Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Puolivuotiaan varvastaminen

10.11.2005 |

Puolivuotisneuvolassa kiinnitettiin huomiota vauvani varvastamiseen toisella jalalla. Muuten hän kuitenkin varasi hyvin jaloilleen. Varvastuksen tarkemmaksi tutkimiseksi varattiin lääkäriaika parin kuukauden päähän. Onko muilla esiintynyt toispuoleista varvastusta puolivuotiaana ja onko se hävinnyt itsestään vai onko sen hoitamiseen tarvittu jotain toimenpiteitä (esim. fysioterapiaa)? Voinkohan itse jotenkin toimillani edistää varvastuksen häviämistä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkoittaa " varpailla seisomista" niin meillä molemmat lapset tekivät sitä siihen saakka kunnes oppivat kävelemään, noin 9kk ikään asti. Pikkuhiljaa kun ylösnouseminen ja kävely tulivat tutummaksi varvastus jäi.





Vierailija
2/4 |
10.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun oltiin tänään neuvolassa. Tytöllä ikää 6 kk, mutta eipä terkkari siitä mitään sanonut eikä ollut passittamassa lääkäriin enkä olisi itsekään (olen itse terkkari) passittanut sen takia varsinkaan vasta 2 kk kuluttua kun joka tapauksessa 8 kk iässä on neuvolan aikataulun mukaan neuvolalääkäri. Siis ihan vartavastenko tuon varvastamisen takia varasi sen lääkärin vauvallesi? Aika outoa. Monet lapset varvastaa vielä tuossa iässä, eiköhän lääkärit ole aika ylityöllistettyjä jo ilman varvastamistutkimuksia ;-) Ainakaan hyppykeinua ei suositella jos lapsi varvastaa, tarkemmin en osaa sanoa mitä fysioterapeutit suosittelee. Varmaan joku palstailija osaa kertoa?



Tsemppiä teidän balleriinalle, me jatketaan varvastanssia täällä, hih.



Kaisu



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. Toivottavasti varvastaminen häviää meilläkin itsestään. Meidän neuvolassa lääkärintarkastus on normaalisti noin 10 kuukauden iässä. Varvastamisen takia neuvolalääkärin tarkastusta aikaistettiin parilla kuukaudella.

Vierailija
4/4 |
11.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanottiin että saa varvastaakin viellä, kun asiasta kysyin! Nyt neiti lähes 8kk ja varvastusta esiintyy lähinnä silloin kun kurkottaa seistessään johonkin eli vain varvistelee.....Hassua kuinka neuvoloissa ollaan niin erikannalla asioista joskus. Mikäköhän sitten olisi se ultimate-truth näissä asioissa;)