä jotain toisin.
Kiitos!
Ap
osta uusi mekko
mutta imetys ei takuulla onnistu tuossa!
Ap
päätyisin kyllä varmaan lyhyeen villatakkiin tai uuteen boleroon :)
t. 5
siis sellaista juhlavaa, voisi olla muun värinen kuin musta.
neuletakki? vähän kimalletta ja/tai karvaa
ja voisin laittaa nytkin, pitää vaan ostaa uusi. Saa linkittää, jos tiedätte kivoja. Jokin erikoinen juju olisi hyvä, viime häissä mulla oli ihan liian arkinen neule. (Tosin ei ollut oikein puhtia shoppailla, kun vauva oli ihan pieni.)
Ap
Mä ehdottaisin pitkää takkia siis sellaista juhlavaa, voisi olla muun värinen kuin musta.
Mulla onkin uusi, juhlava ulkotakki, sen laitan kyllä.
Ap
hakusanalla hihatin.
Hihatin on nopea tehdä itse, jos osaa yhtään neuloa. Se on käytännössä yksi pitkä suorakaide, joka ommellaan päistä "hihoiksi" ja ompelematon kohta on selän/hartian kohdalla ikään kuin takkina.
Saa linkittää, jos tiedätte kivoja. Jokin erikoinen juju olisi hyvä, viime häissä mulla oli ihan liian arkinen neule. (Tosin ei ollut oikein puhtia shoppailla, kun vauva oli ihan pieni.) Ap
Kietaisuneuletakki sopisi ainakin v-kauluksisen mekon kanssa. Valitse joku laadukas materiaali, akryyli (jota kaupassa tällä hetkellä hirveästi) ei edes lämmitä sen lisäksi että on sähköistä.
Voisi olla raakasilkkiä tai jotain.
hakusanalla hihatin. Hihatin on nopea tehdä itse, jos osaa yhtään neuloa. Se on käytännössä yksi pitkä suorakaide, joka ommellaan päistä "hihoiksi" ja ompelematon kohta on selän/hartian kohdalla ikään kuin takkina.
eli aloitetaan toisesta hihansuusta ja lopetetaan toiseen hihansuuhun.
Oikea pituus saadaan, kun nostat kädet vaakatasoon ja mittaat matkan ranteesta ranteeseen. Leveys taas on vähintään sen verran, että käsivartesi menevät hihasta läpi. Joissain malleissa selkäosaa vähän levennetään vyötärön suuntaan suorakaiteen keskiosassa.
Ehtisinköhän kutoa... En kyllä ole siinä kovin hyvä, mutta jos sattuis löytymään jotain merinolankaa tai muuta vastaavaa, jota vois väsätä isoilla puikoilla, niin vois olla ihan kiva! Laittaisin sitten jonkin kivan vyön.
Ollaan menossa aleihin, joten tuota neuletakkiakin voin katsella - pitäis vain löytää joku juhlava ja ei-synkkä. Mustan mekon kanssa neule näyttää helposti synkältä. Ja vaikka oon aika käyhä, akryylit kierrän kaukaa ;)
Kiitos, ehkä tää tästä! Mulla on vaan ruma ja ankea olo. Tukka lähtee päästä ja on takkuinen, ennen mulla oli kaunis, kiiltävä ja paksu tukka. Mulla on ryhtiongelmia, joten normaalisti kiinnitän paljon huomiota keskivartalon lihaksiin, mutta nyt mulla ei ole ollut energiaa liikkua ja oon ihan rapakunnossa. Mulla ei oo nyt edes sopivaa ripsiväriä ja oon muutenkin kauhea haaska.
Kiitos kaikille hyvistä neuvoista! Meen nyt levittämään pyykkiä.
Ap
mä olen viluinen ja haluan pitkät hihat - häät kun on tammikuussa.
Kiitos kuitenkin kun jaksoit paneutua ongelmaani!
Ap